Kripto tržište doživljava veliki pad, što jasno pokazuje koliko su digitalna sredstva nestabilna i podložna širim ekonomskim kretanjima.
Jučer se Bitcoin trgovao po cijeni od približno 89.700 dolara, što predstavlja pad od više od 7% u proteklih 24 sata. Ukupna tržišna kapitalizacija kriptovaluta smanjila se za 8%, s 3,31 bilijuna dolara na oko 3,09 bilijuna dolara, što ukazuje na raširenost trenutnog pada.
Druge kriptovalute također su zabilježile pad, posebno Ether, XRP i Solana. Indeks koji prati vodeće digitalne tokene bilježio je najveći četverodnevni pad od početka kolovoza, piše Bug.hr.
Trenutni pad cijena je u potpunoj suprotnosti s pozitivnim raspoloženjem na tržištu nakon pobjede Donalda Trumpa na izborima u studenom 2024. Od njegovog preuzimanja dužnosti u siječnju 2025., Bitcoin je izgubio gotovo 20% vrijednosti, čime je poništen značajan dio prethodnih dobitaka.
Nekoliko ključnih faktora doprinosi trenutnoj situaciji na tržištu:
Ekonomska neizvjesnost
Nedavne Trumpove najave o trgovinskim mjerama poljuljale su svjetska financijska tržišta. Predsjednik je najavio da planira uvesti carine od 25% na robu iz Kanade i Meksika, dok bi kineski proizvodi trebali poskupjeti za 10%. Takve odluke izazivaju strah od rasta cijena i narušavanja ekonomske stabilnosti.
Adrian Przelozny, izvršni direktor kripto mjenjačnice Independent Reserve, komentirao je situaciju: “Pad cijena Bitcoina vjerojatno je povezan sa širom makroekonomskom nesigurnošću koja je pogodila većinu financijskih tržišta u posljednjih nekoliko dana i povezana je s različitim carinama koje je najavio predsjednik Trump.”
Promjene institucionalnih investicija
Pad kripto tržišta dodatno je pojačan promjenama u ponašanju institucionalnih investitora. Ulagači u ETF-ove, fondove kojima se trguje na burzi, koji su imali ključnu ulogu u post-izbornom rastu kriptovaluta, počeli su povlačiti sredstva. iShares Bitcoin Trust ETF (IBIT) zabilježio je odljev od 158 milijuna dolara u ponedjeljak, dok je Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund zabilježio povlačenje od gotovo 250 milijuna dolara.
Ukupno, skoro milijarda dolara povučena je iz Bitcoin ETF-ova uvrštenih na američkim burzama u veljači 2025., što ga čini najgorim mjesecom za ovu kategoriju prema podacima Bloomberg Intelligence.
Domino efekt na tržištu
Zbog pada cijena došlo je do lančane reakcije na tržištima derivata, posebnih financijskih alata koji omogućuju ulagačima da trguju s posuđenim novcem, bez da stvarno posjeduju kriptovalute. Podaci CoinGlassa pokazuju da su u samo jednom danu sustavi automatski zatvorili pozicije vrijedne više od 1,34 milijarde dolara. Radilo se o pozicijama trgovaca koji su se kladili na rast. Ovi prisilni izlazi s tržišta dodatno su gurnuli cijene prema dolje. Analitičari koji prate 200-dnevni prosjek tvrde da je 86.000 dolara moguća sljedeća donja razina.
Hakerski napad otjerao ulagače u panic mode
Na kripto tržište utjecali su i nedavni sigurnosni incidenti. Veliki hakerski napad na mjenjačnicu Bybit rezultirao je krađom oko 1,5 milijardi dolara vrijednosti Ethera, što je povećalo zabrinutost oko sigurnosti platformi za digitalne imovine.
Caroline Mauron, suosnivačica Orbit Marketsa, pružatelja likvidnosti za kripto derivate, komentirala je: “Bybit hack bio je posljednji u nizu događaja, poput upitnih lansiranja memecoinsa, koji su vratili neugodne uspomene turbulentnih vremena sudionicima kripto tržišta.”
Budućnost kriptovaluta očima financijskih analitićara
Marcus Sotiriou, analitičar digitalnog brokera GlobalBlock, ponudio je opreznu perspektivu: “Bitcoin bi potencijalno mogao pasti na 80.000 dolara prije nego što nađe snažnu podršku. Kombinacija geopolitičkih napetosti i odljeva iz ETF-ova stvara ‘savršenu oluju’ za kratkoročni bear pritisak, iako dugoročni temelji ostaju netaknuti.”
Alex Kuptsikevich, viši tržišni analitičar u FxPro, ponudio je optimističniji pogled: “Unatoč trenutnom padu, vidimo zdravo ponašanje tržišta s normalnim mehanizmima otkrivanja cijena. Mali ulagači trebali bi se prisjetiti da se Bitcoin povijesno snažno oporavio nakon takvih korekcija, često dostižući nove vrhunce unutar 3-6 mjeseci.”
Jessica Chase, glavna investicijska direktorica u Quantum Digital Assets, istaknula je strukturne faktore: “Ova korekcija razlikuje se od prethodnih ciklusa. Vidimo sofisticirane institucionalne ulagače koji koriste opcijske strategije za zaštitu pozicija umjesto da potpuno napuštaju tržište, što sugerira manje panike i više strateškog pozicioniranja za budući rast.”
Alex Thorn, voditelj istraživanja u Galaxy Digital, predviđa da bi Bitcoin mogao probiti granicu od 150.000 dolara već u prvoj polovici 2025., a do kraja godine cijena bi mogla narasti i na 185.000 dolara. Za takav rast, prema njegovim analizama, zaslužne su investicije institucija, kompanija pa čak i država. Thorn također očekuje da će američki spot Bitcoin ETF-ovi tijekom 2025. doseći ukupnu vrijednost od preko 250 milijardi dolara imovine kojom upravljaju.
Ki Young Ju, izvršni direktor CryptoQuanta, unatoč nedavnom padu tržišta, ostaje optimističan prema Ethereumu i određenim alternativnim kriptovalutama. On ukazuje na nekoliko pozitivnih pokazatelja za Ethereum: izostanak značajnijeg prodajnog pritiska nakon hakerskog napada na Bybit, povećanu kupovinu ETH-a od strane velikih ulagača (tzv. kitova), dominantnu poziciju Ethereuma na tržištu stabilnih kriptovaluta te sve veći priljev sredstava u američke spot Ethereum ETF-ove. Ju smatra da bi povoljan razvoj regulatornih okvira mogao pokrenuti “sezonu ETF-ova velikih alternativnih kriptovaluta” što bi pogodovalo Ethereumu.
Arthur Hayes, suosnivač BitMEX-a, iznosi opreznije viđenje situacije i smatra da bi Bitcoin mogao pasti i do razine od 70.000 dolara kada ulagači krenu uzimati profit. Njegova procjena dolazi u svjetlu nedavnih tržišnih nestabilnosti i pojačane prodaje.
Stručnjaci okupljeni na Crypto Summitu imaju zajedničko mišljenje da Bitcoin treba novi poticaj za sljedeći veliki rast. Prema njihovim procjenama, u prvoj polovici 2025. godine cijena BTC-a vjerojatno će se kretati između 90.000 i 110.000 dolara, a novi rekord ne očekuju prije druge polovice godine.
Vrisak.info