Na Sudu Bosne i Hercegovine u Sarajevu završeno je ročište o zahtjevu Hrvatske za izručenje bivšeg Dinamova čelnika Zdravka Mamića. Tužiteljstvo smatra kako nisu ispunjeni uvjeti da on bude izručen Hrvatskoj, a obrana se slaže.
Tužiteljica Gordana Bosiljčić rekla je kako je od 32 kaznena djela za koja ga se tereti, samo sedam počinjeno nakon potpisanog Ugovora o izručenju državljana BiH i Hrvatske. Mamićev odvjetnik zatražio je ukidanje mjere zabrane putovanja i javljanja policiji. Njega i još pet okrivljenika u Hrvatskoj se tereti za zločinačko udruživanje i nanošenje štete Dinamu od oko 200 milijuna kuna. Konačna odluka Suda BiH o tome jesu li ispunjeni uvjeti za izručenje Mamića Republici Hrvatskoj bit će poznata za 10 do 15 dana.
Podsjetimo, na danas održanom ročištu pred Sudom Bosne i Hercegovine razmatrao se zahtjev hrvatskog ministarstva pravosuđa za izručenje bivšeg Dinamova čelnika Zdravka Mamića. Ročište se održalo pred sucem Mirsadom Strikom.
Na ročištu je trebalo utvrditi je li hrvatski zahtjev za izručenjem Zdravka Mamića valjan. Sudac suda BiH Mirsad Strika prvo mora ustvrditi je li djelo za koje Zdravko Mamić optužen učinjeno nakon potpisivanja sporazuma o međusobnom izručenju svojih državljana, koji su Hrvatska i BiH potpisali 2012. godine, a ratificiran je dvije godine poslije.
Da bi bio izručen Hrvatskoj, djela za koja ga se tereti moraju biti počinjena u sklopu zločinačkog udruživanja, odnosno moraju biti počinjena nakon potpisivanja sporazuma između dviju zemalja.
Zdravko Mamić je morao već po ročištu u lipnju prema odluci suda predati putne isprave i obvezati se da će se jednom tjedno javljati u PU Čitluk.
Vijeće žalbenog odjela suda BiH točno prije godinu dana odlučilo je da nema Mamićeva izručenja RH. U objašnjenju sudske odluke rečeno je da nisu ispunjene pretpostavke za izručenje bosansko-hercegovačkog državljanina Zdravka Mamića hrvatskom pravosuđu.
Ako sud BiH odluči da su zadovoljeni svi uvjeti za njegovo izručenje, krajnje odobrenje daje ministar pravosuđa Bosne i Hercegovine Josip Grubeša.
Mamić, koji je pobjegao u BiH i boravi u Međugorju, uporno tvrdi da se radi o politički montiranom procesu i da su hrvatski suci korumpirani.
Kao jednog od 6 korumpiranih sudaca u Hrvatskoj, o kojima je govorio njegov zagrebački odvjetnik, Mamić je prije ročišta pred novinarima imenovao predsjednika Vrhovnog suda RH Đuru Sessu.
– O imenima bih nekom drugom prilikom i uz druge uvjete, ne kanim si natovariti neke dodatne kaznene prijave, ali sigurno ću u jednom trenutku izvući najteže oružje, rekao je Mamić novinarima uoči ročišta u Sarajevu.
No, o Sessi je ipak odlučio progovoriti.
– Ali jedan od tih šest sudaca je korumpirani predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa, poručujem mu je da je nepošten, pokvaren korumpirani sudac koji je ruglo i nije zaslužio da bude predsjednik Vrhovnog suda, rekao je Mamić.
– Toliko je drzak, a on i ja znamo da je korumpiran i naravno da ću to bez problema dokazati kada se stvore uvjeti za to. Predlažem mu da se obojica podvrgnemo detektoru laži. I još je toliko drzak da na uglednog odvjetnika poziva Hrvatsku odvjetničku komoru. Za ostale neću reći jer moram čuvati artiljeriju, dodao je.
Predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessaza HRT je izjavio da je prilično šokiran Mamićevom izjavom.
– Nije mi jasno zašto to govori i nadam se da će netko promisliti tko govori, a ne što govori, rekao je Sessa.
Vrisak.info