Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Onima koji su ušli u svoje blato želim da tamo i ostanu. Schmidt? Treba poništiti odluke svih prethodnih visokih predstavnika

Na postavljeni rok od strane Visokog predstavnika Christiana Schmidta od šest tjedana za dogovor, Čović smatra kako do dogovora vjerojatno neće doći, ali i ako dođe da je teško provodljiv.

Objavio Vrisak.info
29/07/2022
Predsjedništvo HDZ BiH: Politički prioriteti su jasno definirani i Izborni zakon BiH je prvi među njima

Jedina odluka koju bi trebao donijeti Visoki predstavnik jeste da poništi prethodne odluke svih visokih predstavnika, jer su grubo narušile normalno funkcioniranje daytonske Bosne i Hercegovine – rekao je u petak predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović nakon sjednice Predsjedništva HNS-a BiH u Mostaru.

Svatko odgovara za svoju funkciju. OHR ima jasan zadatak ovdje, poštivati i provoditi Dayton, a nikako mijenjati ključne odredbe Daytona, a pogotovo ne mijenjati odluke Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti u predmetu “Izetbegović Alija”, o legitimnom predstavljanju u predmetu “Ljubić” – poručio je Čović.

Na postavljeni rok od strane Visokog predstavnika Christiana Schmidta od šest tjedana za dogovor, Čović smatra kako do dogovora vjerojatno neće doći, ali i ako dođe da je teško provodljiv.

– HNS BiH ostaje otvoren za razgovore. Imali smo dovoljno vremena od potpisanog Mostarskog sporazuma prije dvije godine. Jasno smo čuli od predstavnika bošnjačkog naroda kako su imali taktike da se ništa ne dogovorimo. I sad bi trebalo očekivati dogovor u idućih mjesec dana? Mislim da je to neprevodivo, ali stojimo na predispoziciji što se toga tiče – istaknuo je.

Dodaje kako je početak kolovoza vrijeme kada vjerojatno neće biti zasjedanja Zastupničkog doma niti Doma naroda, što znači da bilo kakav dogovor ne bi bilo moguće implementirati.

– Vremenskog prostora nemamo, ali HNS je otvorio svoja vrata za pregovore – rekao je on.

Smatra da još uvijek postoji dovoljno demokratskog kapaciteta u BiH.

– Moramo preuzeti odgovornost za ovu zemlju. Bar oni koji govore da je ovo naša domovina, da su patrioti, ‘probosanci’. Moramo pokušati dati šansu dogovoru u traženju brzih rješenja. Europska unija nam je otvorila vrata i rekla da možemo otvoriti kandidatski status do kraja godine pod uvjetom da neke stvari uradimo, a prva stvar je izborno zakonodavstvo – navodi Čović.

Iskazao je žaljenje zbog načina komuniciranja u javnosti u posljednje vrijeme, a naročito bošnjačke politike.

– Iskazali smo zabrinutost može li uopće više institut OHR-a djelovati u BiH, u Sarajevu, kada na ovakav način reagira na prosvjede – podvukao je on.

Čović tvrdi kako ne postoji nikakva mogućnost da se ugrozi ono što hrvatski narod ima u BiH, narod koji je, kako kaže, sebe ugradio u Bosnu i Hercegovinu u cjelini.

Znat ćemo na adekvatan način, sukladno pravnim i političkim sredstvima, zaštititi ustavnu jednakopravnost konstitutivnog naroda – ističe.

Mišljenja je da ulica ne može rješavati probleme ni u BiH, niti kada je u pitanju hrvatski narod.

– Svima onima koji su organizirali prosvjede, govornicima, svima koji su se okupili oko njih, ali i svima onima koji se nisu ogradili od njih, želim da ostanu u tom blatu mržnje, a vi to zovite činom naivnosti ili kršćanstva s moje strane, ja ću to prihvatiti racionalno i razumno – kazao je Čović odgovarajući na novinarsko pitanje je li naivan političar ili dobar kršćanin kada ne želi da hrvatski narod na ulici traži pravdu.

Vrisak.info

Tags: Čovićhns

Povezane objave

Info dan u Širokom Brijegu: Financiranje projekata iz EU fondova
Vijesti

BiH osigurala 45,7 milijuna eura iz EU: Evo gdje idu novci

Navijači iz Osijeka i Splita trebali doći na proslavu rođendana Ultrasa, reagirali MUP i Granična policija
Vijesti

Prometna nesreća u Širokom Brijegu: Troje ozlijeđenih u sudaru tri vozila

FBiH daje 200 milijuna KM županijama, evo koliko je dobila ŽZH
Vijesti

Vlada ŽZH utvrdila iznos regresa za korisnike proračuna, evo koliko

Fabrizio Romano ponoćnom objavom o budućnosti Luke Modrića iznenadio svijet

Je li Luka Modrić zaslužio ovakav kraj? Najokrutnija završnica jedne veličanstvene priče

Situacija Hrvatske se zakomplicirala: Rezultati drugih utakmica ne idu im na ruku, evo što sada moraju

Tako blizu, a tako daleko: Portugal izbacio Hrvatsku sa SP-a

Zašto klima u autu smrdi i kako to riješiti: Jednostavni savjeti za svjež zrak u vožnji

Jedna tipka tjera klimu da hladi dvostruko brže: Većina vozača ovo ne zna

Brzi lažni ledeni vjetar bez pečenja: Gotov u 15 minuta

Brzi lažni ledeni vjetar bez pečenja: Gotov u 15 minuta

11 znakova razmažene djece koje roditelji ne žele priznati

Greške u odgoju zbog kojih vam dijete ništa ne govori

Ovo su znakovi koji otkrivaju da se lubenica pokvarila

Ovo su znakovi koji otkrivaju da se lubenica pokvarila

Izvučeni parovi nove sezone WWin lige

Posušje i službeno ostalo bez mjesta u WWin ligi BiH: Poznati svi sudionici nove sezone

Kakvo nas vrijeme u Hercegovini očekuje za Uskrs? Zima se vraća u punom sjaju

Evo kakvo nas vrijeme očekuje za vikend i početkom idućeg tjedna

Privalj svladao Mokro, Ciglana Gradac bolja od Oklaja

Privalj svladao Mokro, Ciglana Gradac bolja od Oklaja

Predivna priča iz Širokog Brijega: “Kutak sreće” proslavio svoj peti rođendan

Predivna priča iz Širokog Brijega: “Kutak sreće” proslavio svoj peti rođendan

Izlagači su spremni za 2. sajam rukotvorina „Širokobriješka škrinja“

Izlagači su spremni za 2. sajam rukotvorina „Širokobriješka škrinja“

Info dan u Širokom Brijegu: Financiranje projekata iz EU fondova

BiH osigurala 45,7 milijuna eura iz EU: Evo gdje idu novci

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.