Bosna i Hercegovina je značajno napredovala u razvoju na putu ka članstvu u Europskoj uniji, ali su za daljnji napredak potrebne ekonomske i energetske strukturne reforme, kao i bolja koordinacija svih razina vlasti u BiH, pokazuje najnovija opsežna analiza Svjetske banke.
U posljednjem “Ekonomskom memorandumu za zemlju” naglašena je tranzicija zaposlenosti u BiH prema industriji i uslugama, uz vođenje odgovorne fiskalne politike, koja je omogućila održavanje javnog duga na relativno niskim razinama.
Osim toga, BiH je ostvarila značajan napredak u smanjenju vanjskog deficita tekućeg računa koji je u 2021. pao na rekordno niskih 2,5 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), objavila je Svjetska banka.
“Međutim, pred BiH su i dalje izazovi, budući da po kumulativnom realnom BDP-u zaostaje za zemljama regije, a životni standard je približno na razini trećine prosjeka EU”, navodi se u izvješću.
Izvješće također naglašava hitnost dubokih strukturnih reformi s ciljem jačanja rasta i napretka prema potpuno funkcionalnom tržišnom gospodarstvu i članstvu u EU.
Šef Ureda Svjetske banke za BiH i Crnu Goru rekao je da je Banka predana pružanju podrške BiH u promicanju otpornog i zelenog rasta, uz usklađivanje sa standardima EU.
Prema izvješću, potrebne su reforme i daljnji napredak u pet strateških područja: dobro makroekonomsko upravljanje i digitalizacija, razvoj tržišta rada, omogućavanje iskorištavanja proizvodnog potencijala tvrtki, olakšavanje pristupa financiranju, povećanje konkurentnosti kroz energetske i rudarske politike.
Cilj konkretnih mjera koje se preporučuju u ovih pet područja je poboljšati dijalog o fiskalnoj politici, povećati učinkovitost i produktivnost poduzeća, potaknuti otvaranje poduzeća i olakšati izvoz u EU.
“Očekuje se da će predstojeći EU Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) značajno utjecati na izvoz iz BiH, posebno iz sektora koji ovise o ugljenu i visokim emisijama ugljika. To dodatno naglašava hitnost prelaska na obnovljive izvore energije i usklađivanje s međunarodnim standardima kako bi se jačanje konkurentnosti”, ističe Svjetska banka.
U izvješću se navodi da starenje radne snage i usporavanje produktivnosti dodatno ukazuju na potrebu sveobuhvatnih reformi tržišta rada, kao i da su od ključne važnosti inicijative poput ciljanih socijalnih transfera, politike rodne ravnopravnosti i podrške privatnom sektoru. za jačanje gospodarske dinamike i uključivosti.
Kako bi se ispunile težnje naroda Bosne i Hercegovine, vlasti na svim razinama trebale bi surađivati na postizanju zajedničkih ciljeva i izraditi zajednički program reformi koji će povećati gospodarske mogućnosti zemlje, navodi se u izvješću.
Svjetska banka vjeruje da je angažman aktera izvan vlade, uključujući privatni sektor i civilno društvo, ključan za razvoj i provedbu učinkovitih politika.
Viši ekonomist Svjetske banke i koautor izvještaja Tihomir Stučka rekao je da je Bosna i Hercegovina napredovala dijelom zahvaljujući provođenju učinkovitih fiskalnih politika i opreznom makroekonomskom upravljanju, prenosi Srna.
Tučika je dodao da su osnovni izazovi i dalje prisutni i zahtijevaju provedbu sveobuhvatnih gospodarskih i energetskih reformi, ne samo u svrhu rješavanja aktualnih problema već i postavljanja temelja za snažan dugoročni rast.
Vrisak.info