Nakon gotovo 20 godina primjenom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, koja je startala početkom ovog mjeseca u Federaciji BiH, poslodavcima se smanjuje trošak poslovanja po pitanju izdvajanja za radnike, piše Večernji list BiH.
Kako su objasnili iz Federalnog ministarstva financija, koje je predlagač navedenog zakona, novi način obračuna za zbrojnu stopu doprinosa po zaposlenom smanjuje se za 13,25 posto, odnosno za pet i pol indeksnih bodova (u apsolutnom iznosu stopa doprinosa smanjena je s 41,5% na 36%).
– Osnovni cilj predloženih i usvojenih izmjena je smanjenje poreznog opterećenja rada, rasterećenje gospodarstva i smanjenje troškova poslodavaca. Smanjenje doprinosa predstavlja važan korak u provedbi ekonomskih reformi, čiji je cilj smanjenje opterećenja rada, vraćanje dostojanstva radnicima, poticanje zapošljavanja i ograničavanje sive ekonomije – kazao je dopremijer FBiH i federalni ministar financija Toni Kraljević, dodavši kako je donošenje ovog zakona nastavak procesa fiskalne reforme započete uvođenjem minimalne neto plaće u visini od 1000 KM u Federaciji BiH 1. siječnja 2025. godine.
– Kako bi se olakšao teret koji poslodavci snose prilikom obračuna plaće, izmjenom Zakona o doprinosima FBiH smanjen je za 13,25% ukupni iznos doprinosa koje poslodavci uplaćuju uz isplaćenu neto plaću – istaknuo je Kraljević.
Inače, u okviru ovog smanjenja stopa doprinosa za mirovinsko i invalidsko osiguranje na teret poslodavca smanjena je za 3,50%, a stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje na teret poslodavca za 2%.
Federalno ministarstvo financija, nakon što je usvojen zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, donijelo je pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o načinu obračunavanja i uplate doprinosa, kojim se vrši usklađivanje s odredbama novog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima.
Niz uredbi i olakšanja
Važno je naglasiti, primjenom novog zakona ne mijenja se suštinski način obračuna plaće, mijenjaju se samo navedene stope, dok model i način obračuna ostaju gotovo isti, što u značajnoj mjeri skraćuje vrijeme prilagodbe poslodavcima, o čemu se posebno vodilo računa.
Iz Federalnog ministarstva financija objašnjavaju što je zapravo izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima napravljeno.
– Umjesto dosadašnje stope doprinosa na plaću od 6% za mirovinsko i invalidsko osiguranje, nova stopa će biti 2,50%, dok će umjesto dosadašnje stope doprinosa na plaću od 4% za zdravstveno osiguranje, nova stopa biti 2% (članak 10. Zakona o doprinosima). Prema tome, umjesto dosadašnje ukupne stope od 23% za mirovinsko i invalidsko osiguranje, nova ukupna stopa bit će 19,50%, dok će umjesto dosadašnje ukupne stope od 16,50% za zdravstveno osiguranje, nova ukupna stopa biti 14,50% (članak 10. b Zakona o doprinosima) – naveli su te dodali da je zakon definirao i promjene obračuna doprinosa za zaposlenike na nepuno radno vrijeme.
– Za zaposlenike koji su zaposleni na nepuno radno vrijeme, do četiri sata ili manje, osnovica za obračun doprinosa bit će njihova plaća ili naknada plaće isplaćena razmjerno ugovorenom radnom vremenu. Međutim, ona ne može biti niža od 50% iznosa najniže plaće utvrđene posebnim propisom – zaključili su iz Federalnog ministarstva financija.
Inače, nakon donošenja odluke o najnižoj plaći za 2025. Vlada je usvojila niz uredbi u cilju olakšanja poslovanja i poboljšanja statusa radnika.
Riječ je o uredbi o mjerama financijske pomoći privatnim poslodavcima, obrtima i ostalim samostalnim djelatnostima u FBiH u cilju održavanja postojećih radnih mjesta za 2025. godinu te uredbi koja omogućava poslodavcima da radnicima isplate mjesečnu pomoć u neoporezivom iznosu do 450 KM.
Uz navedene, usvojena je i uredba o mjerama financijske pomoći niskoakumulativnim djelatnostima u FBiH u cilju održavanja postojećih radnih mjesta za 2025. godinu.
Dio seta fiskalnih reformi Vlade FBiH je i Zakon o fiskalizaciji transakcija u FBiH, koji je u proceduri donošenja, a njime je predviđeno značajno povećati obuhvat fiskalizacije, odnosno smanjiti sivu ekonomiju.
Vrisak.info