Hrvatski premijer Andrej Plenković i predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a BiH Dragan Čović sastali su se u Mostaru kako bi razgovarali o političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
Plenković je naglasio kontinuiranu podršku Hrvatske europskom putu BiH te jednakopravnosti Hrvata u toj zemlji.
Također je istaknuo važnost potpore kulturnim, obrazovnim i zdravstvenim institucijama, poput Sveučilišta u Mostaru i SKB Mostar.
– Što se tiče gospodarstva, u situaciji smo da nam je razmjena prešla četiri milijarde eura. Hrvatska je prvi vanjskotrgovinski partner BiH, zemlja koja svojim prioritetom prema BiH želi unaprijediti gospodarsku i socijalnu situaciju. To ćemo činiti dalje i u prometnom i u energetskom smislu – kazao je Plenković.
Plenković je rekao kako je Hrvatska zabrinuta zbog političke krize u BiH.
– Smatramo da je kriza dosta ozbiljna. Bilo je puno izazova za BiH u proteklih 30 godina, međutim ovo sada zahtjeva da se svi vrate u ustavne okvire, da se smanje tenzije, da ne dođe do daljnjih napetosti nego da prionemo zajednički poslu koji se odnosi na stabilnost zemlje, ekonomski prosperitet i europski put – dodao je.
Plenković je izjavio da ne očekuje prolazak inicijative za sankcije protiv Milorada Dodika na razini Europske unije.
– Što se tiče Hrvatske, mi nismo u istoj poziciji kao zemlje koje nisu prvi susjed BiH. Banja Luka je od Zagreba sat i pol, i mi s te strane želimo slati umirujuće poruke, poruke koje će ohrabrivati dijalog i vraćati stvari na pravo mjesto, a to znači da se među političkim strankama i institucijama BiH nalaze rješenja za budućnost zemlje. Sve ostalo nije dobro, dovodilo bi do većih napetosti, slabije funkcionalnosti, usporavanje europskog puta i u konačnici lošije ekonomsku i socijalnu poziciju građana u BiH – izjavio je Plenković.
Plenković je najavio dolazak visoke predstavnice za vanjsku politiku, Kaje Kallas, u Mostar u utorak, ističući kako je to pozitivna poruka u kontekstu europskog puta Bosne i Hercegovine.
– Ono što želimo je da se ubrza europski put. komisija Ursule von der Leyen ima ambiciju da se na pitanju procesa proširenja naprave veći iskoraci nego prije, a to znači da barem do kraja mandata ove komisije, a to je kraj 2029. godine, da se dogodi neko proširenje i zato je jako važno da BiH ne gubi ritam niti reformski niti ritam institucionalnog približavanja – kazao je hrvatski premijer.
Plenković je izrazio nadu da će bosanskohercegovačke strane, putem kompromisa i konsenzusa, ispuniti preostale uvjete Europske unije. Posebno je naglasio važnost imenovanja glavnog pregovarača kako bi se omogućilo otvaranje pristupnih pregovora BiH s EU.
Plenković je istaknuo da je omogućavanje legitimnog zastupanja ključni uvjet koji nije podložan pregovorima. Naglasio je i važnost vraćanja povjerenja među narode koji žive u Bosni i Hercegovini, posebno u kontekstu promjene Izbornog zakona.
– Povjerenje u BiH između sva tri naroda može postojati ako je to povjerenje prevedeno u poštovanje, a poštovanje se onda očituje i na izborima. I to izborima stvarnih političkih predstavnika, a ne da imamo situaciju koja duboko frustrira političke predstavnike hrvatskog naroda i sam hrvatski narod u BiH, i to u četiri navrata. To nije dobar recept – dodao je Plenković.
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović je izjavio je njegova stranka ostaje pri svom prijedlogu izmjena Izbornog zakona BiH. Također je najavio održavanje nove sjednice Doma naroda BiH.
– Mi ćemo biti uporni, ponudili smo jedno ustavno rješenje o kojemu se čak nije dozvolila rasprava, nego se blokirala sjednica da se ne održi. Ta sjednica će se održati, vrlo brzo ćemo zakazati redovitu sjednicu s istim točkama. Mi smo ponudili svoje rješenje, a veselio bih se da kolege koje stalno tvrde kako nije dobro da Bošnjaci biraju Hrvatima člana Predsjedništva, ponude rješenje koje će to vrlo jasno sukladno ustavu riješiti i mi ćemo to rado prihvatiti. Nastavljamo dalje, blokade nisu dobre, a pogotovo ne to da u ovakvoj situaciji to rade Bošnjaci – zaključio je Čović.
Vrisak.info