Čitluk i Visoko postali su prvi gradovi u Bosni i Hercegovini u kojima će se provoditi pilot-program zapošljavanja mladih, omogućujući osobama do 30 godina priliku za zaposlenje, obrazovanje, pripravništvo ili stažiranje u roku od četiri mjeseca nakon završetka obrazovanja ili gubitka posla.
U okviru novog programa, osobe mlađe od 30 godina imat će priliku za zapošljavanje, obrazovanje, pripravništvo ili stažiranje u roku od četiri mjeseca nakon završetka obrazovanja ili gubitka posla, piše Večernji list.
Riječ je o provedbi projekta “Jamstvo za mlade”, a koji bi, prema najnovijim najavama, trebao početi iduće godine. Naime, BiH se na ministarskom sastanku EU – zapadni Balkan za zapošljavanje i socijalna pitanja, koji je održan u srpnju 2021. godine, obvezala da će podržati zapošljavanje mladih i postupno uspostaviti i provesti projekt “Jamstvo za mlade” u skladu s načelima politike utvrđenim u preporuci Vijeća o prelasku na radna mjesta – ojačanog Jamstva za mlade.
Jamstvo za mlade predstavlja dio sveobuhvatnog Ekonomsko-investicijskog plana za zapadni Balkan koji je usvojen u listopadu 2020. godine kako bi se potaknulo gospodarski oporavak regije, podržalo zelenu tranziciju i regionalnu integraciju, a jedan od deset definiranih investicijskih prioriteta je i Jamstvo za mlade.
– Kada je u pitanju provođenje pilotiranja na utvrđenim lokacijama (Visoko i Čitluk), inicijalno je planirano da se pilotiranje na svim odabranim lokacijama, uključujući i one u FBiH, realizira u 2026. godini, međutim, preduvjet je prethodno usvajanje plana provedbe Jamstva za mlade u BiH – objasnili su iz Federalnog ministarstva rada i socijalne skrbi.
Dodaju kako je po pozivu upućenom početkom 2022. godine iz Ministarstva civilnih poslova BiH, kao utvrđenog nositelja aktivnosti koje se odnose na provedbu Jamstva za mlade u BiH, Federalno ministarstvo rada i socijalne skrbi imenovalo svoje predstavnike u svrhu formiranja nužnih radnih skupina.
Imajući u vidu ustavno uređenje BiH, na konzultativnim sastancima formirane stručne radne skupine programa “Jamstvo za mlade” u BiH dogovoreno je da svaki entitet pripremi akcijski plan za Jamstvo za mlade koji će biti dio plana provedbe Jamstva za mlade u BiH.
– Odmah po formiranju stručne skupine koju, među ostalim, čine predstavnici Federalnog zavoda za zapošljavanje, županijskih službi za zapošljavanje i županijskih ministarstava, uz koordinaciju imenovanog koordinatora, kontinuirano su poduzimane aktivnosti koje su se odnosile na izradu akcijskog plana – naveli su iz Federalnog ministarstva rada i socijalne skrbi.
Nakon sastavljanja teksta akcijskog plana, ovo Ministarstvo ga je u studenome 2024. godine Vladi FBiH dostavilo na uvid u okviru informacije o napretku provedbe programa “Jamstvo za mlade” u FBiH.
– Federalno ministarstvo rada i socijalne politike je Ministarstvo civilnih poslova BiH informiralo o navedenom te dostavilo tekst akcijskog plana za FBiH, kako bi moglo koordinirati daljnje aktivnosti koje se odnose na izradu plana provedbe Jamstva za mlade u BiH – dodali su iz Federalnog ministarstva rada i socijalne skrbi te dodali kako se čekaju daljnje aktivnosti Ministarstva civilnih poslova, koje se vezuju uz izradu plana provedbe Jamstva za mlade u BiH.
Ova politika za mlade pruža podršku mladima u pronalasku adekvatnih prilika te izravno doprinosi jačanju lokalne ekonomije, zapošljavanju i približavanju BiH europskim standardima.
– Primjeri uspješne primjene ovog programa u zemljama regije, poput Sjeverne Makedonije, upućuju na njegov ogroman potencijal za BiH. Uz pružanje podrške mladima, Jamstvo za mlade jača konkurentnost lokalnih zajednica i doprinosi njihovu ekonomskom razvoju, a istodobno približava BiH standardima EU-a – istaknuo je Irhad Strika, projektni koordinator PROI-ja na nedavno održanom forumu pod nazivom “Zašto je važno Jamstvo za mlade u BiH?”.
Vrisak.info