Monika Milićević iz Mostara gostovala je u podcastu Vrisak i ispričala svoju inspirativnu priču o volontiranju u Africi.
Iako je zbog ozljede koljena morala prekinuti sportsku karijeru, odlučila je započeti novo poglavlje surađujući s fra Ivicom Perićem, te je svojom energijom i rukometnom loptom donijela radost afričkoj djeci.
Njezina odluka nije bila laka ni za nju ni za njezinu obitelj, ali uz podršku roditelja, ovo iskustvo potpuno joj je promijenilo život.
”Kada sam rekla da želim ići u Afriku prvo sam pokušala teren pripremiti sa sestrama, ali one su se previše prepale i nije baš prošlo kako sam htjela. Onda sam sjela s roditeljima i rekla im da idem u Afriku. Kada su vidjeli da sam odlučna rekli su mi da odemo se malo raspitati i informirati. Dobila sam broj od fra Ivice koji je kada sam ga nazvala bio je u Lepenici i pozvao me na kavu da se dogovorimo. Mi smo sjedili i on je rekao ja se 1. rujna vraćam u Afriku želiš li sa mnom. Ja sam malo razmislila i rekla da. Nekako je to sve proletilo brzo i tada sam otišla u Ruandu”, objašnjava Monika.
Otkrila je kako se boravak u Africi do 3 mjeseca vodi kao ‘posjetitelj’, a duži kao ‘volonter’.
Bivša rukometašica koja je svoju strast prema sportu prenijela u volonterski rad u Ruandi, a kako je to sve funkcioniralo ispričala je prilikom gostovanja u podcastu.
Monika je otkrila kako su djeca bila neopisivo oduševljena kada su po prvi put vidjela rukometne lopte. Njihova radost bila je gotovo zarazna, kao da su otkrili potpuno novi svijet igre.
Inspirirani tim trenutkom sreće, Monika je ispričala kako su zajedno sedam dana radili na izradi prvih rukometnih golova koje djeca u Africi nikada do tada nisu imali prilike vidjeti.
”Svake godine na godišnji odem u Afriku. Planiram i ove godine u rujnu ili listopadu posjetiti Afriku. Prošle godine sam bila u Zambiji gdje smo pokrenuli školu rukometa. Tko jednom ode u Afriku to mu sigurno ne može biti zadnji put ako je otišao s ciljem volontiranja jer se povežeš s tim ljudima”, otkrila je Monika.
”Jednom sam fra Ivici rekli kako bi mogli napraviti rukometno igralište i napraviti golove. Otišli smo kod limara i pitali može li se spojiti nešto da napravimo gol za djecu. To je trajalo tjedan dana i učitelji su se baš zadali da naprave te golove. Napravljeni su od starog lima i ispali su odlični”, rekla je Monika i dodala kako su napravili dva velika i dva mini gola za osnovnu školu.
Ispričala je kako za 100 eura u Africi se mogu pokriti osnovne potrebe djeteta, poput hrane i školovanja za cijelu godinu.
Mostarka je diplomirala u Ruandi
Milićević je u Ruandi i obranila diplomski rad te dobila zvanje magistrice fizioterapije, a navodi kako je, iako udaljena od Mostara, obitelji i prijatelja, imala najbolju zabavu koju je mogla zamisliti.
Ova priča je pravi primjer kako strast i odvažnost mogu donijeti pozitivne promjene, ne samo osobno već i zajednici, a o čemu je sve urednica i voditeljica Emilija Anđelić razgovarala s Monikom Milićević pogledajte u videu ispod teksta.
Vrisak.info