Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Sindikat mostarskoga Aluminija službeno odustao od radničkoga štrajka

Radnici Aluminija odustali od štrajka.

Objavio Vrisak.info
03/08/2018
Sindikat mostarskoga Aluminija službeno odustao od radničkoga štrajka

Nezavisni sindikat zaposlenika Aluminija odustao je od nedavno odgođenoga održavanja drugoga štrajka upozorenja, odlučeno je na Skupštini NSZ-a Aluminija.

U zajedničkoj izjavi predsjednika NSZ-a Romea Biokšića i predsjednika Skupštine NSZ-a Pere Bebeka, poručeno je kako je u kratkomu vremenu došlo do osjetnih pomaka u odnosima između Uprave Društva i sindikalne organizacije, te kako sada više nema razloga za nastavak aktivnosti u smislu izražavanja radničkoga nezadovoljstva, zbog čega se i zahvaljuju Upravi i NO-u na ostvarenoj suradnji, priopćeno je iz Aluminija.

– Većina naših traženja prepoznata su od strane Uprave kao opravdana i ono što je najbitnije, već su načinjeni konkretni koraci u raspoređivanju invalida rada na ona mjesta koja odgovaraju njihovoj preostaloj radnoj sposobnosti, a u pogonskim je halama došlo do prijeko potrebnoga popunjavanja nedostajućih radnika. Za još je nekoliko zahtjeva već dogovorena dinamika provedbe, a za ostatak nastavljamo komunikaciju s Upravom – ističu čelni ljudi Aluminijeve sindikalne organizacije.

S druge strane, ohrabrujući tonovi dolaze i od strane članova Uprave Aluminija Dražena Pandže i Borisa Vicana koji su pohvalili pokazanu spremnost za kompromise obaju strana i obećali kako će nastaviti s pozitivnom komunikacijom prema NSZ-u, kao i izravno prema radnicima, očekujući da će u sindikatu i dalje imati partnera u ovomu krajnje izazovnom vremenu za Aluminij.

Posebno je bitno to što je i iz Uprave Društva i iz vrha NSZ-a upućen javni apel Vladi FBiH, kao najvećemu pojedinačnom suvlasniku mostarske tvornice, da se ozbiljno shvati osobito teško stanje u kojemu se Aluminij d.d. Mostar nalazi i da se žurno pristupi rješavanju onih pitanja na koja entitetska vlast može izravno utjecati.

– Cijena el. energije ostaje našim gorućim problemom, a trenutačne burzovne cijene više su čak i od lanjskoga razdoblja u kojemu je hidrologija bila na katastrofalnoj razini. Nama za dugoročni ugovorni odnos za opskrbu Aluminija el. energijom treba financijsko jamstvo koje nam, zbog akumuliranih gubitaka, ne će izdati nijedna komercijalna banka i to je prostor za konkretnu pomoć naših vlasnika. Da budem precizan, za dugoročno rješenje Aluminijevih problema i za otvaranje prostora stabilizaciji i razvitku, mora se pronaći konačan izlaz iz našega dugovanja prema Elektroprivredi HZHB.

Nadalje, kao dodatni teret, iz godine u godinu trpimo prevelike namete za troškove elektroprijenosa, kao i za izdatke na ime obnovljivih izvora el. energije. To nam, uz poremećena globalna tržišna kretanja na planu nabave ključnih sirovina (prije svega glinice), predstavlja dugoročno neizdrživo opterećenje, ugrožavajući naš sami opstanak – pojašnjava Pandža, uz nedvojbenu potporu Nezavisnoga sindikata zaposlenika Aluminija, priopćeno je.

Tags: aluminij

Povezane objave

Zadovoljstvo nakon još jednog Mostarskog sajma
Gospodarstvo

Zadovoljstvo nakon još jednog Mostarskog sajma

Modra Stijena zablistala na Mostarskom sajmu: Replika Kočerinske ploče i svjetski uzorci kamena
Gospodarstvo

Modra Stijena zablistala na Mostarskom sajmu: Replika Kočerinske ploče i svjetski uzorci kamena

Foto: Radio Čapljina
Gospodarstvo

Na čapljinsku Veletržnicu stiže sve više domaćih proizvoda, evo cijena

Sukob oko bolovanja: Poslodavci traže da se bolovanje skratiti s 42 na 15 dana

Bolovanje u FBiH: Uvode se strože kontrole i novi model plaćanja?

BiH: Pijana policijska službenica u pritvoru zbog prijetnji partnerici

Teška prometna nesreća u BiH: Jedna osoba poginula, četiri ozlijeđene

Foto: Crveni križ ŽZH

Široki Brijeg nagradio darivatelje krvi, postavljen novi rekord u ŽZH

Karate klub Široki Brijeg odličan na Kupu Vukovara

Karate klub Široki Brijeg odličan na Kupu Vukovara

Pronađen otrov za štakore u staklenki hrane za bebe HiPP

Pronađen otrov za štakore u staklenki hrane za bebe HiPP

RH ponovno vodi računa o BiH: Bez hrvatskih luka i rafinerije, BiH bi ostala bez derivata

Ministar gospodarstva RH kupio zemlju u Posušju: Sadit će od mrkve do krumpira

Danas spektakularna završnica utrke “Tour of BiH”: Neum danas dobiva pobjednike

Danas spektakularna završnica utrke “Tour of BiH”: Neum danas dobiva pobjednike

Lidl dolazi u još jedan grad u Hercegovini

Njemački gigant ekspresno se priprema za ulazak u BiH, gradi naveliko

Izviđač obranio naslov rukometnog prvaka BiH

Izviđač obranio naslov rukometnog prvaka BiH

HKK Široki na Pecari bolji od Borca

Zadovoljstvo nakon još jednog Mostarskog sajma

Zadovoljstvo nakon još jednog Mostarskog sajma

Ukrajinka za navođenje na prostituciju dobila godinu zatvora

Državljanka BiH u Austriji primala socijalnu pomoć dok se bavila prostitucijom

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.