Ubrzavaju se aktivnosti prometne revitalizacije Unsko-sanske županije, a u ovom trenutku provode se pripremne aktivnosti za brzu cestu koja će povezati Bihać, Cazin i Veliku Kladušu, omogućujući sigurniju i bržu cestovnu povezanost, ali i otvarajući nove gospodarske perspektive ovoga dijela BiH. Sada na red dolazi studija o utjecaju na okoliš, pa je tako Federalno ministarstvo okoliša i turizma obavijestilo je stanovnike Unsko-sanske županije, Bihaća i Cazina, kao i sve ostale zainteresirane subjekte, o podnesenom zahtjevu za provođenje postupka ocjene studije utjecaja na okoliš za projekt izgradnje brze ceste Bihać – Cazin – Velika Kladuša – granica RH. Zahtjev se odnosi na poddionicu Bihać – Ćoralići, a investitor je JP Autoceste FBiH, piše biznisinfo.ba. Pritom je pojašnjeno i kako će termin održavanja biti objavljen naknadno i u skladu Zakonom o zaštiti okoliša.
84 nove lokacije
Putujete iz BiH u Hrvatsku, evo što vas čeka na autocestama. Kolike su kazne za prebrzu vožnju
Istodobno, iz navedenog resora je navedeno i kako se primjedbe javnosti mogu dostavljati u kontinuitetu na adresu Federalnog ministarstva okoliša i turizma u pisanoj formi, a rok za dostavu istih je 15 dana nakon što se javna rasprava održi. Dokumentacija za ocjenu studije utjecaja na okoliš dostupna je na uvid u prostorijama Federalnog ministarstva okoliša i turizma. Kada je pak riječ o tehničkim gabaritima kao i aktivnostima na terenu, iz Autocesta FBiH ljetos su priopćili da su u svrhu eksproprijacije zemljišta izdvojili 2 milijuna maraka, a imaju završeno idejno rješenje za dionicu Bihać – Ćoralići, dužine 18 kilometara. Tada su rekli da do kraja godine očekuju početak procesa eksproprijacije. Ohrabruje činjenica da su sredstva za te svrhe na federalnoj razini osigurana. Lokalna zajednica i vlast su sretni što će prostor Unsko-sanske županije biti prometno revitaliziran te ukazuju na značaj jednog ovakvog projekta, piše Večernji list.
Bez autocesta i brzih cesta nema bržeg razvoja, a ima previše sporih zastoja!
– Ovaj projekt naslanja se na projekt treće razvojne osi i dalje bi trebao ići prema Karlovcu i Novom Mestu. Dakle, taj projekt je od strateške važnosti za razvoj ovog dijela BiH, kako s gledišta cestovnog povezivanja triju krajiških gradova tako s gledišta povezivanja Krajine s EU-om. Zbog toga svi u Krajini moramo imati politički konsenzus oko toga i svi inzistirati na što bržoj realizaciji – istaknuo je jednom ranijom prilikom gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.
Vrisak.info