Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Pavković: Infrastruktura i gospodarstvo ključni za ostanak mladih u Širokom Brijegu

Objavio Vrisak.info
18/03/2026
Pavković: Infrastruktura i gospodarstvo ključni za ostanak mladih u Širokom Brijegu

Foto: Grad Široki Brijeg

Prometne gužve u naselju Trn već godinama predstavljaju jedan od najvećih infrastrukturnih izazova u Širokom Brijegu.

Trn povezuje središnju i zapadnu Hercegovinu preko magistralne ceste Posušje – Široki Brijeg – Mostar, a istovremeno služi i kao lokalna prometnica s brojnim priključcima kuća.

Gradonačelnik Ivo Pavković u razgovoru za Večernji list istaknuo je nekoliko mjera za rasterećenje prometa:

„Konkretna alternativna rješenja uključuju rekonstrukciju i proširenje postojećih lokalnih cesta, poput ceste Vagan – Puringaj, izgradnju županijskih cesta, primjerice Trn – Dobrkovići, te realizaciju projekta brze ceste Mostar – Široki Brijeg – granica s Republikom Hrvatskom, koja bi preuzela dio tranzitnog prometa.“

„Ipak, dugoročno gledano, najučinkovitije rješenje za rasterećenje Trna bila bi izgradnja južne obilaznice“, objasnio je.

U razgovoru je posebno istaknut razvoj gospodarskih zona Trn i Knešpolje. Zone su ključne za gospodarski razvoj grada, a Knešpolje obuhvaća oko 70 hektara zemljišta namijenjenog poslovnim djelatnostima.

„Grad ima dobru suradnju s Federalnim ministarstvom razvoja, poduzetništva i obrta te redovitim prijavljivanjem na njihove javne pozive i natječaje osiguravamo potrebna sredstva za razvoj gospodarske zone u Knešpolju, ali i svih drugih gospodarskih zona“, naglasio je Pavković u razgovoru za Večernji list.

U protekloj godini u Knešpolju je završena nova prometnica dužine 1.300 metara, izrađen je novi urbanistički plan, a trenutačno se provodi parcelacija novih zemljišta koja će uskoro biti ponuđena na tržištu.

„Ova gospodarska zona širi se vrlo brzo, a mi nastojimo osigurati svu potrebnu infrastrukturu kako bismo omogućili daljnji gospodarski razvoj“, dodao je gradonačelnik.

Planira se i izgradnja rotora u suradnji s JP Ceste FBiH, što će ukloniti postojeće prometno grlo na ulazu u zonu.

Grad Široki Brijeg nastavlja kontinuirano ulagati i u obnovu zgrade Gimnazije fra Dominika Mandića, koja je teško oštećena u požaru prije dvije godine. Završeni su statički radovi, uključujući uklanjanje oštećenih dijelova, izvedbu betonskih radova i izgradnju novih nosivih konstrukcija. Druga faza radova uključuje ugradnju otvora i sanaciju krovišta, u suradnji s tvrtkom Hering d.d.

„Budući da gradski proračun ne može samostalno financirati ovako zahtjevan projekt, dinamika radova uvelike ovisi o priljevu sredstava s viših razina vlasti. Ovim putem posebno želim istaknuti značajnu financijsku potporu Vlade Republike Hrvatske i Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH. Bez njihove pomoći realizacija obnove bila bi znatno teža“, istaknuo je Pavković.

Jedan od dugoročnih infrastrukturnih izazova je vodoopskrba na Mostarskom Blatu, posebice u Ljutom Docu.

„Zbog zahtjevne geografije, razgranatosti naselja i visokih investicijskih troškova potrebnih za izgradnju glavnih transportnih cjevovoda i crpnih stanica, ovo pitanje već godinama predstavlja izazov. Ovako zahtjevni projekti obično zahtijevaju višegodišnje financiranje i podršku viših razina vlasti“, kazao je Pavković.

Trenutačno se provodi prva faza projekta koja uključuje izgradnju transportnog cjevovoda od groblja Šarampovo u Uzarićima, povezivanje s cjevovodom u gospodarskoj zoni Knešpolje te izgradnju vodospreme. Planira se i nova prometnica Knešpolje – Uzarići, koja će olakšati dovod vode u okolna naselja.

Novinarka Večernjeg lista s gradonačelnikom razgovarala je i o mjerama koje bi potaknule mlade na ostanak u rodnom kraju. Pavković je kazao kako Široki Brijeg trenutačno nema problem s odlaskom mladih iz grada te da su brojne mjere koje tome pridonose, poput jednokratne novčane potpore za novorođenu djecu, potpore za školovanje, uključujući školsku opremu i sufinanciranje prijevoza učenika, te stipendije i jednokratne pomoći studentima.

„Smatram kako subvencije mogu biti korisne, ali često same po sebi nisu dovoljne. Primarnije je osigurati stabilno tržište rada i poticati razvoj gospodarstva. Infrastrukturni projekti i poboljšanje kvalitete života najviše doprinose ostanku mladih. Drugim riječima, gospodarske prilike i dostupnost radnih mjesta ključni su za to da mladi ostanu u Širokom Brijegu“, zaključio je gradonačelnik u razgovoru za Večernji list.

Vrisak.info

Tags: izdvojenoširoki brijeg

Povezane objave

Foto: Općina Čitluk
Hercegovina

Obavijest o otvaranju knjižnice u Kulturno-informativnom centru Čitluk

BiH: Učenik osmog razreda prijetio da će u školu donijeti pištolj
Hercegovina

Traži se zapošljavanje psihologa u u srednjim školama HNŽ-a

Posušje bilo središte kinologije: Dog Show okupio izlagače iz 21 europske zemlje
Hercegovina

Posušje bilo središte kinologije: Dog Show okupio izlagače iz 21 europske zemlje

Četiri osobe ozlijeđene u prometnoj nesreći kod Ljubuškog

Teška nesreća kod Širokog Brijega: Vozač nakon slijetanja automobila prevezen u SKB Mostar

Prometna nesreća na obilaznici u Ljubuškom, promet usporen

Prometna nesreća na obilaznici u Ljubuškom, promet usporen

Lovci izvukli medvjedića iz jame kod Mostara

Lovci izvukli medvjedića iz jame kod Mostara

Policija u Mostaru zaustavila bjegunca s vrećicom bijelog praha

Banjolučaninu u Mostaru određen pritvor zbog teške krađe, suučesnik u bijegu

Noćna akcija u Mostaru: Alkohol, vožnja bez dozvole i droga – 60 kazni

Od danas nova pravila na cestama HBŽ-a: Za neke prekršaje kazna i do 3.000 KM

Prometna nezgoda u Širokom Brijegu: Automobilom udario u dva parkirana vozila

Rasvijetljena krađa goriva iz bagera u Ljubuškom

Državljanin BiH uhićen u Hrvatskoj zbog uzgoja marihuane

Uhićen 33-godišnjak kod Ljubuškog: Zatečen kako zalijeva stabljike konoplje

U Mostaru i Visokom uhićeno pet osoba po međunarodnoj tjeralici

Pripadnik SIPA-e izvršio samoubojstvo

Foto: Općina Čitluk

Obavijest o otvaranju knjižnice u Kulturno-informativnom centru Čitluk

Foto: D.K. / Bljesak.info

Padobranski desant na Mostarskom blatu: EUFOR pokazao koliko brzo može rasporediti snage u BiH

(VIDEO) Dinamo pobijedio Slaven u golijadi na Maksimiru

Kovačević legendu Dinama ostavlja na klupi? Ovo je mogući sastav za utakmicu sezone

BiH: Učenik osmog razreda prijetio da će u školu donijeti pištolj

Traži se zapošljavanje psihologa u u srednjim školama HNŽ-a

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.