Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Nastavavak izgradnje autoceste kroz Hercegovinu

Vrijednost ugovora je nepunih 26 milijuna eura, a rok 18 mjeseci, što znači da završetak radova očekujemo koncem siječnja 2018. godine.

Objavio Vrisak.info
25/10/2018
Nastavavak izgradnje autoceste kroz Hercegovinu

Skoro četiri godine trajao je sablasni mir na dionici autoceste kroz Hercegovinu.

Kad je u rujnu 2014. godine u promet puštana poddionica Kravica – Zvirovići, najavljeno da će se uskoro od Zvirovića nastaviti prema Počitelju.

To uskoro se ni do danas nije ostvarilo, međutim prije nepuna dva mjeseca krenulo se od Počitelja (točnije od zaseoka Strmac u Bivoljem Brdu), prema Buni.

”Gruha pravo, valjda buše duboko, sastavi zemlja se trese, a onda nakon dvije, tri minute vidiš dim, ali ne razbacuje materijal. To dole, valjda lomi, sitni“, pripovijeda za Radiopostaju Čapljina Salih Đonko koji povremeno izađe kraj kuće i pogleda što se radi na trasi, te dodaje:

”Nije to kao nekada, kad se radilo na M – 17, pamtim i ta vremena, tada se materijal trpao u trasu ili gurni u Neretvu, sada se sve izvozi”.

Dok se zvuk bure koja tu na rubu Dubravske visoravni, izlazeći iz kotline Neretve stvara poseban zvuk koji se miješa sa bukom teških strojeva, Salih pripovijeda da će autocesta proći „upravo tuda“, sto metara istočno od njegove kuće.

Tu se sastaju i dvije poddionice: Zvirovići – Počitelj i Počitelj – Buna, službeno se zove Počitelj, mada je riječ o naselju Bivolje Brdo.

Antonio Križanac, šef projekta JP „Autoceste Federacije“ d. d., kaže: ”Nalazimo se na dionici koju službeno zovemo Buna – Počitelj, ona je duga 7,2 kilometar, počinje nešto iznad sela Stanojevići i ide do Bivoljeg Brda – Počitelja. Radove izvodi poduzeće „Hering“ d. d, Široki Brijeg, i na to smo ponosni da je jedan domaća kompanija uspjela dobiti posao na izgradnji autoceste. Ugovor je potpisan 18. svibnja 2018., a radovi su službeno započeli 3. kolovoza. Krajem kolovoza izvođač je službeno uveden u posjed i tada su započete konkretne aktivnosti na terenu. Vrijednost ugovora je nepunih 26 milijuna eura, a rok 18 mjeseci, što znači da završetak radova očekujemo koncem siječnja 2018. godine.

Na ovih 7,2 kilometra imamo nekoliko značajnijih objekata, to su dva nadvožnjaka, jedan je na lokalnoj cesti Domanovići – Buna, a drugi koji vodi od te ceste prema naselju Stanojevići. Imamo jedan podvožnjak u Bivoljem Brdu, te dva prolaza za životinje, jedan je u blizuini novog naselja Kevčići i jedan na domak Stanojevića na granici mostarske i čapljinske općine”.

Što se tiče radova na terenu, Križanac koji je vodio posao i na dionici Bijača – Zvirovići, kao voditelj projekta, za Radiopostaju Čapljina kaže: ”Svako područje ima neke svoje posebnosti, a krš je poznat po tome da se od metra do metra može očekivati drugačije stanje, ali mogu reći da za sada nemamo nekih neočekivanih situacija. U ovoj zoni ima nešto više obradivog zemljišta nego što je to bio slučaj kroz ljubušku općinu i dijelu čapljinske, u zoni Zvirovića, ali za sve postoje adekvatne metode tako da ne sumnjam u uspješnost radova na ovoj dionici”.

Najvažnije da su se strojevi vratili na dionicu autoceste kroz Hercegovinu i da se ne povlače do izgradnje tunela kroz Ivan planinu.

S obzirom da su se strojevi koji su tako bučni na terenu, vratili tiho, bez posebnih najava i svečanosti, nadati se da će tako i biti.

Bljesak.info

Tags: autocestaHercegovinaizgradnja

Povezane objave

Foto: MoNet Group
Gospodarstvo

Pogledajte kako će izgledati nova zgrada “Razvitka” u Mostaru

Prije 20 godina Stari most upisan na UNESCO-ov popis
Gospodarstvo

Pad broja turista iz Saudijske Arabije u FBiH: Dominaciju preuzeli Turci

BH Telecom ostvario rekordne prihode i rast dobiti u prvom kvartalu
Gospodarstvo

BH Telecom raspisao natječaj za šest direktorskih pozicija

1. Hercegovačka noć u Ljutom Docu

1. Hercegovačka noć u Ljutom Docu

Umirovljenici u BiH: Od mirovine se ne može preživjeti, moramo opet raditi

Znate li što je “nulti umirovljenik”? Provjerite jeste li na popisu

Državljanin BiH u Dalmaciji silovao ženu

(VIDEO) Policija objavila nove detalje: Zločin najavio na TikToku

Ne trebate paliti pećnicu, torta gotova za 30 minuta

Ne trebate paliti pećnicu, torta gotova za 30 minuta

MMA borac “The Scorpion” posjetio Međugorje i odao počast HOS-ovcima u Kruševu

MMA borac “The Scorpion” posjetio Međugorje i odao počast HOS-ovcima u Kruševu

Međugorčanke volontiraju u Zambiji: „Vratili su me onome istinski bitnom“

Međugorčanke volontiraju u Zambiji: „Vratili su me onome istinski bitnom“

Dvije intervencije HGSS-a Čitluk – Međugorje na Križevcu i Brdu ukazanja

Dvije intervencije HGSS-a Čitluk – Međugorje na Križevcu i Brdu ukazanja

Mlada misa don Frane Josipa Bešlića u Posušju

Mlada misa don Frane Josipa Bešlića u Posušju

Radovi u središtu Širokog Brijega: Priprema se za asfaltiranje

Radovi u središtu Širokog Brijega: Priprema se za asfaltiranje

Donji Hamzići prvaci Malonogometne lige mjesnih zajednica općine Čitluk – Brotnjo 2025.

Donji Hamzići prvaci Malonogometne lige mjesnih zajednica općine Čitluk – Brotnjo 2025.

Porezna uprava FBiH: Platite porez do kraja godine, kazne su do 100.000 KM

U ZHŽ-u zapečaćen jedan objekt, kazne 14.500 KM nakon poreznih kontrola

Jak potres uzdrmao Hercegovinu, epicentar u Širokom Brijegu

Jak potres uzdrmao Hercegovinu, epicentar u Širokom Brijegu

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.