Kada bi Predsjedništvo BiH dalo pozitivan stav o Godišnjem nacionalnom programu /ANP/ ništa ne bi bilo riješeno, jer, po proceduri, Vijeće ministara mora usvojiti ovaj program kao dokument, a ministar obrane ga prosljeđuje u NATO, piše današnji “Večernji list”, izdanje za BiH.
U tekstu pod naslovom “Za ANP ne treba Predsjedništvo nego Vijeće ministara”, list navodi kako čak i kada bi Predsjedništvo, koje uopće nema presudno mišljenje, dalo pozitivan stav o ANP-u, te se otvori prostor za imenovanje Zorana Tegeltije, ali i za novi saziv Vijeća ministara, opet ništa ne bi bilo riješeno.
“Večernji list” piše kako je sporno da se o ANP-u, kao temi, uopće razgovara u Predsjedništvu, osim ako se ne želi dobiti politička odluka, jer bi u sljedećem koraku taj dokument mogao propasti i uopće ne biti poslan u sjedište NATO.
List ocjenjuje da su “borba” za NATO iz Sarajeva i blokade uspostavljanja vlasti ustvari jedna velika šarea laža”.
“Kada naknadna pamet postane politička agenda, odnosno način da se obmanama i manipulacijama provodi blokada uspostavljanja vlasti, onda se u prvi plan vješto postavi tema za koju se unaprijed zna da nema nikakvog dogovora. Tako je upravo slučaj sa ANP-om za koji se trenutno u javnosti ne zna ni tko ga je predložio, tko ga usvaja i šalje i tko treba dati odobrenje”, ističe list.
“Večernjak” podsjeća kako je Nacrt ANP-a u dva mandata stajao u ladicama bez želje da bude predan.
“Uopće na tome nisu inzistirali ni iz jedne bošnjačke staranke, koje su se tek nakon izbora 2018. godine sjetile da budu “patriotske” i u funkciji “obrane” BiH sa zahtjevima za predajom ANP-a kao uvjeta uspostavljanja vlasti”, navodi list.
Pojašnjava se kako je u mandatu od 2010. do 2014. godine na vlasti bio SDP-ov ministar Zekerijah Osmić, tadašnji kolega Željka Komšića, koji se sada, navodno, protivi imenovanju Tegeltije dok se ANP ne pošalje u Bruxelles.
Ni SDP ni SDA se četiri godine nisu sjetili da poguraju taj dokument jer su znali za stav srpske strane ili to nisu smatrali bitnim.
Uslijedio je novi mandat od 2014. do 2018. godine kada je SDA, zajedno sa DF-om, bolje “istrgovala” sa SDS-om i PDP-om, a slučajno su zaboravili na ANP.
“Nakon desetak godina SDA i DF, sami ili uz nečiju asistenciju, iz zaborava su izvukli ANP kako bi ga mogli poslati u Bruxelles. Postojao je kompromisni prijedlog da se elegantno izađe iz ove situacije po kojoj bi svi bili zadovoljni, a to je da novi ministar obrane , koji bi trebao doći iz redova DF-a “nposlušno” odnese dokument u sjedište NATO čak i unatoč protivljenju SNSD-a. Ali, političko Sarajevo je po svaku cijenu to nastojalo da predstavi kao Dodikov poraz i odvelo BiH u blokadu”, piše “Večernji list”.
Vrisak.info