Nedostatak radne snage u Bosni i Hercegovini postao je izazov koji ozbiljno ugrožava ekonomski potencijal zemlje, upozoravaju poslodavci.
Iako je u ovoj godini u odnosu na 2024. broj radnih dozvola veći za 1.156, poslodavci, posebno oni iz RS-a, smatraju kako je to i dalje nedovoljno te pozivaju vladajuće da prepišu praksu nekih susjednih zemalja.
Gospodarska komora Republike Srpske apelirala je na vlasti Bosne i Hercegovine da ukinu ograničenja na radne dozvole za strane radnike.
Istaknuli su da je manjak radne snage ozbiljan problem za gospodarstvo te da se kvote za radne dozvole troše vrlo brzo, već na početku godine.
– Kako bi se održala i unaprijedila gospodarska aktivnost u Republici Srpskoj i kompletnoj BiH, nužno je da uvoz radne snage, koji je prijeka potreba gospodarstva, bude bez ograničenja te da same procedure budu svedene na minimum – navodi se u inicijativi upućenoj Ministarstvu civilnih poslova BiH.
Dodaje se kako su dosadašnja iskustva sa stranim radnicima u različitim granama gospodarstva donijela samo pozitivne učinke. Ističe se kako je Srbija u potpunosti ukinula kvote za radne dozvole, što je ovoj zemlji omogućilo veću fleksibilnost na tržištu rada te dalo značajan doprinos ekonomskom razvoju.
Ako se kvote za uvoz radne snage ipak ne bi ukidale, iz Gospodarske komore Republike Srpske traže da se one povećaju, posebno za sektor građevinarstva, s 837 na 2.000 za Republiku Srpsku, i sektor komunalnih i uslužnih djelatnosti na 300.
– S obzirom na potrebe građevinskog sektora, potreban je uistinu veći broj radnika kako bismo na adekvatan način pratili dinamiku gradnje. Također, sektor komunalnih i uslužnih djelatnosti ima potrebu uvoza radnika na poslovima prikupljanja i sortiranja otpada – naveli su iz Komore.
U prošloj godini godine u BiH izdano je 5.798 važećih radnih dozvola stranim državljanima, što predstavlja 56 posto od ukupne kvote za zapošljavanje stranaca.
Prema podacima koje je objavila akta.ba, od navedenog ukupnog broja na nove radne dozvole odnosila se 4901, dok su istodobno 1984 radne dozvole produljene. U prošloj je godini poništeno 1087 dozvola.
Popunjenost kvote za novo zapošljavanje iznosila je 72 posto, a za produljenje radne dozvole 33 posto.
U RS-u više strani radnika nego u FBiH
Gedajući po entitetima, mogućnost zapošljavanja radnika iz inozemstva više su iskoristili poslodavci iz RS-a nego oni iz FBiH.
U Federaciji BiH izdano je 3190 radnih dozvola, od kojih 2.165 za novo zapošljavanje i 1.008 produljenih dozvola, čime je u ovom bh. entitetu popunjenost kvote iznosila svega 42 posto.
U RS-u izdano je 2.109 radnih dozvola, od kojih 1.392 za novo zapošljavanje i 717 produljenih dozvola, što znači da je kvota u ovom bh. entitetu bila popunjena 98 posto. U Distriktu Brčko BiH izdano je 499 radnih dozvola, čime je popunjenost kvote dosegnula 64 posto.
Nedostatak radnika postao kroničan problem
Poslodavci sve više i sve glasnije upozoravaju kako je nedostatak radne snage kroničan i veliki problem. Ima slučajeva u svim dijelovima BiH da se određene trgovine, kafići, male tvrtke, posebno za koje su potrebna specifična znanja, većinom zanatska, zatvaraju jer nema radnika i nemoguće je održati posao.
S druge strane, domaća radna snaga sve više odlazi u inozemstvo, a kvote za zapošljavanje stranaca su nedovoljne.
Vrisak.info