Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Federacija BiH: U prva dva mjeseca ove godine 4589 manje zaposlenih nego na zadnji dan prošle godine

Objavio Vrisak.info
01/04/2025
Federacija BiH: U prva dva mjeseca ove godine 4589 manje zaposlenih nego na zadnji dan prošle godine

Foto: vecernji.ba

Nakon što je povišena minimalna plaća u Federaciji bilo je strahova i reagiranja kako će navedena odluka dovesti do značajnog otpuštanja radnika, no službeni podaci Federalnog zavoda za zapošljavanje otkrivaju pravu sliku, te daju za pravo donijeti zaključak kako se nikakva katastrofa nije dogodila, piše Večernji list BiH.

Činjenica je da je početak godine donio nešto veći broj prestanaka radnih odnosa u odnosu na broj zaposlenih, no on nije toliko izražen kada se isti podaci usporede s onima na početku 2024. godine.

Usporedba s prošlom godinom

Prema podacima iz biltena Federalnog zavoda za zapošljavanje koji se odnose na siječanj i veljaču vidljivo je kako je u navedena dva mjeseca u Federaciji BiH prestao radni odnos za 15.437 osoba, dok je u isto vrijeme zaposleno 10.460.

Usporedba s proteklom godinom daje nam mogućnost izvući zaključak kako rast minimalca nije izazvao neke veće poremećaje. Tako je za prva dva mjeseca protekle godine radni odnos prestao za 13.628 osoba, dok je posao dobila 11.729 osoba.

U mjesecu veljači 2025. godine s evidencija službi za zapošljavanje u Federaciji BiH brisane su 7892 osobe (od čega je zaposlena 4901), što je za 582 ili 6,87% manje nego u prethodnom mjesecu.

U veljači 2025. godine na evidenciju nezaposlenih prijavilo se 8809 osoba (od čega 6822 po prestanku radnog odnosa), što je u usporedbi s prethodnim mjesecom manje za 2097, odnosno 19,23%.

U siječnju 2025. godine s evidencija službi za zapošljavanje u Federaciji BiH odjavljene su 8474 osobe (od čega je zaposleno 5559), što je za 698 ili 14,39% više nego u prethodnom mjesecu.

U siječnju 2025. godine na evidenciju nezaposlenih prijavilo se 10.906 osoba (od čega 8615 po prestanku radnog odnosa), što je u usporedbi s prethodnim mjesecom više za 3204, odnosno 41,6%.

Podaci Porezne uprave

Podaci Porezne uprave Federacije koji se tiču broja zaposlenih osoba otkrivaju kako je i u siječnju i u veljači došlo do smanjenja, gledajući ukupno, za nešto više od 6 tisuća osoba u odnosu na kraj prosinca.

Manji broj zaposlenih u pravilu se ne reflektira u stvarnom vremenu na broj novoprijavljenih na evidencije službi za zapošljavanje, a dio iz brojke svakako se odnosi i na one koji su u procesu prelaska na neko drugo radno mjestu u novom poslovnom subjektu ili su pak napustili Bosnu i Hercegovinu.

Podaci za siječanj i veljaču otkrivaju smanjenje broja zaposlenih u odnosu na kraj prosinca, ali i znatno povećanje zaposlenih u odnosu na prva dva mjeseca prošle godine. Također, vidljivo je kako je, nakon početnog većeg broja u siječnju, veljača donijele smirivanje te znatno manji broj onih koji su ostali bez posla.

Broj zaposlenih, prema prebivalištu zaposlenika, 28. veljače 2025. godine bio je 545.130, što je u odnosu na kraj veljače protekle godine više za 2908, dok je u odnosu na kraj siječnja ove godine broj zaposlenih manji za 1733. Na kraju siječnja pak broj zaposlenih prema prebivalištu zaposlenika iznosio je 546.863.

U odnosu na objavljeni podatak o broju zaposlenih na kraju siječnja prošle godine, ovaj broj bio je veći za 5195, a u odnosu na prethodno objavljeni podatak o broju zaposlenih na dan 31. prosinca 2024. godine, kada je iznosio 551.452, manji je za 4589.

Bit će svakako zanimljivo vidjeti skore podatke za ožujak, a onda će biti i jasnije kretanje na tržištu rada, odnosno moći će se dobiti odgovor na pitanje očekuje li nas daljnje usporavanje pada broja zaposlenih, a možda i trendovi novog rasta.

Vrisak.info

Povezane objave

Vozači kamiona iz BiH na mukama, za 14 dana pet ih deportirano iz EU
Gospodarstvo

BiH u sedam mjeseci izvezla više od 10 milijardi KM robe, uvoz raste još brže

Prošlog tjedna pala cijene nafte za više od 11 posto
Gospodarstvo

Rat u Iranu snažno pogodio rafinerije: Gorivo bi godinama moglo ostati skupo

Uobičajena ponuda na veletržnici u Čapljini, manje kupaca zbog godišnjih odmora
Gospodarstvo

Uobičajena ponuda na veletržnici u Čapljini, manje kupaca zbog godišnjih odmora

Foto: Općina Čitluk

Obavijest o otvaranju knjižnice u Kulturno-informativnom centru Čitluk

Foto: D.K. / Bljesak.info

Padobranski desant na Mostarskom blatu: EUFOR pokazao koliko brzo može rasporediti snage u BiH

(VIDEO) Dinamo pobijedio Slaven u golijadi na Maksimiru

Kovačević legendu Dinama ostavlja na klupi? Ovo je mogući sastav za utakmicu sezone

BiH: Učenik osmog razreda prijetio da će u školu donijeti pištolj

Traži se zapošljavanje psihologa u u srednjim školama HNŽ-a

Poznat novi termin za utakmicu FK Željezničar – NK Široki Brijeg

Manijaci pozvali navijače Željezničara na poseban dolazak protiv Širokog Brijega

Ograničenje cijene peleta u FBiH pokazalo se kao opravdan potez

Koliko će koštati grijanje ove zime? Pelet, drva, struja, plin… cijene su paprene

Hercegovinu očekuju vrućine i povremeni pljuskovi

Sladić najavio novo upozorenje: Evo kad stiže najtopliji dan u 2026. godini

Najjeftinija destinacija za ljetni odmor: Pogledajte što se sve može kupiti za 10 eura

Objavljen popis najpovoljnijih gradova: Evo gdje u Europi možete na odmor za manje od 100 eura dnevno

SIPA provodi akciju u Mostaru, Zenici, Bijeljini i Banjoj Luci

SIPA uhitila 6 osoba na području Gruda, Zenice, Busovače i Kaknja

Tražite sport za svoje dijete? HCK Posušje otvorio upise za novu sezonu

Tražite sport za svoje dijete? HCK Posušje otvorio upise za novu sezonu

Poskoci briljirali na Korčuli: U Posušje donose čak 11 medalja

Poskoci briljirali na Korčuli: U Posušje donose čak 11 medalja

Livno: Više od 105.000 KM za novo parkiralište kod OŠ fra Lovro Karaula

Livno: Više od 105.000 KM za novo parkiralište kod OŠ fra Lovro Karaula

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.