Policija je blokirala ceste iz smjera Beograda, Šapca, Rume, Srijemske Mitrovice i Obrenovca, a pod nadzorom su i lokalne ceste.
Brojne novinarske ekipe zaustavljene su u Jarku, selu udaljenom od Hrtkovaca oko 5 kilometara. Prolaz nije dopušten ni lokalnom stanovništvu, osim mještanima s adresom u Hrtkovcima. U Jarak je došao i Vojislav Šešelj te nekoliko stotina simpatizera Srpske radikalne stranke. Među okupljenima su bile i zastupnice SRS-a Vjerica Radeta i Nataša Jovanović.
Radikali su Šešelja dočekali pljeskom, a on ih je pozdravio riječima: “Gdje ste, četnici?”. Šešelj je blokadu ocijenio pogreškom. Kazao je kako su unatoč angažiranju velikih policijskih snaga već dva puta bio u Hrtkovcima – ali u zatvorenom prostoru. “Htjeli smo miran skup i ništa više. Održat ćemo ga opet”, najavio je Šešelj koji kaže da je došao provocirati režim, a ne zastrašivati Hrvate u Hrtkovcima. “Nitko od Hrvata u Hrtkovcima nije ugrožen”, kazao je Šešelj prije nego što je napustio Jarak.
Nakon završetka Šešeljeva skupa dogodio se incident nakon što su se pojavili prosvjednici iz Liberalno-demokratske stranke, noseći transparent “Šešelj ratni zlocinac”. Napali su ih okupljeni radikali, a oni su pod pratnjom policije napustili Jarak.
Hrtkovci su postali sinonim za protjerivanja vojvođanskih Hrvata nakon mitinga radikala 6. svibnja 1992. na kojem je upravo Šešelj pročitao popis nepoželjnih mještana hrvatske nacionalnosti, a u mjesecima nakon toga pod pritiscima i prijetnjama iselilo se oko 700 mještana. Zbog huškačkoga govora Šešelj je i pravomoćno osuđen u Den Haagu.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić prije je najavio da u Hrtkovcima neće biti nikakvih skupova jer ih je država zabranila. Istaknuo je da “Srbija neće u prošlost, nego u budućnost”. Putem kroz Hrtkovce inače dnevno prođe oko 15.000 vozila, a u selu je crkva u koju na Đurđevdan dolaze vjernici iz okolnih mjesta. Oni ovaj put ne mogu doći na liturgiju ni na posvećenje žita.
hrt.hr