Vrećice sa duhanom poznatije kao SNUS odavno su popularne među srednjoškolcima. Ovaj proizvod dolazi iz Švedske, a osim SNUS-a, maloljetnici često koriste i nikotinske vrećice koje u sebi ne sadrže duhan tako da upotreba nikotinskih vrećica još nije precizno definirani zakonom. Postavlja se pitanje, zašto su ovakvi proizvodi dostupni maloljetnim osobama i kakve zdravstvene opasnosti donose?
Mala i okrugla šarena pakiranja sa naznakom prijatnih aroma i bez upozorenja po zdravstvene posljedice. Tako izgleda SNUS, vrećice u kojima je vlažni i mljeveni duvan, a koje se stavljaju između usne i desni gdje pljuvačka rastapa sadržaj vrećice. Odavno je ovaj proizvod rasprostranjen kod mladih ljudi.
Entitetska ministarstva zdravlja, kao i inspekcije jasno kažu da je prodaja ovog proizvoda zabranjena osobama mlađim od 18 godina, iako je to, kažu, teško kontrolirati.
Ivana Prvulović, direktorica FUZIP-a za BHRT navodi: “Propisi koje donosi Ministarstvo zdravstva Federacije BiH jasno definiraju što se sve smatra pod duhanskim proizvodima i proizvodima čija je upotreba ograničena na određeni način”.
Nikotinski proizvod SNUS, prilično je lako dostupan i lako ga je kupiti na kioscima, kao i u trgovinama i benzinskim pumpama. Kao što su iz inspektorata poručili za BHRT, teško je stati u kraj prodaji ovih proizvoda osobama mlađim od 18 godina osim da inspektor baš u tom trenutku bude na licu mjesta. Mi moramo ukazati na sve negativne zdravstvene aspekte ovog proizvoda i kakve on zdravstvene opasnosti nosi, posebno osobama mlađim od 18 godina.
Osim opasnosti koje donosi SNUS, liječnici ukazuju i na to da nema informacija što se konkretno nalazi u proizvodima koji u sebi ne sadrže duvan, nego dehidrirani sintetski nikotin, poput nikotinskih vrećica i sličnih proizvoda za pušenje. Osim poznatih negativnih utjecaja nikotina, SNUS i nikotinske vrećice donose i druge opasnosti.
Vrisak.info