Županijski sud u Mostaru ukinuo je mjeru osiguranja kojom je Nezavisnom sindikatu Sveučilišne kliničke bolnice Mostar bila zabranjena organizacija i provođenje štrajka.
Kako je već pisano, Općinski sud u Mostaru 19. kolovoza donio je Rješenje o određivanju mjere osiguranja kojim je Nezavisnom sindikatu zaposlenika Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, kao reprezentativnom sindikatu, bio zabranjen štrajk, provedba štrajka te poduzimanje daljnjih aktivnosti u vezi s njegovim organiziranjem.
Unatoč tome, provođenje štrajka nastavljeno je u Kantonalnoj bolnici „dr. Safet Mujić“ Mostar, Općoj bolnici Konjic, Domu zdravlja Mostar, Domu zdravlja Stari Grad i Domu zdravlja Čitluk, budući da navedene ustanove nisu dobile nikakvu obavijest od strane suda.
Tijekom cijelog razdoblja sindikati su naglašavali kako se na njih vrši pritisak od strane ravnatelja te ministarstva.
Stav Vlade HNŽ-a
Povodom aktualne situacije oglasili su se i iz Vlade Hercegovačko-neretvanske županije službenim dopisom, u kojem navode da štrajk zdravstvenih djelatnika nije opravdan.
Kako su istaknuli, Vlada HNŽ-a poštuje odluke suda i ne komentira ih, ali njihovo stajalište o uzrocima i opravdanosti štrajka ostaje nepromijenjeno. Vlada naglašava da su kolektivni ugovori na snazi te da se u cijelosti poštuju, uključujući i uredno izmirivanje obveza, zbog čega smatraju da nema opravdanja ni temelja za ovakvo postupanje sindikata.
Podsjetili su i kako su primanja zdravstvenih djelatnika u HNŽ-u u samome vrhu Federacije BiH. Prema navodima Vlade, zdravstveni djelatnici sa srednjom stručnom spremom u ovoj županiji zauzimaju treće mjesto po visini primanja u FBiH, dok su djelatnici s visokom stručnom spremom na drugome mjestu.
Ujedno su naglasili kako su liječnici u HNŽ-u prije posljednjeg povećanja koeficijenata imali među najnižim primanjima u Federaciji, dok su nakon povećanja liječnici medicine dospjeli na šesto mjesto u FBiH, a subspecijalisti na peto mjesto među županijama.
Vlada je istaknula kako u cijelom procesu najviše trpe pacijenti, zbog čega poziva sindikate na razuman pristup i prihvaćanje činjenica i objektivnih okolnosti. Također su naglasili da po isteku važećeg kolektivnog ugovora slijedi zajednički proces pregovora o sadržaju novog ugovora.
Vrisak.info















