Digitalno nomadstvo jedan je od relativno novijih i stalno rastućih trendova u poslovnom svijetu. Ujedno je i životni stil koji podrazumijeva rad na daljinu koji se obavlja digitalnim alatima iz drugih zemalja.
Najkraće rečeno, digitalni nomadi su radnici koji svoj posao mogu obavljati s udaljenih mjesta. Oni rade mijenjajući lokacije diljem svijeta. Najčešće su freelanceri bez čvrstih ugovora s određenom tvrtkom, odnosno zaposlenici čiji poslovi ne iziskuju fizičku vezanost za tvrtku i boravak u uredu, javlja N1.
Digitalno nomadstvo posvuda je regulirano zakonima pa tako i u susjednoj Hrvatskoj gdje se digitalnim nomadima od 2021. godine omogućava privremeni boravak. U ožujku ove godine donesene su izmjene i dopune Zakona o strancima koje, među ostalim, reguliraju status digitalnih nomada. Umjesto prijašnjeg ograničenja boravka u Hrvatskoj na 12 mjeseci, sada mogu dobiti vizu na 18 mjeseci. Omogućeno im je i jedno produljenje iste, što znači da digitalni nomad sada može boraviti u Hrvatskoj do tri godine. S tim da produljenje od 18 mjeseci mogu dobiti samo ako su prethodno već boravili 18 mjeseci.
“Ako je privremeni boravak odobren na rok važenja kraći od 18 mjeseci, državljanin treće zemlje može najkasnije 60 dana prije isteka važenja privremenog boravka podnijeti zahtjev za produljenje. Produljenje privremenog boravka će u tom slučaju biti odobreno za još maksimalno šest mjeseci”, stoji u zakonu.
Isti pojedinac može ponovno zatražiti vizu za digitalne nomade, ali tek nakon šest mjeseci stanke. Zakonom je omogućeno i da se digitalnim nomadima s izdanom vizom u Hrvatskoj mogu pridružiti članovi njihovih užih obitelji, što uključuje i izvanbračnu zajednicu. No, ako su zahtjevi za odobrenje privremenog boravka članova obitelji podneseni prije odobrenja privremenog boravka digitalnog nomada, bit će odbačeni.
Minimalni prihod 3.295 eura mjesečno
U Hrvatskoj se digitalno nomadstvo odnosi samo na državljane trećih zemalja, onih izvan Europskog gospodarskog prostora i Švicarske koji su “zaposleni ili obavljaju poslove putem komunikacijske tehnologije za tvrtku ili vlastitu tvrtku koja nije registrirana u Republici Hrvatskoj i ne obavljaju poslove ili pružaju usluge poslodavcima na području Republike Hrvatske”.
Jedan od strožijih uvjeta za dobivanje vize, dodatno postrožen novoizmijenjenim zakonom, jest da digitalni nomad koji podnosi zahtjev za privremnim boravkom u Hrvatskoj mora imati minimalni mjesečni prihod u iznosu od 3.295 eura, što je petstotinjak eura više od prijašnjeg limita koji je iznosio 2.870 eura. Drugim riječima, odnosno brojkama, želi li digitalni nomad boraviti i raditi u Hrvatskoj mora imati na računu najmanje 39.540 eura, a za boravak od 18 mjeseci – 59.310 eura.
Najviše ih je iz Rusije i Ukrajine
Prema zadnjim objavljenim podacima MUP-a, u Hrvatskoj boravi 629 digitalnih nomada. Najviše ih je iz Rusije i Ukrajine. Iz ovih zemalja najviše je digitalnih nomada u Hrvatskoj:
- Rusija 205
- Ukrajina 167
- SAD 84
- Velika Britanija 25
- Australija 21
- Kanada 17
- Izrael 11
- Bjelorusija 11
- Nigerija 11
- Turska 7
- Japan 7
- BiH 5
- Srbija 4
- Kina 4
U svijetu ih je 40 milijuna, najpoželjniji grad Bangkok
Na web-stranici Nomads.com koja objavljuje korisne informacije za globalnu zajednicu digitalnih nomada, rangirano je nekoliko stotina gradova u svijetu po kvaliteti života i uvjetima rada za digitalne nomade. Na prva dva mjesta su gradovi u Tajlandu – Bangkok i Chiang Mai. Slijede do desetog mjesta Lisabon, Kuala Lumpur, Barcelona, Canggu (Indonezija), Varšava, London, Dubai i Bansko u Bugarskoj. Najbolje rangirani hrvatski grad na ovoj listi je Rijeka na 73. mjestu, dok je Zagreb na 137., a Zadar na 148. mjestu.
Prema podacima stranice Demandsage, globalna zajednica digitalnih nomada ove godine je premašila 40 milijuna ljudi, što je čak 147 posto više nego 2019. godine. Daleko najviše digitalnih nomada je u SAD-u, čak 18 milijuna.
Statistika kaže da je 47 posto digitalnih nomada u tridesetim godinama života, 56 posto su muškarci, a većina ih zarađuje između 100.000 i 250.000 dolara godišnje. Čak 90 posto ih je visokoobrazovano. Uz SAD, najveće populacije digitalnih nomada imaju Velika Britanija i Rusija. I prema ovoj stranici, najpoželjniji grad za digitalne nomade je Bangkok.
Vrisak.info