Posljednjih mjeseci sve se više govori o negativnim učincima konzumacije alkohola na zdravlje. U prosincu prošle godine, američka institucija koja se bavi dijagnozama, U.S. Surgeon General, objavila je upozorenje o izravnoj povezanosti između konzumacije alkohola i pojave karcinoma.
Otprilike u isto vrijeme, nova istraživanja počela su dovoditi u pitanje dugogodišnje uvjerenje da je umjerena konzumacija alkohola sigurna, pa čak i korisna.
U studiji objavljenoj u časopisu “Journal of Studies on Alcohol and Drugs”, dr. Tim Stockwell i njegovi suradnici otkrili su da i niska razina unosa alkohola može povećati rizik od smrtnosti.
U intervjuima za medije, dr. Stockwell je procijenio koliko bi konzumacija alkohola mogla skratiti životni vijek, izraženo u danima, mjesecima ili godinama, ovisno o količini unosa. Tako je za Daily Mail izjavio kako samo dvije čaše alkohola tjedno mogu skratiti život za tri do šest dana.
Nažalost, za one koji piju redovito, brojke su još poraznije. Prema njegovim izjavama, sedam alkoholnih pića tjedno, bilo da se radi o pivu, vinu ili žestokim pićima, može skratiti život za čak dva i pol mjeseca. Osoba koja konzumira 35 pića tjedno potencijalno bi mogla skratiti svoj život za dvije godine.
Ipak, dr. Stockwell naglašava da su ti brojevi prosjeci, što znači da pojedini ljudi mogu proći bolje ili lošije. No upozorava da alkohol ne bi trebalo smatrati “u redu” ili zdravim čak ni u malim količinama.
Prema smjernicama američkog CDC-a, umjereno pijenje definira se kao jedno piće dnevno za žene i najviše dva za muškarce.
Dugi niz godina smatralo se da takva razina konzumacije nije štetna, pa čak da može imati i određene zdravstvene koristi. Međutim, istraživanja dr. Stockwella, uključujući i njegovu veliku metaanalizu iz 2023., koja je obuhvatila 107 studija tijekom više od 40 godina, dovela su tu tvrdnju u pitanje.
– Pregled istraživanja koje je proveo dr. Stockwell ozbiljno osporava staru ideju da je malo alkohola dobro za zdravlje. On i njegov tim otkrili su da i male količine alkohola mogu skratiti život – rekao je za portal Delish dr. Raj Dasgupta, glavni medicinski savjetnik platforme Sleepopolis.
Dr. Dasgupta naglašava da na očekivani životni vijek utječe i količina i učestalost pijenja. Kako se konzumacija povećava, tako raste i rizik za ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući bolesti jetre, srčane bolesti, karcinome i nesreće.
– Učinak alkohola varira od osobe do osobe. Moj savjet je: ako već pijete, činite to s mjerom – zaključuje dr. Dasgupta, piše Yahoo.
Vrisak.info