Vrisak.info
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin
No Result
View All Result
Vrisak.info
No Result
View All Result

Ćorluka najavio dvadeset milijuna eura ulaganja

Objavio Vrisak.info
16/10/2021

Violeta grupa u prošloj je godini ostvarila prihod iznad 300 miliona maraka, broji oko 1200 zaposlenih, a preko 50 posto ukupne proizvodnje Violetinih proizvoda prodaje se van tržišta Bosne i Hercegovine, kazao je predsjednik Uprave Violete Petar Ćorluka, najavivši novu investiciju, također u proizvodnju, vrijednu oko dvadeset milijuna eura.

Udjeli Violeta proizvoda u regiji se kreću između 20 i 60 posto, ovisno o kategorijama. Najviše izvoze u Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju, Mađarsku, Austriju, Albaniju, Slovačku i Kosovo, a manji dio izvoza odnosi se na ostala tržišta u Europi i izvan nje.

Lideri

U BiH su lideri u papirnoj konfekciji, pelenama za djecu, dječjim vlažnim maramicama i higijenskim ulošcima. U Hrvatskoj prednjače također u papirnom asortimanu i dječjim vlažnim maramicama, a u Sloveniji su broj jedan u vlažnim maramicama.

”Što se tiče novih investicija trenutno smo u finalnoj fazi istraživanja za jedno novo ulaganje. Točnije, radi se o srodnoj djelatnosti, također proizvodnji. Vrijednost investicije je oko dvadeset milijuna eura i u ovom trenutku je to sve što možemo reći, uskoro će se znati i više o tome”, kazao je Ćorluka u razgovoru za Fenu.

Spomenuo je i novi proizvod koji su nedavno izbacili na tržište, Violeta toaletni papir koji je po svom sastavu 100% recikliran, proizveden od 100% obnovljivih izvora celuloze.

”Ali kako bi otišli korak dalje u promicanju naših vrijednosti, dizajnirali smo ambalažu od 100% recikliranog materijala koji ima dvojnu upotrebu. Prvo da služi kao ambalaža za reciklirani toaletni papir, a zatim kao vreća za smeće”, ističe Ćorluka.

Unutar Violeta grupacije nalaze se tri tvornice, dvije u Grudama i jedna u Sv. Ivanu Zelini u okolici Zagreba. Pored proizvodnje u Grudama imaju i osam poslovnica diljem BiH, dok u Hrvatskoj osim proizvodnje imaju četiri poslovnice, a u Sloveniji jednu.

Hotel u Grudama

Kad je u pitanju Hotel u Grudama koji je grupacija također kupila, a na čijem se mjestu planira gradnja shopping centra s hotelom, Ćorluka navodi kako je po srijedi veća investicija i da se trenutno radi na idejnom rješenju koje nije još usvojeno.

”Čim se finalizira krenut će se sa samom realizacijom te se očekuje da će do kraja 2023. biti gotovo”, kazao je. Govoreći o novim ulaganjima, uz već spomenutu novu investiciju, predsjednik Uprave Violete kaže kako uvijek osluškuju i istražuju tržište te prate svjetske trendove i inovacije.

”Želimo zadovoljiti potrebe potrošača i ponuditi tržištu uvijek kvalitetan proizvod. Naravno, kao i do sada uvijek smo otvoreni za nova ulaganja i investicije ukoliko prepoznamo potencijal pojedinog proizvoda ili usluge. Mislimo da je vrijeme da napravimo iskorak iz regije, trenutno smo u pregovorima s jednom firmom iz Austrije”, naglašava.

Dodaje kako je interes Violeta grupe na prvom mjestu, što im je vodilja kada razmatraju nova ulaganja. Bilo kakvom novom ulaganju se pristupa sustavno i sistematično, ističe Ćorluka, a sukladno tome, kaže, detaljno se analizira što je najbolje za firmu u smislu sinergije s nekim drugim djelatnostima i slično.

”Violeta je uspjela i uspijeva uz puno rada, i upornosti primjenom modernih tehnologija, znanjem, i inovacijama održati i širiti svoje poslovanje kako na domaćem tržištu tako na regionalnom i šire. Skladnim odnosom između kvaliteta i cijene proizvoda ostvarujemo adekvatna tržišna učešća i njihov rast. Efikasni smo i svjesni da moramo biti bolji i drugačiji od drugih kako bi se dokazali na tržištu”, navodi Ćorluka.

Nije dovoljno biti isti Ističe kako danas nije dovoljno biti isti te da kvalitetu svojih proizvoda drže na vrhunskoj razini jer to je prava ulaznica u tržišnu utakmicu. Uz to, kontinuirano rade na razvoju brenda i inovativnim proizvodima.

Violeta grupacija zapošljava mlade ljude bez iskustva, a čak 80 posto novozaposlenih je bez radnog iskustva. Predsjednik Uprave Violete smatra kako su timski rad, komunikacija i stalno ulaganje u edukaciju zaposlenika i međusobno povjerenje važni elementi kojima se vode.

”Otvoreni smo za zapošljavanje mladih željnih znanja. Svjesni da ne možemo naći ljude koji imaju znanje koje trebamo, unajmimo i platimo konsultante iz svih zemlja, tako da smo otvoreni i primamo ljude iz cijele regije, a i šire. Trenutno su kod nas tri inženjera iz Indije koja su se odlučno uklopila. Školstvo u Indiji je napredno, a oni su dobri istraživači i mentori. Naši inženjeri zajedno s njima daju neku novu vrijednost tvrtki”, naglašava. Dodaje kako upošljavaju mlade ljude, educiraju ih i tako im pružaju priliku da zarade svoj kruh i ostanu u zemlji. Što se tiče primanja radnika u Violeti, Ćorluka ističe kako u cijeloj grupaciji nitko nema plaću ispod 1.000 maraka, ni početnik, ni radnik s najnižom kvalifikacijom.

Minimalac

”Moj je prijedlog bio da se u BiH uredi da minimalac bude 1.000 maraka jer bi to motiviralo ljude da traže posao u našoj zemlji”, naglašava.

Drži da bi i država trebala smanjiti davanja na plaće koja su kod nas veća nego npr. u Hrvatskoj.

”Normalno je da država mora imati prihode, no mislim da bi tu s poslodavcima trebalo naći neki kompromis, da se više isplaćuje radnicima, a da doprinosi budu isti kao u susjednim zemljama. Tada bi bilo više potrošnje, više zaposlenih i više motiva za ostanak u našoj zemlji”, kaže Ćorluka i dodaje da je važno da ljudi vide svoju budućnost u ovoj zemlji, da ovdje mogu egzistirati i živjeti.

Ćorluka smatra da u BiH definitivno postoje ogromne mogućnosti i resursi koje treba iskoristiti na najbolji mogući način. Po njegovim riječima, ništa nije ni sasvim crno niti sasvim bijelo, treba jednostavno zasukati rukave i ići naprijed u korak s vremenom i onima koji su bolji od nas.

”Svi zapravo u ovoj državi utičemo na imidž države i rejting za pozitivnu poslovnu klimu i jačanje konkurentnosti, a i država tu treba odigrati svoju ulogu (obrazovanje, energetika, infrastruktura). I sama covid kriza je pokazala koliko je važna domaća proizvodnja”, zaključuje predsjednik Uprave Violete.

Vrisak.info

Tags: petar ćorlukavioleta

Povezane objave

Lidl dolazi u još jedan grad u Hercegovini
Gospodarstvo

Lidl masovno zapošljava u BiH: Traže više od 1.000 radnika u Mostaru, Sarajevu…

Širokobriješka tvrtka radi na projektu u Splitu koji vrijedi 100 milijuna eura
Gospodarstvo

Širokobriješka tvrtka radi na projektu u Splitu koji vrijedi 100 milijuna eura

Vlasnik Namexa kupio jedini Supernova trgovački centar u BiH
Gospodarstvo

Vlasnik Namexa kupio jedini Supernova trgovački centar u BiH

Rasno uvjerljivo, Ljuti Dolac minimalcem, Knešpolje nakon penala: Večeras spektakl četvrtfinala

Rasno uvjerljivo, Ljuti Dolac minimalcem, Knešpolje nakon penala: Večeras spektakl četvrtfinala

Uzgajivači u Hercegovini očekuju prosječan urod maslina i stabilne cijene ulja

Cijene maslinovog ulja ponovno bi mogle rasti

Policija u Mostaru zaustavila bjegunca s vrećicom bijelog praha

Pješakinja teško ozlijeđena u prometnoj nesreći u Mostaru

Pojavila se poruka “Service Now” tijekom vožnje? Nemojte je ignorirati

Ovi modeli automobila drže cijenu i nakon nekoliko godina

Filmska pljačka u Konjicu: Probili zid WC i ukrali više od 30.000 KM iz sefa

Filmska pljačka u Konjicu: Probili zid WC i ukrali više od 30.000 KM iz sefa

Prometna nesreća u tunelu Hercegovina: Obustavljen promet između Međugorja i Počitelja

Prometna nesreća u tunelu Hercegovina: Obustavljen promet između Međugorja i Počitelja

Beljo u ludoj formi: Srušio rekord star više od 30 godina

Dinamo danas nastavlja lov na Ligu prvaka

Liga prvaka: Izgubili Real Madrid i Manchester City, primili ukupno sedam komada

Otkriveni detalji Viniciusovog ugovora u Realu

Temperature do 42 stupnja: Izdata i upozorenja za više regija

Od danas kreće najtoplije razdoblje: Hercegovinu očekuju temperature do 43°C

Ljubuški bilježi porast noćenja: Gosti iz više od 60 država svijeta

Ljubuški bilježi porast noćenja: Gosti iz više od 60 država svijeta

Svečana akademija u Širokom Brijegu povodom obljetnice Oluje

Svečana akademija u Širokom Brijegu povodom obljetnice Oluje

Požar u Širokom Brijegu: Vatra se približila objektima između Trna i Dobrkovića, vatrogasci na terenu

Požar u Širokom Brijegu: Vatra se približila objektima između Trna i Dobrkovića, vatrogasci na terenu

  • Uvjeti korištenja
  • Marketing
  • Kontakt

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.

No Result
View All Result
  • NASLOVNICA
  • Vijesti
  • Sport
  • Gospodarstvo
  • KOLUMNE / INTERVJU
  • Hercegovina
  • Magazin

Copyright © 2020. Powered by Vrisak.info.