Iako je zima tek prošla i očekujemo prave ljetne vrućine stanovnike koji se griju na pelet zanima kakvo će biti stanje na tržištu kada je u pitanju taj energent.
Građani su u velikoj dvojbi jer kako je rasla potražnja, tako je narasla cijena peleta. Cijena peleta koja je nekada bila 250 KM, a sad je narasla na 300 KM, a u tijeku sezone doseže do 600 KM za tonu.
Isplati li se grijati na pelet?
Ako se uzmu prošlogodišnje cijene peleta građani se s pravom pitaju što će biti na jesen i hoće li doći do prošlogodišnjih cijena koje su sezale i do vrtoglavih 600 km po toni? Brojna su pitanja…
Kontaktirali smo nekoliko proizvođača koji su potvrdili da se cijene kreću od 320 do čak 350 km po toni ne računajući prijevoz koji naravno ovisi od udaljenosti proizvođača.
“Već sada smo pretrpani s narudžbam, iduća tri mjeseca ne primamo narudžbe najvažnije nam je isporučiti na vrijeme ovo što je zagovoreno”, kazao je za Vrisak.info proizvođač peleta iz Drvara.
Na naše pitanje koliku cijenu možemo očekivati na jesen dobili smo odgovor da u predsezoni cijena peleta se kreće oko 300 KM, a kasnije u sezoni teško je prognozirati.

Prošlogodišnja nestašica i rast cijena pelata
U prošlu zimu mnogi potrošači peleta ušli su nespremni nadajući se da će cijene ovog energenta ostati nepromjenjene kao što je bilo i ranije od početka rujna do kraja zime. No sve veći broj potrošača koji se počeo grijati na pelet, te zima koja je na poslijetku generirala veću potrošnju peleta dovela je nestašice istog.
Nakon toga cijene počinju “divljati” i na kraju je bilo isplativije nastaviti grijanje na lož ulje koje je odavno okarakterizirano kao skup energent nego nabaviti tonu ili dvije peleta po cijeni od 600 KM.
Što možemo očekivati na zimu, a što kroz godinu ili dvije. Hoće li cijene peleta ostati “prihvatljivih” tristotinjak maraka ili će ići do prošlogodišnjih 600 KM, ostaje nam za vidjeti.
Ali jedno je sigurno, ukoliko ostane ovakva nestabilnost na tržištu mnogi će svoje peći ponovno pripremiti za kruta goriva.
Vrisak.info