Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Mario Karamatić za Vrisak: Herceg-Bosna je hrvatski minimum u BiH

"Pet je kandidata za hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Od tih pet, četiri su bošnjačka kandidata za hrvatskog člana Predsjedništva i dominantno se obraćaju bošnjačkom biračkom tijelu, te jedan koji se obraća isključivo hrvatskim glasačima. U takvom odnosu kandidata nema nikakve sumnje, dr. Dragan Čović ima punu potporu kako mene osobno, tako i HSS-a. "

Objavio Vrisak.info
24/08/2018
Mario Karamatić za Vrisak: Herceg-Bosna je hrvatski minimum u BiH

Predsjednik Hrvatske seljačke stranke BiH, izaslanik u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i kandidat na listi HDZ BIH, HSS, HKDU BIH, HSP-HNS, HSP dr. Ante Starčević BIH, HDU BIH za Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH Mario Karamatić za Vrisak.info govori o najaktualnijim političkim temama u Bosni i Hercegovini.

Gospodine Karamatić, 7. listopada 2018. godine držati će se Opći izbori u BiH. Izborni zakon nije promijenjen, različita su tumačenja hoće li se i kako popuniti federalni i državni Dom naroda te hoće li se rezultati izbora moći u potpunosti implementirati. Kako vidite trenutnu situaciju i kakav rasplet očekujete?

Jedino što je jasno svima je da se rezultati izbora neće moći implementirati jer jednostavno ne postoje odredbe Zakona po kojima bi se to uradilo. Očekujem najveću krizu u poslijeratnoj BiH. Rasplet ovisi u prvom redu od bošnjačke politike. Ili dogovor po kojemu bi bila zadovoljena sva tri konstitutivna naroda ili lagano umiranje BiH u agoniji. Odgovornost i izbor je upravo na Bošnjacima kao najmnogobrojnijem narodu.

Stranke Hrvatskog narodnog sabora na Izbore ne idu sa zajedničkom listom. Je li se HNS podijelio na dva bloka, predvođena HDZ-om BiH i HDZ-om 1990? Gdje će HSS BiH nastupiti samostalno, gdje u koaliciji?

Ne bih to nazvao podjelom na dva bloka. Velika većina stranaka HNS-a na izbore, navlastito razinu Federacije i BiH ide u koaliciji sa HDZ-om BiH. Činjenica je kako je HDZ 1990 uspio okupiti nekoliko predsjednika stranaka koje nemaju niti jednog zastupnika na bilo kojoj razini te to pokušava predstaviti kao neki ozbiljan pandan koaliciji stranaka HNS-a. HSS samostalno izlazi na županijskim razinama gdje nije ugrožen hrvatski nacionalni interes, u Zapadnoj Hercegovini i Posavini, sve ostale Županije i sve ostale razine smo u koaliciji stranaka HNS-a

Pet je kandidata za hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Tko ima Vašu podršku? Hoće li ovaj put o izboru istog odlučiti hrvatski ili bošnjački glasovi i ugrožava li podijeljenost na hrvatskoj političkoj sceni izbor legitimnog hrvatskog člana Predsjedništva?

Pet je kandidata za hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Od tih pet četiri su bošnjačka kandidata za hrvatskog člana Predsjedništva i dominantno se obraćaju bošnjačkom biračkom tijelu, te jedan koji se obraća isključivo hrvatskim glasačima. U takvom odnosu kandidata nema nikakve sumnje, dr. Dragan Čović ima punu potporu kako mene osobno, tako i HSS-a. Podijeljenost na hrvatskoj političkoj sceni ne bih rekao da postoji. Stranke koalicije HNS-a će ostvariti više nego uvjerljivu pobjedu, od preko 3/4 ukupnih hrvatskih glasova, hoće li to biti dovoljno odlučit će bošnjački glasovi za bošnjačke kandidate za hrvatskog člana Predsjedništva.

Često su Vaši stavovi o uređenju i budućnosti Bosne i Hercegovine jasnije izrečeni nego od strane drugih političara. Neki ih smatraju i radikalnima. Kako vidite BiH u kojoj će svi biti sretni i zadovoljni. Je li takvo nešto realna mogućnost ili utopija?

Ne bih te stavove nazvao radikalnim nego realnim i logičnim. Ako se ne možemo dogovoriti najbolje da se raziđemo. Tako je to i u životu a i u politici. BiH u kojoj će svi biti sretni i zadovoljni je moguća. Preduvjet za to je da politički predstavnici tri naroda postignu dogovor koji bi relaksirao odnose i otjerao strahove. Ukoliko bilo tko misli kako je moguća BiH u kojoj jedan narod dominira nad drugim, nameće mu predstavnike, pa čak ide toliko daleko da mu osporava naciju i pravo na jezik i kulturu griješi. Ta i takva BiH jednostavno nije održiva.

Nadovezati ćemo se na pitanje iznad. Kako bi se u BiH došlo do dogovora oko promjene Ustava i mogućih promjena u teritorijalno-administrativnom uređenju ove države isti bi trebali podržati politički predstavnici sva tri konstitutivna naroda uz prethodni „blagoslov“ međunarodne zajednice. Slažete li se s navedenim i postoji li mogućnost za takvo nešto u nekoliko narednih godina? Što bi u jednom takvom procesu s hrvatske strane bio politički maksimum, a što politički minimum, odnosno crta ispod koje se ne smije ići?

Moj stav je tu jasan, Herceg Bosna je minimum. S njom smo ušli u cijelu priču stvaranja zajedničke države sa druga dva naroda. Ne vidim niti jednoga razloga zbog čega bi pristali na manje od onoga s čime smo krenuli.

Vrisak.info

Tags: hns bihhss bihizboriizdvojenomario karamatić

Povezane objave

KOLUMNE / INTERVJU

Svjedočanstvo mladih djevojaka iz Cenacola: „Vidjela sam video na internetu i rekla: Samo jednom“

KOLUMNE / INTERVJU

Defektologinja koja je promijenila Široki Brijeg: Neću mirovati u mirovini

Digitalizirati ili živjeti baštinu? Toni Marić u Vrisak podcastu o budućnosti naših tradicija
KOLUMNE / INTERVJU

Digitalizirati ili živjeti baštinu? Toni Marić u Vrisak podcastu o budućnosti naših tradicija

Košarkaši Širokog na Pecari slavili protiv Slobode

Košarkaši Širokog poraženi na gostovanju kod Borca

Gradonačelnik Mostara o planovima u 2026. godini

Gradonačelnik Mostara o planovima u 2026. godini

Stižu nova pravila o vozačkim dozvolama

Velike promjene za sve vlasnike hrvatskih vozačkih dozvola: Evo što morate znati o novim pravilima

Humanitarna aukcija sportskih dresova prikupila 36.100 KM za obnovu Centra Minores u Mostaru

Humanitarna aukcija sportskih dresova prikupila 36.100 KM za obnovu Centra Minores u Mostaru

Cijene ski-karata na Blidinju nepromijenjene, interes gostiju i dalje velik

Cijene ski-karata na Blidinju nepromijenjene, interes gostiju i dalje velik

Polugola Žanamari snimila kadar na snijegu: “Nemojte zumirati!”

Polugola Žanamari snimila kadar na snijegu: “Nemojte zumirati!”

Šire se teorije o tome tko stoji iza ukidanja Bujice: Oglasio se i Mario Radić

Šire se teorije o tome tko stoji iza ukidanja Bujice: Oglasio se i Mario Radić

NK Široki Brijeg održao prozivku i prvi trening pod vodstvom novog trenera

NK Široki Brijeg objavio plan zimskih priprema: Pet provjera u siječnju, prva protiv Hajduka

U posljednjih godinu dana prosječna plaća povećana je za gotovo 200 KM

Tko ide službeno po FBiH, dobit će više, dnevnica povećana s 25 na 45 KM

Ćosić i Picula u „Fokusu“ o izbornoj 2026., europskom putu i Izbornom zakonu BiH

Ćosić i Picula u „Fokusu“ o izbornoj 2026., europskom putu i Izbornom zakonu BiH

Širokobriješki nogometaš napravio transfer u Sassari Calcio Latte Dolce

Širokobriješki nogometaš napravio transfer u Sassari Calcio Latte Dolce

Severina objavila rijetku fotku sa sinom Aleksandrom, evo gdje su otputovali

Severina objavila rijetku fotku sa sinom Aleksandrom, evo gdje su otputovali

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.