Općinski sud u Mostaru donio je jučer rješenje kojim se Nezavisnom sindikatu zaposlenika Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, kao reprezentativnom sindikatu, zabranjuje organiziranje i provedba štrajka, kao i bilo kakve daljnje aktivnosti vezane uz njegovo održavanje.
Ova mjera ostat će na snazi do pravomoćnog okončanja postupka ili nove sudske odluke, međutim Nezavisni strukovni sindikat Kantonalne bolnice „dr. Safet Mujić“ danas je izašao u prosvjed.
Nezavisni strukovni sindikat Kantonalne bolnice „dr. Safet Mujić“ organizirao je danas masovnu prosvjednu šetnju zdravstvenih radnika Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ).
Zdravstveni radnici u HNŽ-u već mjesecima traže poboljšanje materijalnog položaja. Ključni zahtjev je povećanje koeficijenta za 0,50 kroz potpisivanje aneksa Kolektivnog ugovora, čime bi se, prema njihovim riječima, osigurala pravednija raspodjela i jednak tretman svih zaposlenih u odnosu na liječnike.
Sindikat doktora medicine i stomatologije HNŽ-a ranije je izborio isto povećanje, dok ostali zdravstveni djelatnici – medicinske sestre, tehničari, pomoćno i drugo osoblje – nisu obuhvaćeni, što sindikati smatraju oblikom diskriminacije.
Navode i da plaće većine zaposlenih ne prate rast troškova života te da loši uvjeti rada i niska primanja sve više potiču mlade kadrove na odlazak iz zdravstvenih ustanova u BiH, što, upozoravaju, može dovesti do urušavanja sustava.
Vrisak.info















