Građanima Bosne i Hercegovine naplaćen je ogroman iznos na temelju osobnih iskaznica koje su platili po cijeni koja nije opravdana.
Oko tri milijuna stanovnika BiH posjeduje osobnu iskaznicu, a ako pretpostavimo da je svatko od njih oštećen za samo jednu konvertibilnu marku, dolazimo do iznosa koji se mjeri u milijunima.
Godinama poznat problem, bez reakcije nadležnih
Priča o preskupim osobnim iskaznicama nije nova – traje već dulje vrijeme, no nadležni, čini se, ne žele poduzeti nikakve korake kako bi se ova nepravda ispravila.
Izuzetak je direktor Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), Almir Badnjević, koji je već nekoliko puta ukazivao na ovaj problem.
Prije nekoliko dana, u izjavi za Klix, naveo je da bi cijena osobne iskaznice trebala biti niža jer građani za trenutnu cijenu ne dobivaju uslugu koju bi trebali dobiti – između ostalog, tu se misli na digitalni certifikat.
Potrošačke udruge: Država brzo uvodi namete, ali sporo smanjuje cijene
U udrugama za zaštitu potrošača podsjećaju da država vrlo brzo reagira kada treba uvesti novi namet, dok je “uspavana” kada je riječ o smanjenju cijena.
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON Prijedor, ističe kako je očito da ovaj problem nikoga ne zanima.
„Cijena zamjene ili izdavanja prve osobne iskaznice zaista je visoka. Tko je taj tko će pokrenuti proces kako bi se cijena osobne iskaznice smanjila“, pita Marićeva za „Nezavisne novine“.
Dodaje kako nadležni nikoga ništa ne pitaju kada treba povisiti cijene.
„Ali kada se treba dogovoriti oko smanjenja cijene osobne iskaznice, to ne ide“, naglasila je Marićeva.
Digitalna rješenja postoje, ali se ne koriste
Marin Bago, predsjednik Udruge potrošača „Futura“ iz Mostara, koji je po struci informatičar, kaže da je, koliko je upoznat s radom IDDEEA-e, ta agencija provela digitalizaciju i ponudila besplatne aplikacije svim gradovima i općinama u BiH.
„Ako oni preuzmu tu besplatnu aplikaciju, to znači da su sve informacije već u sustavu, te da je prilikom izdavanja osobne iskaznice potrebno samo fotografirati građanina i to je to. Naravno da je u tom slučaju cijena znatno niža. Uz to, građani ne moraju hodati od ureda do ureda, od zgrade do zgrade“, rekao je Bago za „Nezavisne novine“.
Dodaje kako je nepoznato zašto gradovi i općine to ne implementiraju, te ističe da u ovom procesu kasnimo najmanje 20 godina.
„Zaista je neshvatljivo – kada su gradovi i općine sve dobili na pladnju, zašto to ne počnu primjenjivati. U konkretnom slučaju, što god nadležni učinili, a da dovede do smanjenja troškova, bilo bi korisno. Mi punimo proračune i želimo da nam se to vrati kroz obrazovanje, zdravstvo, kulturu i druge usluge“, naglasio je Bago.
Građani plaćaju punu cijenu – bez usluge koju plaćaju
Badnjević je još krajem prošle godine potvrdio da se građanima BiH već 11 godina naplaćuje puna cijena osobnih iskaznica, iako one ne sadrže sve ono što je u cijenu uključeno. Pojašnjava kako se radi o besplatnom elektroničkom potpisu koji još uvijek nije zaživio na osobnim iskaznicama.
Prema podacima s mrežnih stranica IDDEEA-e, građani BiH trenutno imaju 3.058.338 važećih osobnih iskaznica.
Vrisak.info