”Vlada Hercegovačko-neretvanske županije, niti Grad Mostar, nisu uopće kontaktirane niti konzultirane o mogućem dolasku većeg broja osoba u Izbjeglički kamp u Salakovcu. Stoga se postavlja pitanje tko je i na koji način donio odluku o njihovu upućivanju u Hercegovačko-neretvansku županiju”, rečeno je iz Ureda predsjednika Vlade Hercegovačko-neretvanske županije u svezi, kako navode, s pokušajem dovođenja većeg broja osoba u Izbjeglički kamp Salakovac.
PRATITE SVE O MIGRANTSKOJ KRIZI: Vijesti – vrisak.info
”Držimo kako je donošenje takve odluke, ma tko da ju je donio, eklatantan primjer neuvažavanja ustavne strukture BiH i pokušaj destabiliziranja HNŽ, što nećemo dopustiti. U tom kontekstu, županijska tijela sigurnosti, izvršavajući povjerene zadaće, dužna su jamčiti sigurnost svih građana Županije i poštivanje javnog reda i mira. Svjesni teške situacije u kojoj se nalazi većina osoba koje su se iz različnih razloga našle na području BiH, pozivamo odgovorna državna tijela da pitanja njihova boravka rješavaju na ustavan i zakonit način”, navodi Vlada HNŽ-a.
”Suosjećajući s teškom sudbinom ljudi koji su morali napustiti svoje domove, izražavamo spremnost da, poštujući narečenu ustavnu strukturu BiH, sustavno i na najprihvatljiviji način rješavamo njihov status”, navodi se. Branka Tomić, asistentica za međunarodnu zaštitu UNHCR-a, rekla je za medije kako UNHCR po sovm mandatu i aktivnostima u BiH kontinuirano pruža podršku izbjeglicama.
”Danas konkretno, naše kolege i supervizori su na sastancima s irelevantnim institucijama te se nadamo da će brzo naći rješenje za ovu situaciju koja nije nimalo ugodna”, rekla je.
vrisak.info