U Mostaru Hercegovačka franjevačka provincija je započela graditi studentski dom, centar za dijalog i pučku kuhinju u siječnju 2015. na temeljima zgrade iz 1871. koja je dva puta srušena tijekom Domovinskog rata. Voditelj tog velikog projekta je prof. dr. fra Iko Skoko, on je zaštitni znak Franjevačkog samostana pored Župne crkva Svetog Petra i Pavla, ugledni teolog, fakultetski profesor, kolumnista… Portal Vrisak.info je s njim razgovarao o projektu izgradnje objekta “Dompes” u Mostaru.
Fra Iko, vodite veliki projekt Vaše Provincije. Mnogi su se odazvali donacijama za taj projekt. Mogli smo pročitati da je do 18. travnja 2018. prikupljeno 3.453.340,48 KM, koliko nedostaje novca za kompletan dovršetak ovog projekta?
Zahvalan sam svim darovateljima. Do sada ih imamo preko pet tisuća, od ministranata, učenika i studenta do Vlada država. Točno je da smo do sada skupili oko 3,5 milijuna KM, ali moram napomenuti da su mnogi darovali i u materijali, ali i svojim radom. Objekt ima 4500 m², a za dobru gradnju treba oko 1000 KM po m². Dakle, trebalo bi nam još za završiti potpuno Dompes milijun KM!
Zanimljiva je činjenica da ste za ovaj projekt uspjeli uključiti različite skupine ljudi od ”običnog čovjeka” što se kaže, gospodarstvenika, političara, čak je i premijer RH Andrej Plenković otvorio dio Dompesa, slažete li se da ovaj projekt ne bi išao ovom dinamikom bez ovakvog jedinstva?
Zahvaljujući i novinarima i medijima stvoren je dobar duh oko Dompesa. Tako da su se uključili i oni koji su mogli darovati doslovno 1 KM, do Vlada Republike Hrvatske, Mađarske, županija, FBiH i Vijeće ministara BiH.
Hoće li početkom studentske 2018./19. godine kapacitet Dompesa biti u potpunosti popunjen?
Ne vjerujem jer vrijeme brzo prođe, ali ako bude jedan cijeli kat spreman bit ću zadovoljan. Do sada smo potpuno završili 9 soba, a gledajući u cjelini završili smo 75% projekta. Nadam se da će do sljedeće akademske godine biti završeno 19 soba, dvije učionice. Napominjem da smo završili kuhinju i blagovalište.
Kada očekujete početak rada pučke kuhinje, i prema vašem mišljenju ili ako raspolažete nekim informacijama koliki je broj Mostaraca kojima je potrebna pomoć u ovom vidu, te hoćete li moći zadovoljiti sve potrebe?
U Mostaru imaju već dvije pučke kuhinje. Grad Mostar ima dobru socijalnu mrežu. Ne bi trebao biti nitko isključen. Nažalost, ima onih koji ne mogu doći do pučke kuhinje zbog bolesti ili starosti. Zato mi želimo pomoći takvima koliko bude moguće. U svakom gradu se baca određena količina hrane. Treba pronaći sustav kako da se ne baca i da se pomogne najpotrebnijima.
Za kraj što možete poručiti puku u BiH koji je suočen sa raznim poteškoćama od nezaposlenosti i financijskih problema do nekih osnovnih ljudskih prava koji naročito pogađa Hrvate i katolike.
BiH je prostor u kojem uvijek bilo poteškoća i problema. Svi osvajači ovog prostora, od naj starijih do najnovijih, imali su princip „podijeli i vladaj“. Teško je zamisliti ovaj prostor bez poteškoća i problema. Problemi i poteškoće se mogu smanjiti samo življenjem po vrijednostima koji su snažnije od podjela kao što su: povjerenje, solidarnost, razumijevanje, odgovornost, rad, dijalog, prihvaćenje drugoga, oživljavanje ostvarivanje ljudskih, manjinskih i narodnih prava. Gdje prevlada osobni, grupni li nacionalni egoizam i oholost i moć teško je riješit poteškoće. Danas sam baš objavio u Večernjem listu: „Vladimir Sergejevič Solovjev (1853.-1900.) u svojoj knjiziSmisao ljubavigovoreći o rješavanju zadaće ljubavi darovao nam je lijepu misao o rješavanju bilo koje zadaće ili poteškoće: ‘Prvi korak u uspješnom rješavanju svake zadaće mora biti njezino svjesno i ispravno postavljanje’“.
Vrisak.info