Međunarodni dan nestalih osoba obilježava se 30. kolovoza, te se taj dan se sjećamo svih nestalih osoba i iskazujemo podršku svim obiteljima koje još uvijek nisu saznale istinu o sudbini svojih najbližih.
Nestali u Bosni i Hercegovini
Bosna i Hercegovina je proglasila neovisnost od Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije 3. ožujka 1992. godine. Sukob je trajao tri i po godine, a nešto više od 100.000 ljudi je izgubilo život. Od ovog broja, otprilike 31 500 osoba je nestalo, a oko 70% osoba koje su prijavljene nestalim usljed rata su pronađene.
U drugim državama, nakon sukoba, nije dostignut tako visok nivo rješenih predmeta nestalih osoba kao Bosni i Hercegovini.
Od 1996. ICMP je imao centralnu ulogu u ovim naporima tako što je pomogao bosanskohercegovačkim institucionalnim kapacitetima da riješe pitanje nestalih osoba, izrađujući zakonodavstvo kojim su se štitila prava obitelji, te predstavljajući sistematske forenzičke metode, uključujući korištenje DNK, podupiranje zakonitih procesa koji su osigurali dobijanje dokaza domaćim sudovima i međunarodnom sudu u Hagu i pomažući aktivno angažiranje obitelji nestalih.
Rezultat toga je bio osmišljen institucionalni, zakonodavni i kooperativni proces, potpomognut i uspostavom Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine, Centralne evidencije, usvajanje Zakona o nestalim osobama i kreiranje mehanizama međuinstitucione suradnje za rješavanje pitanja neidentificiranih posmrtnih ostataka smještenih u državnim mrtvačnicama pod nadzorom domaćih sudova i tužitelja.
Sve je manje dokaza gdje se nalaze posmrtni ostaci nestalih osoba u Bosni i Hercegovini, teren je izmijenjen, a mnogi srodnici su u međuvremenu preminuli.
U Bosni i Hercegovini postoji oko 100 tijela za koje obitelji nisu došle da dovrše identifikaciju.
Također, Bosna i Hercegovina traga za najvećim brojem nestalih u usporedbi sa zemljama regije.
Vrisak.info