Ako u početku ne uspiješ – ponudi više novca. Upravo je to strategija koju je Google primijenio kako bi zaključio akviziciju cloud cybersecurity startupa Wiz za 32 milijarde dolara.
Dogovor, koji su dvije tvrtke potvrdile jučer, ponovno je oživljen nakon što je Wiz prošlog ljeta odbio Googleovu prvotnu ponudu od 23 milijarde dolara, planirajući ostati neovisan i krenuti prema inicijalnoj javnoj ponudi (IPO), piše The Information.
Google nikada nije odustao od Wiza. Njegovi ključni direktori, uključujući izvršnog direktora Sundara Pichaija i šefa cloud odjela Thomasa Kuriana, održavali su kontakt s čelnicima Wiza tijekom proteklih osam mjeseci.
Prije nekoliko tjedana, Google je formalno dao novu ponudu, a dogovor je zaključen relativno brzo, unatoč konkurentskim ponudama drugih tehnoloških divova.
Alphabet, Googleova matična tvrtka, tako je potvrdila da je kupnja Wiza dogovorena za 32 milijarde dolara u gotovini – gotovo 10 milijardi dolara više nego u prvom pokušaju sredinom 2024. godine. V
rijednost akvizicije procijenjena je na 45 puta veći iznos od prihoda startupa, što je i dalje iznimno visoka procjena.
Zašto je Google toliko želio Wiz?
Jedan od ključnih razloga za ovu akviziciju je jačanje Google Cloud poslovanja u natjecanju s Microsoftom i Amazonom, koji dominiraju cloud tržištem. Prema procjenama Bank of America, Google drži manje od 15% cloud tržišta, dok njegovi konkurenti imaju značajno veće udjele.
Wiz je na putu da kasnije ove godine premaši godišnji prihod od milijardu dolara, a njegov brzi rast temelji se na osvajanjima velikih korporacija koje koriste više cloud rješenja. Akvizicijom Wiza, Google dobiva bolji pristup korporativnim klijentima koji primarno koriste Microsoft Azure ili Amazon Web Services.
Kako bi izbjegao regulatorne prepreke, Google je najavio da će Wiz ostati dostupan korisnicima drugih cloud platformi, dok istovremeno nudi dodatne sigurnosne usluge kroz svoju konzultantsku tvrtku Mandiant.
Šira perspektiva – što akvizicija znači za tehnološki sektor?
Googleova kupnja Wiza bit će prvi veliki test za novog predsjednika FTC-a, Andrewa Fergusona, koji je izjavio da je Big Tech jedan od njegovih glavnih prioriteta u regulaciji tržišta. Ipak, činjenica da Google zaostaje za Amazonom i Microsoftom u cloud infrastrukturi mogla bi olakšati odobrenje akvizicije, smatraju analitičari.
Ova transakcija također označava potencijalni povratak velikih izlaznih strategija za VC-podržane tvrtke. Vrijednost VC izlaza pala je s 780 milijardi dolara u 2021. na samo 71,6 milijardi dolara u 2023. godini, dok IPO tržište pokazuje znakove oporavka s tvrtkama poput CoreWeave, Hinge Health i Klarna koje su podnijele zahtjeve SEC-u.
Što slijedi za Wiz i njegove osnivače?
Zanimljivo je da su suosnivači Wiza – Assaf Rappaport, Ami Luttwak i Roy Reznik – već prodali svoj prvi cybersecurity startup, Adallom, Microsoftu za 320 milijuna dolara 2015. godine, prije nego što su osnovali Wiz. S obzirom na njihovu dosadašnju povijest, ostaje pitanje hoće li novostečeni kapital iskoristiti za pokretanje još jednog cybersecurity startupa u budućnosti.
Googleov potez pokazuje da su tehnološke akvizicije i dalje ključan element tržišne dinamike, a ova transakcija mogla bi poslužiti kao lakmus test za M&A sektor u 2025. godini.
Vrisak.info