Sveučilište u Mostaru osnovalo je prvi sindikat djelatnika kako bi poboljšalo internu komunikaciju i organizaciju te riješilo pitanje financiranja.
Predsjednik sindikata, dipl. ing. građ. Dragan Katić, ističe kako je jedan od glavnih problema radna diskriminacija uzrokovana neujednačenošću u izračunu plaća zaposlenika Sveučilišta, što stvara razliku i do 40 posto.
Kao primjer navode se plaće administrativnih djelatnika s visokom stručnom spremom i deset godina radnog iskustva, koje iznose oko tisuću maraka, te docenata, čije se plaće kreću između 1.300 i 1.400 maraka, što je ispod prosječne plaće u BiH.
“Ured za reviziju institucija FBiH 2017. godine preporučio je SUM-u da pokrene aktivnosti na rješavanju proračunskog financiranja iz sredstava županija sukladno Zakonu o visokom obrazovanju. Međutim, revizija iz 2023. godine pokazala je da te aktivnosti nisu poduzete,” istaknuo je Katić.
Katić je također naglasio da, za razliku od Republike Hrvatske, svi studenti Sveučilišta u Mostaru plaćaju školarinu, što predstavlja veliki teret za roditelje s više studenata. “Porazno je da studenti i njihovi roditelji preuzimaju financiranje naših plaća, što je društveno neodgovorno,” dodao je Katić.
Rektor Sveučilišta u Mostaru, Zoran Tomić, izjavio je u svibnju kako su zahtjevi za rješavanjem problema plaća i drugih materijalnih potreba opravdani te je podržao osnivanje sindikata, naglasivši da bi upravo sindikat mogao uvjeriti osnivače na promjenu pristupa prema visokom obrazovanju.
Vrisak.info