Sezona je jela na žlicu, a dobro varivo uvijek je odlična opcija za jednostavan, a ukusan ručak usred tjedna.
Početak godine u gastronomskom se svijetu naziva još i sezonom juha, jer je upravo ovo vrijeme nakon uživanja u blagdanskoj hrani, idealno za laganija jela na žlicu. Dobra opcija za ručak usred tjedna tako mogu biti najrazličitija variva, koja možete pripremiti od sezonskih namirnica pa u njima uživati i dva dana. Kako bi vam uvijek ispala baš kako treba, u nastavku donosimo nekoliko dobrih savjeta.
DOBRA BAZA JE POLA POSLA
Finog variva nema bez dobre baze. Početak svakog kuhanja jela na žlicu su tri glavne namirnice – luk, mrkva i korijen celera. Luk na ulje ili mast dolazi prvi i pirja se dok ne poprimi lijepu boju i otpusti svoj miris, a zatim na red dolaze i sjeckana mrkva i celer. Povrće možete nasjeckati na sitno, čak ga ubaciti i u sjeckalicu, a možete ga ostaviti u konkretnijim komadima, ovisno o željama onima kojima ćete jelo poslužiti. Osim navedenih sastojaka, u lonac možete ubaciti i korijen peršina, ali i sitno sjeckani češnjak.

A ŠTO JE S MESOM?
Iako vrlo dobro varivo možete napraviti i bez mesa, koristite li junetinu, piletinu ili svinjetinu, najprije ih nasjeckajte na kockice pa ih kratko zapecite na masnoći.
Dakle, u slučaju da koristite meso, obradit ćete ga prije nego u posudu stavite luk i povrće. Komadiće zatvorite sa svih strana, izvadite na tanjur pa na istoj masnoći pirjajte povrće. Tek kada ste kratko obradili sve ostale sastojke, meso vratite i prelijte tekućinom.

Ako koristite kobasice ili slaninu, njih isto najprije zapecite kako bi otpustile dio masnoće na kojoj zatim možete pirjati povrće i ostatak namirnica.
KOJU TEKUĆINU KORISTITI?
Svako jelo uvijek će biti bolje i bogatije ako ga podlijete temeljcem, ali ako vam nije pri ruci, poslužit će i voda. Osim toga, u vodi uvijek možete otopiti i žličicu ili žlicu miso paste te je ubaciti u lonac, za još bogatije i dublje okuse.
Miso je pasta od fermentirane soje i kupiti se može u svakoj trgovini zdrave hrane, a budući da će vam jedna teglica trajati dulje vrijeme, isplati se kupiti je i koristiti kao dodatak, ne samo varivima, već i brojnim drugim jelima kao što su različiti umaci, tjestenine, rižota i sl.
KAKO VARIVO UČINITI GUSTIM?
Pitate li baku, odgovor će biti zaprškom, no želite li se okrenuti ipak malo laganijim opcijama, dio povrća iz juhe možete ubaciti u blender s malo tekućine, pretvoriti u gustu smjesu pa vratiti u varivo. Osim toga, možete ga zgusnuti i žlicom ili dvije zobenih sitnih zobenih pahuljica koje su neutralne i neće promijeniti okus samog variva.
Dobro je dodati i da, kuhate li varivo s krumpirom ili dodajete li tjesteninu, oni će otpustiti škrob i varivo će samo po sebi biti gušće.
A OSTALO POVRĆE?
Povrće je uvijek prije dodavanja tekućine dobro zapeći, ali koristite li lisnato povrće poput špinata ili blitve, dodajte ga tek pred kraj kuhanja i kuhajte tek dok ne povene. Isto je i konzervama, koje sadrže već skuhano povrće koje nije potrebno dugo obrađivati, pa ih dodati možete tek zadnjih pet minuta.
A OSTALI DODACI?
Želite li jelu dati malo svježine, uvijek ga prije posluživanja možete obogatiti s kojom kapi limuna ili, kad je već na tanjuru, dodati i žlicu grčkog jogurta ili vrhnja.
Također, u varivo možete ubaciti i žličnjake od griza ili brašna, soli i malo ulja, kako biste ga dodatno obogatili. Osim žličnjaka, dobra opcija uvijek je i prethodno namočeni ječam, heljda, leća ili druge žitarice i grahorice po želji, piše Jutarnji.hr. Prije samog serviranja, varivo možete posipati i svježim začinskim biljem kao što je peršin ili dodati sitno sjeckani mladi luk, za boju i još malo okusa.
Vrisak.info