“Imajući u vidu ukupnu atmosferu na prostoru Zapadnog Balkana, koja je u posljednje vrijeme obilježena provokacijama, javnim verbaliziranjem opasnih secesionističkih namjera, falsificiranjem povijesti, negiranjem genocida u Srebrenici i glorificiranjem ratnih zločina(ca), zloslutnim idejama o crtanju novih granica na bazi etničkih principa, tendencioznim i zlonamjernim povezivanjem BiH s odnosom između Srbije i Kosova, neprihvatljivim carinskim nametima i barijerama suprotno odredbama važećih sporazuma, uzurpacijom imovine, kršenjem međunarodnih konvencija i neprihvaćanjem presuda međunarodnih sudova, miješanjem u unutrašnje stvari i sličnim nedobrosusjedskim aktivnostima i porukama, smatram da je vrijeme, i to upravo sada, da se promijene trenutne paradigme ponašanja koje vode u slijepu ulicu, jer ono što najviše treba Zapadnom Balkanu nisu nove hegemonističke politike i podjele, nego pozitivan politički dijalog, mir, međusobna suradnja i napredak”, poručio je Zvizdić, prenose sarajevski mediji.
Ističe da sve zemlje na to, ako žele pripadati obitelji europskih država, a BiH je bezalternativno opredijeljena za EU integracije, obavezuju i brojni dokumenti koje su prihvatile sve zemlje Zapadnog Balkana.
“Smatram potrebnim podsjetiti na neke od njih, poput: Strategije za kredibilnu perspektivu proširenja i pojačan angažman EU sa Zapadnim Balkanom, koju je usvojila Europska komisija u veljači 2018. godine, potvrđujući europsku budućnost naše regije kao geostrateško ulaganje u stabilnu, snažnu i ujedinjenu Europu zasnovanu na zajedničkim vrijednostima. Tim dokumentima pripada i Deklaracija lidera članica EU, potpisana na Summitu u Sofiji u svibnju 2018., u kojoj je posebno istaknuto da ‘EU podržava zemlje Zapadnog Balkana u njihovoj posvećenosti nastavku jačanja dobrih susjedskih odnosa, regionalne stabilnosti i uzajamne suradnje, te da se to posebno odnosi na pronalaženje efikasnih rješenja za bilateralne odnose i sporove’, kao i ‘Zajednička deklaracija za područje regionalne suradnje i dobrosusjedskih odnosa’, koju su u Londonu u lipnju 2018. godine, potpisali premijeri ne samo zemalja Zapadnog Balkana, nego i zemalja članica EU, sudionica Berlinskog procesa: Njemačke, UK, Francuske, Austrije, Italije, Hrvatske, Slovenije i Poljske”, naveo je Zvizdić.
Tvrdi da je potpuno jasno, i bezbroj puta praktično i institucionalno dokazano, da BiH u potpunosti poštuje suverenitet i teritorijalni integritet svojih susjeda, a vjerodostojnost ovakvog stava je pokazana kroz potpisivanje sporazuma o granici s Crnom Gorom i kroz konkretne prijedloge i iskrenu namjeru da se isti pravni akt ratificira, odnosno ispregovara i potpiše i s drugim susjedima.
“Poznato je da je Ugovor o državnoj granici između BiH i Republike Hrvatske potpisan 1999. godine i da se isti, iako nije ratificiran, primjenjuje, dok s Republikom Srbijom takav ugovor, još uvijek, nije ispregovaran. Zato ponovno pozivam Hrvatsku da ratificira potpisani ugovor o granici s BiH, a Srbiju da s Bosnom i Hercegovinom, a u cilju jačanja međusobne suradnje, mira i stabilnosti, u najkraćem roku potpiše međudržavni Ugovor o granici”, poručio je predsjedavajući Vijeća ministara.
Vrisak.info