Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Previše i premalo sna ima negativne posljedice na mentalno i tjelesno zdravlje osobe

Iako ne možemo imati uobičajene dnevne rutine, ne znači da ih ne možemo adaptirati kako bi se nosili s ovim trenutnim promjenama

Objavio Vrisak.info
06/05/2020
Previše i premalo sna ima negativne posljedice na mentalno i tjelesno zdravlje osobe

U vrijeme pandemije koronavirusom Savjetovalište za studente Filozofskog fakulteta savjetuje kako se nositi sa situacijom. Doc. dr. sc. Arta Dodaj i prof. dr. sc. Kristina Sesar sa Studija psihologije Filozofskog fakulteta govore koliko je važno spavanje u ovo neizvjesno doba, donosi ff.sum.ba.

Uobičajeno spavajući provedemo oko 8h dnevno, 56h tjedno, 224h mjesečno, 2.668 sati godišnje i 1/3 života. Istraživanja pokazuju kako previše i premalo sna ima negativne posljedice na mentalno i tjelesno zdravlje osobe.

Neke od poteškoća koje se mogu pojaviti su depresivnost, anksioznost, smanjena učinkovitost, pretilost, povećana konzumacija psihostimulansa i slično.

U ovo vrijeme kada nemamo svakodnevne rutine, poput ranog ustajanja i pripremanja za predavanja, odlaska na predavanja, a potom druženja s prijateljima i kolegama vrlo lako se može dogoditii da iskusimo drugačije „obrasce“ spavanja. Dakle, moguće je da se probudimo tek oko 12-13h, jer ne moramo ići na predavanje, malo pojedemo, pa i ne znamo što dalje raditi te odlučimo još malo prileći.

Vrlo brzo shvatimo da smo prespavali cijelo poslijepodne i da je već noć, a nama se ne spava. Ovo je ono što su znanstvenici nazvali „socijalni jet-lag“.  Neizvjesno vrijeme vezano uz COVID-19 utječe na naš dnevno-noćni ritam održavanja budnosti i spavanja. U ovim okolnostima, naše mijenjanje obrasaca ponašanja odražava se približno na sličan način kao što je to mijenjanje vremenskih zona tijekom putovanja avionom. Naš prirodni tjelesni ritam nije usklađen s dnevnim navikama i obvezama.

Iako ne možemo imati uobičajene dnevne rutine, ne znači da ih ne možemo adaptirati kako bi se nosili s ovim trenutnim promjenama. Dok smo pod krilaticom #ostanidoma teško je uspostaviti dobre obrasce spavanja, ali ne i nemoguće. Važno je spavati kvalitetno i relativno dugo tako da se nakon buđenja osjećamo svježe i odmorno, a ne toliko dugo da smo nakon buđenja još umorniji.

Preporučljivo je da ne spavamo više od 8 do 9 sati dnevno. Ako se ipak to dogodi, možemo razmisliti da iz dana u dan pokušamo smanjivati vrijeme spavanja do željene i preporučene brojke. Također,  bitno je ići spavati i buditi se u približno isto vrijeme. Važno je voditi računa da nam u sobi nije pretoplo niti prehladno. Temperatura od 18 stupnjeva u prostoru je sasvim dovoljna. Krevet bi bilo dobro koristiti samo za spavanje i intimnost, ali ne i za učenje ili neke druge aktivnosti, tako da ga uspijemo povezati samo sa snom.

Bilo bi dobro izbjegavati drijemanje tijekom dana. Ako to već i primijenjujemo, barem da nije duže od 30 minuta jer potom ulazimo u fazu dubokog spavanja, pa kada se probudimo možemo imati osjećaj dezorijentiranosti.

Važno je izbjegavati vježbanje prije spavanja, pijenje kave i alkoholnih pića ili jedenje teške hranu za večeru. Neki znanstvenici kažu da navedeno nije korisno primijenjivati barem 4 sata prije spavanja. Bilo bi dobro ići u krevet samo onda kada se osjećamo pospano. Ako smo bili pospani i odlučili ići spavati, ali pritom nismo mogli zaspati, možemo probati pronaći nešto što će nas opustiti. Što mislite o čitanju knjige, slušanju opuštajuće glazbe? Na kraju, u krevetu uvijek možemo misliti na nešto lijepo.

Vrisak.info

Tags: arta dodajfilozofski fakultetkoronaviruskristina sesarsavjetispavanje

Povezane objave

Koji trening odgovara vašoj osobnosti?
Lifestyle

Koji trening odgovara vašoj osobnosti?

Zašto djeca ljeti jedu manje, pedijatar otkriva kada se trebate zabrinuti
Lifestyle

Kako odgojiti dječake koji poštuju druge: 3 ključne metode

7 znakova lošeg prijateljstva koje svako dijete treba znati prepoznati
Lifestyle

7 znakova lošeg prijateljstva koje svako dijete treba znati prepoznati

Foto: Digital Foto Video Studio ĐANI

(FOTO) Molitva krunice na Brdu ukazanja otvorila drugi dan 36. Mladifesta

Akcije dobrovoljnog darivanja krvi za pučanstvo Posušja, Ljubuškoga i Gruda

Tri akcije darivanja krvi u kolovozu na području ŽZH: Posušje i Široki Brijeg

Foto: Facebook Antoniette Čerkez

Širokobriješka pjevačica Antonija Čerkez otkrila sretnu vijest: Na putu je sin!

Policija utvrdila identitet napadača u izgredu na Uzarićima

Beživotno tijelo muškarca pronađeno u Tomislavgradu

Policija u FBiH uskoro neće moći uručivati prekršajne naloge kao do sada

Više od 400 intervencija i šest uhićenih na Thompsonovu koncertu u Sinju

Komunalnog otpada u FBiH prikupljeno 598.781 tona

Komunalnog otpada u FBiH prikupljeno 598.781 tona

Evo koliko zarađuju veleposlanici BiH u stranim zemljama

Evo koliko zarađuju veleposlanici BiH u stranim zemljama

Policija u Mostaru ponovno uhitila Slobodana Čabrila, poznatog serijskog pljačkaša

Tragedija u BiH: Pijani vozač usmrtio 19-godišnjakinju

Širokobriježani u kolonama nakon Sinja: “Krenuli sinoć kući u 23 sata”

Širokobriježani u kolonama nakon Sinja: “Krenuli sinoć kući u 23 sata”

(VIDEO) Josip iz Imotskog opet zapjevao hit koji ga je proslavio

(VIDEO) Josip iz Imotskog opet zapjevao hit koji ga je proslavio

Ukradena Hrvatska zastava s kninske tvrđave

30. Obljetnica Oluje: Hrvatska slavi Dan pobjede i domovinske zahvalnosti

FBiH: Poznato kada će početi isplata mirovine za svibanj

Danas splata mirovina za srpanj i jednokratnog novčanog dodatka

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.