Pokušat ćemo učiniti sve da ne bude više komemoracija, to nije dobro za društvo. S naše strane radimo sve da se podjele pokušaju premostiti. Što se tiče Vlade, mislimo da smo napravili jasne iskorake i da ćemo zajedno sa SNV-om i Savezom antifašističkih boraca te židovskim organizacijama želimo unaprijediti dijalog i doći u situaciju da ovdje bude ponovno jedna komemoracija – kazao je premijer Andrej Plenković nakon treće ovogodišnje, komemoracije žrtvama kompleksa logora Jasenovac u čijem službenom programu nije bilo govora političara.
S premijerom je na obljetnicu proboja logoraša stiglo sedam ministara, no uz njih je na komemoraciji bilo tek koja stotina ljudi. Nije bilo predstavnika manjina, osim romske zajednice, niti antifašističkih udruga koji su svoju komemoraciju održali u subotu. Iako je svoj dolazak najavio čelnik radikalne stranke A-HSP Dražen Keleminec, on u Jasenovac ipak nije stigao, no zato su zastavu HOS-a s pozdravom „Za dom spremni“, u mjestu Jasenovac postavila dvojica bivših pripadnika HOS-a. Učinili su to na mjestu na kojem je bila postavljena spomen ploča HOS-ovim poginulim braniteljima, a lani izmještena na lokaciju 15-ak kilometara od Jasenovca.
“Došli smo da žrtvama ustaškog logora Jasenovac i njihovim obiteljima još jednom izrazimo pijetet i snažno osudimo zločinački režim u kojem su stradali Židovi, Romi, antifašisti. Vlada jasno osuđuje ustaške zločine i svojim djelovanjem se jasno odredila prema totalitarističkim režimima te će raditi na kulturi pomirbe”, dodao je Plenković koji je na pitanje novinara nije li podjelama oko Jasenovca pridonijela i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović odvojenim dolaskom u Jasenovac rekao: “Ovdje je bila prije dva dana, ona sama može protumačiti svoje poteze”, kratko je komentirao.
Nadu da će nagodinu u Jasenovcu biti samo jedna komemoracija izrazio je i predsjednik Sabora, pokrovitelja komemoracije, Gordan Jandroković. “Nadam se da je ovo zadnja godina da imamo više kolona i da ćemo naći dovoljno mudrosti, razboritosti, ali i hrabrosti, međusobnog uvažavanja kako bi smo iduće godine svi zajedno, dostojanstveno, došli ovdje i iskazali počast žrtvama”, izjavio je Jandroković dodavši kako odavdje svi moraju „poslati poruku da se takvo što više nikada ne smije dogoditi”. “Moramo poslati poruku da se takvo što više nikada ne smije dogoditi”, poručio je Jandroković. Upitan je li danas u Jasenovcu trebala biti i predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović, koja je ranije, u petak, posjetila Spomen-područje Jasenovac i odala počast žrtvama, Jandroković je odgovorio kako to treba pitati predsjednicu. Naglasio je da danas ne želi davati političke izjave već iskazati pijetet žrtvama i osuditi ustaški režim i zločin, koji nikome nije donio ništa dobro. Zamoljen da komentira to što srbijanski ministar obrane Aleksandar Vulin, koji je najavio da će u nedjelju posjetiti područje Jasenovca, nije u ovom trenutku dobrodošao u Hrvatsku, Jandroković je rekao kako je Vulinova poruka totalno neprihvatljiva i pokazuje stvarne namjere. “Koriste ovakav dan, kada se komemorira žrtva, da bi slali takvu vrstu političkih poruka. Jedina moguća opcija bila je da se Vulinu onemogući dolazak u Hrvatsku”, rekao je. Smatra kako je šteta da se sada ponavlja još jedna neprihvatljiva izjava i ponašanje čelnih ljudi srpske vlade, nakon provokacije Vojislava Šešelja tijekom boravka izaslanstva Hrvatskog sabora u Srbiji i loše reakcije domaćina u Narodnoj skupštini Srbije. Na njima je da razmisle što žele, rekao je te naglasio da je Hrvatska više puta ponovila spremnost pomoći Srbiji na njihovom putu u EU i izrazila želju za uspostavljanjem što boljih bilateralnih odnosa. “Ako oni misle da na ovaj način mogu djelovati, vidljivo je da to tako neće ići”, poručio je Jandroković.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović nije novinarima želio komentirati situaciju vezanu uz Vulina kratko poručivši da su oko odluke hrvatskog Ministarstva vanjskih i europskih poslova obaviješteni svi granični prijelazi. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u subotu je priopćilo da srbijanski ministar obrane Aleksandar Vulin, koji je najavio da će u nedjelju posjetiti područje Jasenovca, nije u ovom trenutku dobrodošao u Hrvatsku zbog svojih tvrdnji da o njegovom dolasku u Hrvatsku “može odlučiti vrhovni zapovjednik Vojske Republike Srbije, gospodin Aleksandar Vučić, a nikako o tome ne mogu odlučivati hrvatski ministri”. Ministarstvo je notu u kojoj osuđuje tu Vulinovu izjavu uputilo srbijanskom veleposlanstvu u Zagrebu.
I ministar uprave Lovro Kuščević smatra da je hrvatska vlada odlično reagirala na neprihvatljive Vulinove izjave proglasivši ga nepoželjnim u Hrvatskoj. Smatra da srbijanski čelnici moraju shvatiti da se treba raditi na suživotu i miru, čemu takve izjave nikako ne doprinose. Za razliku od predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljka Čubrilovića koji je u mjestu Mlaka kod Jasenovca rekao kako su prošla vremena da se nekog kažnjava zbog verbalnog delikta, Kuščević je rekao da se ne radi o verbalnom deliktu već klasičnom primjeru nepristojnosti i nepoštivanju hrvatskih institucija. “Na ovaj način je jasno poslana poruka Vulinu i svim u srbijanskoj vladi da se mora poštivati Republike Hrvatska”, rekao je. Upitan o kritikama koalicijskog partnera predsjednika SDSS-a Milorada Pupovca vezano uz HOS-ovu ploču pored Novske, Kuščević je rekao da se Vlada jasno distancirala od svih totalitarnih režima – fašizma i komunizma.
“Za dom spremni” nije primjeren pozdrav. Kontekst HOS-a i Domovinskog rata nikako se ne može izjednačiti s ustaškim pokretom kojeg svi zajedno osuđujemo i zato smo i danas ovdje da ga osudimo. Nikako nema politike zaborava već se provodi proaktivna politika zaštita nacionalnih manjina i svih državnih interesa”, poručio je. Upitan kako komentira da su dvojica pripadnika HOS-a, na mjestu gdje je bila spomen-ploča u Jasenovcu, razvila zastavu HOS-a na kojem je ustaški pozdrav “Za dom spremni”, odgovorio je kako to nije vidio istaknuvši kako se danas treba osuditi svaki totalitarni režim i iskazati počast svakoj žrtvi. Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković rekao je da bez obzira na različite povorke treba odati počast svim žrtvama. Ističući da se povijest ne može promijeniti naglasio je da se mora imati pravedan odnos prema povijesti te vrednovati sve ono što se dogodilo. “Ne smije se to više nikada ponoviti”, rekao je. Američki veleposlanik u Hrvatskoj Robert Kohorst nije želio odgovarati na novinarske upite te poručio da se u Jasenovcu želi fokusirati na žrtve, a ne davati političke izjave.
vecernji.hr