Jedna od ključnih preporuka trodnevnog Energetskog summita u Neumu, koji je završen jučer, je usvajanje strategije reforme energetskog sektora u Bosni i Hercegovini na državnoj razini te aktivniji rad izvršne i zakonodavne vlasti na reformi kroz provedbu postojećih strateških dokumenata.
Između ostalog, zaključeno je i da je neovisnost regulatornih komisija ključna za stabilan i transparentan energetski sektor, a regulatorne komisije trebale bi imati aktivnu ulogu i trebala bi im se dodijeliti nadležnost u energetskoj efikasnosti.
Još jedna od preporuka stručnjaka iz energetskog sektora je da BiH, na putu ka samoodrživom energetskom sektoru prioritet treba dati energetskoj efikasnosti, smanjenju emisija, obnovljivim izvorima energije i plinu kao prijelaznom gorivu.
Novinarima se danas obratio ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović koji je upozorio da je u energetskom sektoru BiH došlo do zastoja te da je napredak prilično spor.
– Kada su u pitanju reforme, ova godina je izgubljena i vjerojatno nećemo uraditi ništa značajno, a vjerojatno nas takva sudbina čeka i u prvoj polovici naredne godine – kazao je ministar.
Kako je rekao, predispozicije BiH su da bude lider u ovom sektoru u regiji, ali potpuno je jasno da naša zemlja nije doživljena kao regionalni partner već kao regionalni problem.
– Vrlo malo se govori o predstojećem skupu na visokoj razini u Londonu u srpnju mjesecu gdje se očekuje dogovor u vezi s infrastrukturom i energetikom. Međutim, očito je da ćemo u pogledu tog sumita proći kao i prethodne, odnosno, tamo nas neće biti – izjavio je Šarović.
Zamjenik direktora USAID EIA projekta Mak Kamenica mišljenja je da vlade i parlamenti trebaju početi raditi na tome da učine energetski sektor transparentnijim i povoljnim za investitore.
– Prije svega, BiH treba unaprijediti efikasnost postupka ishođenja dozvola za energetske objekte, povećati znanje u administraciji te putem jasnih smjernica pripremiti investitore za investicije – istakao je u izjavi za novinare završnog dana samita.
Ovogodišnji, 4. Energetski summit organizirali su USAID-ov projekt Investiranje u sektor energije (EIA) i Njemačko društvo za međunarodnu suradnju (GIZ) kroz projekte “Poticanje obnovljivih izvora energije u BiH” i “Poticanje energetske efikasnosti u BiH”, a pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Državne regulatorne komisije za električnu energiju, Regulatorne komisije za energiju u FBiH i Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske.
FENA