Planove za organiziranje takvog okupljanja u Njemačkoj, Austriji ili Nizozemskoj omele su vlasti tih država uz ocjenu da je neprimjereno da se na njihovu teritoriju vodi kampanja za turske izbore.
U Temi dana HRT-a o situaciji u BiH razgovarali se s povjesničarom dr. Ivom Lučićem i profesorom dr. Goranom Bandovom.
Za Ivu Lučića nije neobično da se u Bosni i Hercegovini održava ovakav skup s obzirom da Turska ima određene interese.
“Radi se o jasno promišljenoj politici Turske a posebno u vrijeme Erdogana koji je jasno pokazao svoje interese i veze. On će taj utjecaj pokušavati ojačati i svoje interese provesti”, rekao je dr. Lučić.
Ono što bismo mi mogli iz hrvatske perspektive je, kaže Lučić, vidjeti koji su interesi Republike Hrvatske u BiH, na koji način ih provoditi i provode li se doista. Prema njegovom mišljenju, s obzirom na probleme koje imaju Hrvati u BiH – ne provode se i hrvatska je politika prilično neartikulirana, nejasna i mlaka.
Lučić je uvjeren kako se novi izborni zakon u BiH neće donijeti te da u zemlji nema demokratskog potencijala za bilo kakve promjene, reforme i stabiliziranje političkog stanja. Dodao je kako je bošnjačka politika u BiH najmanje emancipirana od vanjskog utjecaja i zato je Sarajevo moglo biti predstavljeno kao centar turske dijaspore u Europi.