HRVATSKA – JAPAN 30:29 (13:18)
HRVATSKA: Kuzmanović, Mihić 4, Šoštarić 6, Načinović 3, Srna 3, Cindrić 2, Martinović 4, Mandić, Grahovac, Šipić 3, Lučin 1, Šarac, Duvnjak 3, Klarica
JAPAN: Nakamura, Sugioka, Motoki 3, Yoshida 4, Baig, Yasuhira 10, Tokuda 2, Okamoto, Sakurai 1, Tamakawa 1, Takano, Yoshino 1, Fujisaka 5, Watanabe 2
PARIZ Arena Jug. Gledatelja 6.000. Suci: Jorum i Kleven (Norveška)
Ovo nije normalno. Kakav preokret. Kada je na -6 sredinom drugog dijela sve izgledalo gotovo, Hrvatska je počela igrati i u nevjerojatnoj završnici iz izgubljene situacije uspjela na startu olimpijskog turnira dobiti Japan, te na taj način očuvati nepobjedivost na otvaranjima Igara.
Prije nas su led pobjedama probili Egipat protiv Mađarske i Španjolska protiv Slovenije. Reklo bi se bez iznenađenja, pa je trebalo nastaviti u tom tonu. Nakon mjesec dana priprema svi su valjda jedva dočekali da to počne. Nisu briljirali u pripremama posebno protiv Francuske, no pripreme su jedno, a natjecanje nešto sasvim drugo. Postave očekivane, Japancima se ipak nakon mini ozljede vratio Yatshuhira koji je bio upitan. Mi s dva krila u postavi, jer kada imaš 14 igrača u izboru negdje moraš skratiti popis, a Sigurdsson je procijenio da je tako najbolje.
Znali smo kako igra uvijek neugodni Japan. Morali su puno riskirati da bi nas dobili, a u prvih 30 minuta sav taj rizik im se maksimalno isplatio. Zabili su nam 18 golova, Yatshushira i Fujisaka dva srednjaka čak 10 od toga i to u serijama prvo Yatsuhira, onda Fujisaka. Vodili su 5 golova razlike i bilo je jasno da će ovo biti vrlo neugodna subota.
Mi smo ih pokušali smiriti, ali oni se smiriti ne daju. Pokušali smo s plitkom obranom i sve dok ona nije pucala na prolazu Japanaca bilo je kako-tako, rizik posla, a kada je počela pucati počeli smo se raspadati. Dok smo tjerali protivnika na šut izvana bio je to rizik, ali isplativo, no na sve loše što nam se dogodilo u prvom dijelu naslonile su se povratne lopte nakon naših grešaka u izlasku iz obrane koje su Japanci sve kaznili. Uz to, promašili smo veliki broj zicera. Okamoto je branio sjajno, makar je Nakamura bio prvi vratar Japanca u ovoj utakmici.
Igrali smo ukočeno, kao u strahu, očito se nismo dobro pripremili u glavama. Počeli smo u odnosu na neke posljednje utakmice malo drugačije, s Mandićem na golu, s Grahovcem uz Načinovića u obrani, Srna je ostao na klupi, Lučin je bio starter. No, sve je to bilo loše, a jedina naša svijetla točka i to u početku utakmice bio je Lovro Mihić koji u brzoj igri s Japancima nije imao problema. Obrana nam se pokazala kao bolna točka, na to smo upozorili nakon Francuske, a kada nam vratari ne uspiju donijeti prevagu to se vidi na semaforu. Jako zahtjevno drugo poluvrijeme s -5 smo si postavili i kako smo izgledali prvih 30 minuta nije bilo realno da ćemo to dostići.
Kuzmanović je u 23. minuti zamijenio Mandića, ali nažalost nije uspio obraniti ništa, pa smo s tri obrane Mandića u startu bili u minusu prema japanskim vratarima.
5+1 smo krenuli u nastavku s Duvnjakom. Skratili smo zaletište Japancima, počeli stizati, ali su nas greške ponovo bacile na -5. Za takve situacije treba puno više discipline i koncentracije. Promjene u našem sustavu zato se nisu ni osjetile. Jedina nada je bila da nas Japan počasti svojim greškama. To se dogodilo, sa 17:23 smo došli na 21:23 15 minuta prije kraja utakmice.
Ortega je zvao time out, ali nije nas zaustavio. Morali smo ući u rizik 7 na 6, nije bilo drugog izbora. Fujisaka je prekinuo idilu na trenutak, ali sa 7:1 došli smo u egal za samo pet minuta! Japan jednostavno ne zna stati na loptu i to je bila šansa. Šoštarić nas je doveo u prednost 25:24 u 52. minuti i to je izgledalo nestvarno. Japan je stigao, prestigao, ali bili smo u utakmici. I opet u vodstvu golom Šoštarića u 55. minuti.
Martinović promašuje loptu za prednost u zadnjoj minuti na egalu. Ortega uzima time out 35 sekundi prije kraja. Dva zicera fula Japan, prečka nas spašava i zadnji napad 15 sekundi do kraja Martinović goooolll. Nevjerojatno, pišu Sportske novosti.
Vrisak.info