Predsjednica Federacije BiH, Lidija Bradara, usvojila je molbu Ekrema Idrizovića za pomilovanje, potvrđeno je iz Ureda predsjednice FBiH.
Idrizović je pravomoćnom presudom Vrhovnog suda Federacije BiH od 6. rujna 2022. godine osuđen na četiri godine zatvora zbog kaznenog djela porezne utaje.
Pomilovanjem je odlučeno da se preostali dio kazne zamijeni uvjetnom osudom, uz rok provjere od tri godine, kako je i traženo u njegovoj molbi, prenosi Fokus.
Prema presudi, Idrizović je u razdoblju od siječnja 2008. do prosinca 2013. godine, kao direktor Zadruge ratnih vojnih invalida “Inngrad” Sarajevo, izbjegao plaćanje poreza u ukupnom iznosu od 1.173.902 KM, čime je oštetio proračun Federacije BiH.
Zanimljivo je da je Idrizović u dva navrata bio oslobođen optužbi pred Kantonalnim sudom u Sarajevu, no Vrhovni sud FBiH kasnije je preinačio presude i donio konačnu osuđujuću odluku.
S druge strane, predsjednica FBiH odbila je molbe za pomilovanje drugih osuđenika.
Među njima je Širokobriježanin Josip Kolobarić, koji je osuđen na godinu dana zatvora zbog namjernog izazivanja požara, pri čemu je nastala materijalna šteta od 33.864 KM.
Odbijen je i zahtjev za pomilovanje Mehmedu Sažiću, osuđenom na devet godina i tri mjeseca zatvora zbog ubojstva Đemaila Fuške.
Odluke predsjednice FBiH izazvale su različite reakcije javnosti, posebno u slučaju Idrizovića, čije je pomilovanje potvrđeno nakon višegodišnjeg sudskog procesa i izmjena presuda.
Vrisak.info














