Vlada Federacije BiH u četvrtak je, na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine, utvrdila Prijedlog zakona o unutarnjoj trgovini.
Riječ je o potpuno novom zakonskom tekstu kojim se uređuje područje trgovine, a koji je usklađen s brojnim aktima Europske unije.
Ovim zakonom, između ostalog, uređuju se uvjeti i način obavljanja trgovine i trgovinskih usluga te oblici trgovine, kao i način formiranja i isticanja cijena, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.
Kako podsjećaju, ovo zakonsko rješenje Vlada Federacije je u formi nacrta utvrdila i uputila u parlamentarnu proceduru u prosincu prošle godine. Oba doma Parlamenta FBiH na sjednicama u travnju i svibnju ove godine prihvatila su nacrt ovog zakona, a potom je Federalno ministarstvo provelo potrebne javne rasprave.
Predlagatelj u obrazloženju napominje da se novim zakonom dodatno uređuju postupanja i obveze trgovaca, a na potpuniji način uređuju se i pitanja od značaja za potrošače (odobravanje popusta, prodaja sniženih cijena).
Uvodi se i suvremena nomenklatura, te klasifikacija oblika i načina trgovine, kao i novi instituti (posebne tržišne institucije i slično), s ciljem razvoja tržišne konkurencije i ravnopravnosti trgovaca. Uređuje se i trgovačka evidencija, praćenje trgovine i tržišta, zaštita potrošača, potom zabrana ograničavanja trgovine i privremene mjere ograničavanja trgovine, kao i radno vrijeme u djelatnosti trgovine.
S tim u vezi, propisuje se da radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac u periodu od ponedjeljka do subote u ukupnom trajanju od 90 sati tjedno, te da su prodajni objekti zatvoreni nedjeljom i na praznike. Precizirano je da Vlada Federacije BiH ili resorno ministarstvo odlukom ili uredbom određuje koji su praznici neradni u Federaciji BiH, kao i da se odlukom može odrediti koji su prodajni objekti obvezni raditi za vrijeme praznika.
Ove odredbe o radnom vremenu ne primjenjuju se na cvjećare, pekare, suvenirnice, objekte tradicionalnih i starih zanata, kao ni na prodajne objekte unutar ili kao dio željezničkih i autobusnih stanica i zračnih luka, benzinskih crpki, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijaliziranih trgovina vezanih uz prodaju na grobljima.
Ne primjenjuju se ni na otkup primarnih poljoprivrednih proizvoda, prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima, stolovima i u boksovima na tržnicama i izvan tržnica na malo, kao ni prigodnu prodaju u sklopu sajmova, priredbi i izložbi, zatim putem elektronskih trgovina, automata, kao i prodaju u proizvodnim objektima obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Odredbe se ne primjenjuju ni u vrijeme proglašenja elementarne nepogode i izvanrednog stanja, te u tom slučaju radno vrijeme prodajnih, skladišnih i uredskih objekata određuje Federalna uprava civilne zaštite. Također, propisano je da radno vrijeme trgovina otvorenih 24 sata traje od 00.00 do 24.00 sata svaki dan.
Novim zakonom se detaljno uređuje i internet prodaja, imajući u vidu njezino sve veće sudjelovanje u ukupnom maloprodajnom prometu. S obzirom na to da se razvojem internet prodaje javljaju i određene devijacije zbog pravno neuređenog stanja u području elektronskog poslovanja i nepreciznih zakonskih rješenja kojima je ova oblast samo djelomično regulirana, istaknuto je da je bilo nužno predvidjeti odgovarajuće mehanizme za sankcioniranje takvog ponašanja.
Predložene su i mjere zabrane nepoštenog trgovanja, kao i nadzor. Propisani su prekršaji za kršenje odredbi ovog zakona, kao i inspekcijski nadzor nad njihovom provedbom, te kaznene odredbe.
Precizirane su i materijalno-pravne odredbe koje daju konkretna ovlaštenja za poduzimanje upravnih radnji inspektorima u postupku inspekcijskog nadzora nad primjenom odredbi ovog zakona, navodi se u priopćenju.
Vrisak.info