Aktivnosti institucija u Bosni i Hercegovini na realizaciji jednog od strateških ciljeva, podizanju kvalitete, brzine i dostupnosti administrativnih usluga, mogle bi već iduće godine rezultirati značajnim tehnološkim iskorakom, posebice u segmentu osobnih dokumenata.
Ministar prometa i veza Bosne i Hercegovine, Edin Forto, predstavio je tehnološki sektor BiH na prvom službenom paviljonu BiH na prestižnom sajmu GITEX Europe 2025., koji se održavao u Berlinu. Tom je prilikom najavio uvođenje digitalnog novčanika tijekom 2026. godine.
Ova inovacija omogućit će građanima korištenje elektroničkih verzija ključnih dokumenata – e-putovnice, e-osobne iskaznice i e-vozačke dozvole putem mobilne aplikacije, piše Večernji.
Takav tehnološki iskorak bio bi rezultat višegodišnjih napora koji su započeli donošenjem odluke o digitalizaciji ključnih registara s informacijama o građanima. Time je svim institucijama u zemlji omogućen brz i siguran pristup podacima, sukladno zakonskim ovlastima.
Pitanje digitalizacije usko je vezano uz proces europskih integracija, kao i uz podizanje standarda i kvalitete javnih usluga. U tom kontekstu, Forto je istaknuo:
“To je konkretan pomak prema modernoj, učinkovitoj državi ” poručio je.
Digitalna transformacija
Digitalna transformacija doprinosi jačanju institucija, povećanju transparentnosti i konkurentnosti.
Napredak postaje vidljiv i opipljiv u svakodnevnom životu građana, što potvrđuje sve veći broj lokalnih zajednica koje potpisuju sporazume s Agencijom za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA). Time se omogućuje elektronička razmjena podataka i građani više ne moraju osobno donositi određene dokumente.
Digitalizacijom registara rođenih, prebivališta i državljanstva, državne institucije dobivaju brz i siguran pristup ovim podacima, što omogućava učinkovitiju administraciju, eliminira papirologiju i značajno skraćuje vrijeme obrade zahtjeva. Ovaj proces predstavlja osnovu za razvoj e-uprave i pružanje modernih, brzih i sigurnih javnih usluga.
Dodatni iskorak predstavlja uvođenje kvalificiranog elektroničkog potpisa, kojim je BiH napravila napredak u području digitalne autentifikacije.
Ova usluga omogućava građanima da bez dodatne opreme, poput čitača kartica, potpisuju elektroničke dokumente brzo i sigurno.
Besplatan elektronski potpis predstavlja revolucionarni korak jer omogućuje bržu i sigurniju interakciju s institucijama, ali i privatnim sektorom, uključujući banke, telekomunikacijske kompanije i druge pružatelje usluga.
Kako bi elektronički potpis postao dio svakodnevne prakse, nužna je njegova šira integracija. U tom smjeru, IDDEEA aktivno surađuje s vodećim bankama i telekom operatorima u BiH. Uvođenjem potpisa u njihove usluge, građanima će biti omogućeno sklapanje ugovora i obavljanje transakcija putem interneta, bez odlaska u poslovnice. Ovaj korak dodatno pridonosi modernizaciji gospodarstva i olakšava poslovanje u digitalnom okruženju.
Poslovno okruženje i investicije: digitalizacija kao alat
Pitanje ubrzavanja administrativnih procedura u poslovanju, posebice pri pokretanju biznisa, jedno je od ključnih koje zahtijeva žurno rješavanje. Time bi BiH mogla iskoristiti prilike za privlačenje novih, značajnih izravnih stranih i domaćih investicija.
Prema izvješću Svjetske banke “Lakoća poslovanja” iz 2020. godine, pokretanje poslovanja u BiH zahtijevalo je 13 postupaka, trajalo je 80 dana, a troškovi su iznosili 13,7 % BND-a po glavi stanovnika, uz minimalni potreban kapital od 10,2 % BND-a po glavi stanovnika. Premda se situacija od tada donekle poboljšala, i dalje postoje brojni izazovi i administrativne prepreke koje otežavaju realizaciju poslovnih ideja.
Ujedno, nestabilna politička situacija dodatno obeshrabruje potencijalne investitore. Stvaranje povoljnog poslovnog okruženja zahtijeva suradnju svih aktera – ne samo institucija zaduženih za tehnološki napredak, već i političkih, ekonomskih i pravnih čimbenika koji bi zajednički trebali raditi na osiguravanju sigurnog i predvidivog poslovnog ambijenta.
Vrisak.info