Države članice Europske unije nastojat će narednih dana pokazati jedinstven stav protiv tarifa predsjednika SAD Donalda Trumpa, vjerojatno odobravajući prvi set ciljanih protumjera na uvoz iz SAD u vrijednosti do 28 milijardi dolara, od zubnog konca do dijamanata, piše bhrt.ba.
Ovakav potez bi značio da se EU pridružuje Kini i Kanadi u nametanju carina kao mjere odmazde SAD u ranoj eskalaciji onoga za što neki strahuju da će postati globalni trgovinski rat – poskupljenje robe za milijarde potrošača i guranje privrede širom svijeta u recesiju.
Blok od 27 država suočava se sa uvoznim carinama od 25 posto na čelik, aluminij i automobile, te “recipročnim” carinama od 20 posto od srijede, 9. travnja, za gotovo svu drugu robu.
Carine koje je uveo predsjednik Donald Trump pokrivaju oko 70 posto izvoza EU u SAD, u ukupnoj vrijednosti prošle godine od 532 milijarde eura, sa vjerojatnim carinama na bakar, farmaceutske proizvode, poluprovodnike i drvo.
Europska komisija, koja koordinira trgovinsku politiku EU, predložit će članicama sutra poslije podne listu američkih proizvoda na koje će se uvesti dodatne carine kao odgovor na Trumpove tarife na čelik i aluminij, a ne na šire recipročne namete.
Planirano je da ta lista uključuje američko meso, žitarice, vino, drvo i odjeću, kao i žvakaće gume, konac za zube, usisivače i toaletni papir.
Jedan od proizvoda koji je dobio više pažnje i razotkrio neslogu u bloku je burbon. Komisija je odredila tarifu od 50 posto, što je navelo Trumpa da zaprijeti kontratarifom od 200 posto na alkoholna pića u EU ako blok nastavi dalje.
Države koje su veliki izvoznici vina, Francuska i Italija, izrazile su zabrinutost uvođenjem ovakvih mjera. Europska unija, čija se ekonomija u velikoj mjeri oslanja na slobodnu trgovinu, želi osigurati široku podršku za svaki odgovor kako bi na kraju nastavila pritisak na Trumpa da uđe u pregovore.
Luksemburg će sutra biti domaćin prvog političkog sastanka u cijeloj EU od Trumpove objave o sveobuhvatnim carinama, kada će ministri odgovorni za trgovinu iz 27 članica EU razmijeniti mišljenja o utjecaju i najboljem odgovoru.
Diplomati EU rekli su da je glavni cilj sastanka da se iziđe sa ujedinjenom porukom o želji da se sa Washingtonom pregovara o ukidanju carina, ali i spremnosti da se odgovori kontramjerama ako to ne uspije.
“Naš najveći strah nakon Bregzita bili su bilateralni dogovori i prekid jedinstva, ali kroz tri ili četiri godine pregovora to se nije dogodilo. Naravno, ovdje imate drugu priču, ali svatko može vidjeti interes za zajedničku komercijalnu politiku”, rekao je neimenovani diplomat EU.
Vrisak.info