Svjetski dan štednje obilježen je danas na Ekonomskom fakultetu u Mostaru kroz panel o štednji i financijskoj sigurnosnoj mreži, na kojem je naglašeno kako štednja u Bosni i Hercegovini kontinuirano raste. Statistički podaci pokazuju da su depoziti u zemlji u prvih devet mjeseci ove godine dosegnuli 32 milijarde KM, od čega stanovništvo štedi 16,9 milijardi KM.
Dekan Ekonomskog fakulteta prof. dr. sc. Igor Živko ocijenio je ove podatke ohrabrujućima, posebno istaknuvši rast štednje u domaćoj valuti i povratak oročenoj štednji kao popularnom obliku štednje. “Stanovništvo sve više štedi u domaćoj valuti, što je novost, dok je ranije veća sklonost bila prema stranim valutama”, kazao je Živko.
Na panelu su stručnjaci istaknuli kako je štednja osobna i društvena odgovornost te da je bankarski sektor u BiH stabilan. Mlađe generacije štede kratkoročno, najčešće za putovanja ili proslave, dok stariji štede za obrazovanje djece, nepredviđene situacije ili kako bi odgodili potrošnju.
Jelka Miličević, zamjenica direktora Agencije za bankarstvo FBiH, podsjetila je na dugotrajnu tradiciju štednje u bankama. “U Europi se 80 posto štednje odvija kroz novac u bankama, dok se preostalih 20 posto ulaže u mirovinske fondove, zdravstvena osiguranja i zlato,” istaknula je Miličević, naglasivši kako će štednja u bankama ostati stabilan oblik štednje i u budućnosti.
Svjetski dan štednje obilježava se već sto godina, a s Ekonomskog fakulteta u Mostaru poručuju kako je štednja odgovoran način upravljanja novcem.
Vrisak.info