Gledanje televizije često ide ruku pod ruku s hranom, bilo da se radi o maratonskom gledanju serija, napetom filmu ili praćenju sportskih događaja. Uoči velikih utakmica, ali i spektakla poput Eurosonga, mnogi traže inspiraciju za hranu koja nadilazi klasične grickalice iz trgovine.
Prema istraživanjima, gledanje televizije može utjecati na prehrambene navike, često dovodeći do nesvjesnog konzumiranja veće količine hrane. Zato se sve više preporučuje planiranje obroka unaprijed, bilo da se radi o tematskim jelima za sportske događaje ili kreativnim zalogajima za glazbene spektakle poput Eurosonga.
Američki food magazin Delish prikupio je podatke od nutricionistice Jaclyn London upravo o utjecaju TV programa na naše prehrambene navike koji su vrlo zanimljivi.
“Znanstveno je dokazano da gledanje televizije direktno utječe na konzumaciju hrane, kao i na osjećaj gladi te osjećaj sitosti”, tvrdi Jaclyn London.
Dodaje da su uz to vezani brojni faktori poput toga koliko je neka navika snažno ukorijenjena, koliko smo svjesni situacije u kojoj jesmo, koliko se znamo nositi s našim emocijama u tom trenutku, kao i koliko smo imuni na asocijacije na hranu koje nam dolaze iz okoline (u ovom slučaju s malih ekrana).
Jaclyn London tvrdi da dok smo potpuno uronjeni u televizijski sadržaj, često gubimo svjesnost o vlastitim prehrambenim potrebama. Naša pažnja je usmjerena na ono što gledamo, što može umanjiti našu sposobnost da prepoznamo osjećaj gladi ili sitosti.
Osim toga, London ističe da emocije koje osjećamo dok gledamo TV također igraju važnu ulogu u našem prehrambenom ponašanju. Intenzivni pozitivni ili negativni osjećaji mogu nas potaknuti na nesvjesno jedenje, pri čemu pokušavamo neutralizirati emocionalnu reakciju hranom.
Ako gledamo neki horor ili opaku dramu to u nama može uzrokovati toliki stres da navalimo na hranu. Također, prehrambene navike koje imamo pred televizorom razvili smo nesvjesno.
“Asocijacije i sjećanja vezana uz hranu također mogu biti faktori koji doprinose tome da dok gledamo TV jedemo i pijemo nekontrolirano, što je zapravo ciklički proces”, dodaje London.
Stručnjaci ističu da je ključ svjesnog jedenja pred TV-om planiranje i kontrola porcija. Preporučuje se unaprijed odrediti količinu hrane koju ćemo konzumirati dok gledamo sadržaj i držati se tog plana, umjesto da nesvjesno posežemo za dodatnim zalogajima.
Vrisak.info