Peteročlano Žalbeno vijeće Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT) u sjedištu tog suda u Haagu objavljuje pravomoćnu presudu ratnom zapovjedniku vojske bosanskih Srba Ratku Mladiću.
Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) izrekao je u studenom 2017. Mladiću kaznu doživotnog zatvora pošto ga je proglasio krivim za najteže ratne zločine tijekom rata u BiH, uključujući i genocid u Srebrenici. Na tu su se presudu žalili tužiteljstvo i obrana.
Izricanje presude počelo je u 15 sati, ali može se pratiti od 15:30, s polusatnim zakašnjenjem.
Mladić je pravomoćno osuđen na doživotni zatvor.
Tijek izricanja presude:
Krenuo je odgođeni prijenos, ali još nije počelo izricanje presude. Kako je rečeno, čeka se da se riješe tehničke poteškoće.
Kreće izricanje presude. Sutkinja koja se javlja video-linkom se žali na jeku pa je izricanje ponovno zaustavljeno.
Sutkinja pita mladića može li pratiti izricanje. “Mogu”, odgovara Mladić.
“Prizivno vijeće će sada pročitati presudu”, kaže sutkinja. Prvo će se pročitati ključni naglasci pravomoćne presude.
Sutkinja kaže da je Mladić bio pripadnik JNA gdje je obavljao razne funkcije te da su ga onda bosanski Srbi odabrali za zapovjednika.
Optužen je za 11 točaka genocida i zločina protiv čovječnosti nad muslimanima i Hrvatima u Bosni i Hercegovini, kao i za još niz drugih djela.
Sutkinja sada čita dijelove žalbe u kojem je obrana Mladića navela da su mu povrijeđena prava prilikom prvostupanjskog postupka. Kaže kako Mladićeva žalba nije uspjela dokazati većinu navoda o greškama u postupku.
Govori se o postojanju udruženog zločinačkog pohoda prema Bošnjacima i Hrvatima u BiH u kojem je Mladić bio jedan od ključnih faktora, što je bio zaključak prvostupanjskog vijeća. Žalbeno vijeće konstatira da Mladić nije dokazao da je raspravno vijeće pogriješilo u utvrđivanju činjenica u ovom segmentu. Sutkinja Prisca Matimba Nyambe je imala suprotno mišljenje.
“Alternatvno objašnjenje Mladića da je on samo htio ostvariti vojni cilj i da nije sudjelovao u UZP-u nije razuman”, rekla je sutkinja.
Sutnkinja navodi kako je raspravno vijeće zaključilo da je UZP postojao i kada je riječ o napadima na Sarajevo. Žalbeno vijeće je, uz jedno suprotno mišljenje, ustanovilo da raspravno vijeće ni ovdje nije pogriješilo, prenosi index.hr.
Genocid u Srebrenici
Sada sutkinja govori o zaključcima raspravnog vijeća vezanima uz Srebrenicu. Raspravno vijeće je utvrdilo postavljanje UZP-a u Srebrenici te da je Mladić sudjelovao u planu da se počini prisilno preseljenje, genocid i ubojstvo, “Žalbeno vijeće smatra neuvjerljivim Mladićevu tvrdnju da je on želio preseliti muslimane iz humanitarnih razloga. Premještanje je bilo protuzakonito i prisilno. I ovdje je sutkinja Nyambe imala suprotno mišljenje”, govori sutkinja. Konstatira kako Mladić nije dokazao da je raspravno vijeće pogriješilo.
Žalbeno vijeće odbija i Mladićevu tvrdnju da nisu uzeti u obzir dokazi da nije bio u Srebrenici i još neke dokaze da nije odgovoran za Srebrenicu. Navodi se da je Mladić i dalje imao kontrolu te da je redovno vodio razgovore i zapovijedao u Srebrenici. “Njegova žalba pokazuje neslaganje, ali ne i greške raspravnog vijeća”, navodi sutkinja. Kaže se da je bio u Potočarima i da je bio na sastancima u hotelu. Odbijaju se i druge podtočke Mladićeve žalbe vezane uz Srebrenicu.
Budući da je riječ o odgođenom prijenosu, procurila je informacija da je Mladić osuđen na doživotni zatvor
Vrisak.info