Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Mario Knezović: Domoljubna sujeta i razmažena derišta dovode SDP na vlast

Ako je politika borba za vlast, a to po svom habitusu ona jest, onda se u tom stanju mora misliti na ono što će biti nakon izbora. Nije dobro popljuvati buduću nevjestu (snahu) i onda s njom nastaviti živjeti pod istim krovom.

Objavio Vrisak.info
05/06/2020

Mjesec dana je do izbora u R. Hrvatskoj. Te izbore će, po mojoj skromnoj procjeni, odlučiti nitko drugi nego kalkulator. Na što mislim. Naime, sustav zbrajanja mandata ide po D’Hondtovoj metodi.

Piše: Mario Knezović

Ta metoda favorizira onoga tko će biti prvi u svakoj od 11 izbornih jedinica. Tako neka stranka može dobiti npr. 28% glasova, druga nakon nje 25%, treća 18% itd. U takvome stanju ovaj prvi ima velike šanse da mu se pribroji mandat više od onih glasova koji ne prijeđu izborni prag. Budući da je jasno kako su se na strani onih koji se drže strankama desnoga centra i koje govore da promiču konzervativne i domoljubne vrijednosti formirala tri bloka (HDZ, Domovinski pokret i Most) jasno je da će tu glasači sličnih orijentacija biti podijeljeni.

Usto na lijevo-liberalnoj strani ne postoji jaka konkurencija slijednicima komunističke partije SDP-u. U tom stanju oni će, bez obzira što imaju najgori kadar i loše kandidate i nedorasla predsjednika, ni krivi ni dužni, a najmanje zaslužni, doći u poziciju relativnoga pobjednika. Matematika je jasna. Kad se bude prikazivala karta Hrvatske u izbornoj noći ona će se crveniti premda će SDP možda dobiti u prosjeku 25% glasova. U takvome stanju mogu čak računati na oko 60 mandata. Skupa tri bloka desnoga centra mogu dobiti oko 43% glasova, što je za 18 postotaka više od rezultata SDP-a, ali se karta Hrvatske neće pretvoriti u plavu boju ili žutu boju.

Na ovim izborima, što je jako dobro, u sva tri bloka desnoga centra ima sjajnih imena i kandidata. U Most su ušli novi ljudi s intelektualnom i vjerskom dimenzijom, u Domovinskom pokretu Miroslava Škore imamo niz izvrsnih kandidata koji istinski promiču domoljublje i konzervativne vrijednosti, unutar HDZ-a koji je morao proći razne faze čišćenja također postoji dobar broj kandidata koji bi dobro promicali vrijednosti desnoga centra.

Stoga, ako se ne želi ući u kuknjavu dan nakon izbora, bilo bi razborito stati na loptu. Bilo bi uputno da se domoljubna tri bloka međusobno ne optužuju i napadaju. Time se u biti vodi besplatnu kapanju za SDP. Iznosite programe, govorite što možete bolje, poštenije, pravednije učiniti za našu Domovinu. Promičite vrednote kršćanstva, domoljublja i kulturu života. U borbi za saborsku poziciju treba prestati i stati s blaćenjem jednih prema drugima. Ta gesta već bi bio znak vašega budućega rada. Nastojati Hrvatsku odvesti ondje gdje ona pripada i isticati domoljublje, a klevetama jednih prema drugima dovesti nesposobni SDP na vlast je znak političke sljepoće i plitkoga shvaćanja stvarnosti.

Umjesto tih prepucavanja neka domoljubno političko krilo uzme kalkulator u ruke i neka se zbroje. Matematika je jasna i neumoljiva. Matematika je po sustavu D’Hondta čak i nepravedna. No, dok se igra po tim pravilima njih se treba držati i na njih računati. Svima je jasno da ni jedna opcija neće sama moći sastaviti vlast. Najizglednija je opcija da će vlast moći sastaviti trojac (Domovinski pokret, Most i HDZ). Tu, po meni, nema vremena za sujetu, romantiku i glumu razmaženoga derišta.

Ako je politika borba za vlast, a to po svom habitusu ona jest, onda se u tom stanju mora misliti na ono što će biti nakon izbora. Nije dobro popljuvati buduću nevjestu (snahu) i onda s njom nastaviti živjeti pod istim krovom. Kršćanski nije uputno konkurenta blatiti kako bi se izišlo iz blata. Stoga, apeliram, da nam se ne bi ponovio sindrom Milanović, kalkulator u ruke, a taštinu ostavite po strani u ime općega dobra naše drage Domovine i njezinih divnih ljudi. Kao hrvatski državljanin pozivam da iziđete na izbore. Nemojte ostati u kući. Kao svećenik-pastir pozivam vjernike da iziđete na izbore jer je i to način, uz Božju pomoć, stvaramo bolji svijet.

Vrisak.info

Tags: domovinski pokretfra mario knezovićhdzizbori u RHizdvojenomostsdp

Povezane objave

KOLUMNE / INTERVJU

Širokobriješki franjevac Miljenko Stojić o vjeri, povijesti i sjećanju na hercegovačke mučenike

KOLUMNE / INTERVJU

Novi trener Širokog Brijega – Damir Milanović u Vrisak podcastu

KOLUMNE / INTERVJU

Svjedočanstvo mladih djevojaka iz Cenacola: „Vidjela sam video na internetu i rekla: Samo jednom“

Napreduje završna faza na Južnoj mostarskoj obilaznici

Napreduje završna faza na Južnoj mostarskoj obilaznici

Ovo su najaktivniji delegati u Domu naroda: Širokobriješki političar predvodi po angažmanu

Zdenko Ćosić imenovan u povjerenstvo za usuglašavanje zakona o plaćama u BiH

Toscana u vašoj kuhinji: Brzi složenac koji osvaja obitelj

Toscana u vašoj kuhinji: Brzi složenac koji osvaja obitelj

Ovo bi svaki vozač trebao pogledati: Pravilan način vožnje kroz kružni tok

Provjerili smo: Evo kako smanjiti potrošnju goriva bez odricanja od automobila

Android 17 donosi velike promjene: Fokus na sigurnost, produktivnost i prilagodljivost

Android 17 donosi velike promjene: Fokus na sigurnost, produktivnost i prilagodljivost

Koliko često se treba tuširati? Stručnjaci upozoravaju na čestu pogrešku koja šteti koži

Koliko često se treba tuširati? Stručnjaci upozoravaju na čestu pogrešku koja šteti koži

Uhićen direktor RMU Banovići Rasim Dostović: Tereti se za primanje mita

Uhićen direktor RMU Banovići Rasim Dostović: Tereti se za primanje mita

Čović i Filipović s reisom Kavazovićem: Jačanje povjerenja Hrvata i Bošnjaka ključ stabilnosti BiH

Čović i Filipović s reisom Kavazovićem: Jačanje povjerenja Hrvata i Bošnjaka ključ stabilnosti BiH

MUP ŽZH objavio detalje o incidentima na susretu Široki Brijeg – Željezničar

MUP ŽZH objavio detalje o incidentima na susretu Široki Brijeg – Željezničar

NK Široki Brijeg objavio priopćenje vezano za utakmicu na Pecari

NK Široki Brijeg objavio priopćenje vezano za utakmicu na Pecari

Komunalno Grude: Prijave za odvoz glomaznog otpada otvorene do 27. ožujka

Komunalno Grude: Prijave za odvoz glomaznog otpada otvorene do 27. ožujka

Čitluk dobiva moderno kružno raskrižje, pogledajte video radova

Čitluk dobiva moderno kružno raskrižje, pogledajte video radova

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.