Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Bebe se rađaju s osjećajem za ritam, pokazuje novo istraživanje

Objavio Vrisak.info
06/02/2026
U SKB-u Mostar u proteklom tjednu rođene 42 bebe

Foto: Pexels

Puno prije nego što mogu zapljeskati ili se njihati uz glazbu, bebe možda već imaju urođen osjećaj za ritam. Novo istraživanje objavljeno u časopisu PLOS Biology pokazuje da novorođenčad, stara tek nekoliko dana, može prepoznati ritam i predvidjeti kako će se nastaviti.

Ritam nam je urođen, melodiju učimo

I ranija istraživanja pokazala su da fetusi oko 35. tjedna trudnoće reagiraju na glazbu promjenama u otkucajima srca i pokretima. No dosad nije bilo jasno mogu li novorođenčad doista prepoznati obrasce u glazbi i očekivati njihov nastavak.

Autori studije navode da se bebe rađaju s razvijenom osjetljivošću na ritam. Čak i novorođenčad stara samo dva dana može prepoznati kada se ritam promijeni na neočekivan način. To sugerira da su neki temeljni elementi glazbene percepcije prisutni već od rođenja.

S druge strane, sposobnost predviđanja kako će se melodija razvijati još nije u potpunosti oblikovana. Istraživači smatraju da se osjećaj za melodiju postupno razvija kroz iskustvo i izlaganje glazbi. Drugim riječima, ritam je nešto s čime dolazimo na svijet, dok melodiju učimo.

Istraživanje provedeno na usnulim bebama

Studiju je vodila Roberta Bianco s Talijanskog instituta za tehnologiju, zajedno s međunarodnim timom znanstvenika. U istraživanju je sudjelovalo 49 novorođenčadi koja su tijekom ispitivanja spavala. Bebe su slušale klavirske skladbe Johanna Sebastiana Bacha.

Istraživači su koristili deset izvornih melodija te četiri izmijenjene verzije u kojima su promijenili redoslijed tonova. Dok su bebe spavale, znanstvenici su pomoću elektroencefalograma bilježili njihovu moždanu aktivnost, postavljajući male elektrode na vlasište.

Posebno su pratili trenutke u kojima je mozak reagirao kao da je iznenađen, odnosno kada je glazba odstupila od očekivanog ritma. Rezultati su pokazali da su mozgovi novorođenčadi reagirali kada bi se ritam neočekivano promijenio. To znači da su bebe već u prvim danima života prepoznavale ritam i očekivale njegov nastavak.

Ritam kao temelj slušne percepcije

Prema riječima autorice istraživanja, sposobnost prepoznavanja ritma već je pri rođenju dobro razvijena, dok se osjetljivost na melodiju tek postupno oblikuje. Ipak, ostaje otvoreno pitanje koliko rano iskustvo i izlaganje glazbi mogu utjecati na taj razvoj.

Ovi rezultati upućuju na to da je ritam jedna od osnovnih sastavnica naše slušne percepcije. Bolje razumijevanje tog procesa moglo bi pomoći znanstvenicima da preciznije prate razvoj slušnog sustava u najranijoj dobi i objasne kako s vremenom razvijamo osjećaj za glazbu.

Može li glazba potaknuti razvoj?

Istraživači naglašavaju da njihova studija nije izravno ispitivala utjecaj slušanja glazbe na razvoj djeteta. Drugim riječima, iz ovih rezultata ne može se zaključiti da će puštanje glazbe ubrzati razvoj.

Studija također nije pratila dugoročne učinke na razvoj jezika ili emocionalni razvoj. Ipak, neka ranija istraživanja donose zanimljive uvide. Jedno istraživanje provedeno na Sveučilištu Washington u Seattleu pokazalo je da glazbeni poticaji mogu poboljšati način na koji mozak dojenčadi prati ritam, kako u glazbi tako i u govoru, prenosi Index.hr.

Drugo istraživanje, koje je vodila psihologinja Laurel Stewart, pokazalo je da djeca koja odrastaju u domu u kojem je glazba češće prisutna ranije i uspješnije komuniciraju gestama. Također je utvrđeno da je roditeljsko pjevanje povezano s boljim razumijevanjem jezika prije navršenih 12 mjeseci.

Vrisak.info

Povezane objave

Ova jutarnja navika može vam promijeniti san, otkriva liječnica za spavanje
Lifestyle

Može li magnezij pomoći u mršavljenju? Stručnjaci otkrivaju što kaže znanost

Sedam načina na koje razvedeni roditelji nesvjesno pretvaraju djecu u oruđe za osvetu
Lifestyle

Pet rečenica koje roditelji često izgovaraju, a mogu duboko povrijediti dijete

Dijabetes može tiho oštetiti vid: Simptomi koje ne smijete ignorirati
Lifestyle

Dijabetes može tiho oštetiti vid: Simptomi koje ne smijete ignorirati

(VIDEO) Široki Brijeg: Priča o Širokobriježaninu koji se nakon 41 godine vratio u rodno mjesto

(VIDEO) Široki Brijeg: Priča o Širokobriježaninu koji se nakon 41 godine vratio u rodno mjesto

Vlada FBiH proglasila 2. ožujka neradnim danom

Evo koje su tvrtke iz Širokog Brijega, Gruda, Posušja i Ljubuškog dobile federalne poticaje

Završava Nike era: Evo kako izgleda novi Adidasov dres Hrvatske s posebnim detaljem

Završava Nike era: Evo kako izgleda novi Adidasov dres Hrvatske s posebnim detaljem

Većina radnika ne zna što je 13. plaća: Poslodavci otkrili zašto ih ne isplaćuju

Devizne pričuve BiH porasle na 18,27 milijardi KM, krediti dosegnuli gotovo 30 milijardi KM

Rast cijena u BiH: Inflacija u veljači porasla za 3,3 posto na godišnjoj razini

Vlada FBiH ograničila cijene 100 proizvoda: Nova mjera stupa na snagu za osam dana

Pranjić se oprostio od Širokog Brijega: „Odlazim bogatiji za neprocjenjivo iskustvo“

Pranjić se oprostio od Širokog Brijega: „Odlazim bogatiji za neprocjenjivo iskustvo“

Autocesta im prolazi kroz mjesto, ali čvorište koje bi značilo i za Hercegovinu nisu dobili

Dobra vijest za vozače: Kašnjenje na autocesti može vam vratiti cijelu cestarinu

Pola stoljeća „Vlaka u snijegu“: Velika proslava vraća film na mjesto premijere

Pola stoljeća „Vlaka u snijegu“: Velika proslava vraća film na mjesto premijere

Srušio se platni promet u eurima u cijeloj EU

Veće plaće od lipnja, a posebna isplata u studenom za radnike u Njemačkoj

Evo tko nastupa na blatničkim notama dobrote koje okupljaju tisuće ljudi

Evo tko nastupa na blatničkim notama dobrote koje okupljaju tisuće ljudi

Kampanja „Sigurnost u svakom kliku“ obuhvatila 10.000 učenika u ŽZH

Kampanja „Sigurnost u svakom kliku“ obuhvatila 10.000 učenika u ŽZH

Orešković o Thompsonu, HRT-u, Crkvi i nadbiskupu Kutleši: “ZDS je od sinoć i državni i vjerski pozdrav”

Orešković o Thompsonu, HRT-u, Crkvi i nadbiskupu Kutleši: “ZDS je od sinoć i državni i vjerski pozdrav”

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.