Iako ne postoji u šifrarniku bolesti, proljetni umor možemo priznati kao pojavu koja može stvoriti probleme u funkcioniranju, slično kao i novogodišnja depresija.
Javlja se obično s prvim naglim porastom temperature na proljeće, pa s obzirom na vremensku prognozu zapravo očekujem da mi se pacijenti ovih dana počnu javljati sa simptomima proljetnog umora.
Nažalost, nema nekog super savjeta za to kako se boriti s njima, osim možda da se – ne treba boriti, nego prihvatiti to stanje prilagodbe organizma na prijelaz između zime i proljeća, kaže prof. dr. sc. Hrvoje Tiljak, liječnik obiteljske medicine iz Novog Zagreba.
Kaže kako je za probleme u osnovi kriva južina, odnosno nagli porast temperature, u kombinaciji s nešto duljim danima, što nas tjera da budemo fizički aktivniji, a tijelo je još “programirano” na zimski san. Zbog toga se mogu javiti iscrpljenost, glavobolja, osjećaj stresa te povećani umor i pospanost tijekom dana.
Mnogi će se, prevareni višim temperaturama tijekom dana, skinuti u kratke rukave, pogotovo tijekom radova u vrtu ili dvorištu, ali vrijeme još može biti vjetrovito i varljivo, pa su češće i proljetne prehlade, koje mogu dodatno iscrpiti organizam. Također, mnogi povećaju fizičku aktivnost, a zaborave na potrebu da dodatno hidratiziraju organizam.
Evo koje 4 voćke vam mogu smanjiti rizik od raka debelog crijeva
Vrisak.info