Mađarski premijer Viktor Orbán prijeti da će blokirati svu pomoć Europske unije za Ukrajinu, kao i planirano pridruživanje ove zemlje europskom bloku, ako čelnici EU ne pristanu preispitati svoju cjelokupnu strategiju potpore Kijevu, navodi se u pismu do kojeg je došao Politico.
U pismu upućenom predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu, mađarski čelnik kaže da se ne može donijeti nikakva odluka o financiranju Ukrajine, otvaranju pristupnih pregovora s EU ili daljim sankcijama protiv Rusije dok se ne održi ova “strateška rasprava” kada se čelnici članica EU okupe u Bruxellesu sredinom prosinca.
“Europsko vijeće trebalo bi razmotriti provedbu i učinkovitost naše trenutne politike prema Ukrajini, uključujući razne programe pomoći”, piše Orban u pismu koje je bez datuma, ali nosi pečat njegova ureda.
Također se pita zašto bi Europa nastavila podupirati Ukrajinu u trenutku kada Sjedinjene Američke Države, koje su poslale većinu vojne pomoći Kijevu, možda neće moći nastaviti financirati Ukrajinu zbog stranačkog prijepora oko buduće potpore.
“Europsko vijeće mora provesti iskrenu i otvorenu raspravu o izvedivosti strateških ciljeva EU u Ukrajini. Smatramo li te ciljeve još uvijek realno dostižnima? Je li ova strategija održiva bez snažne potpore SAD-a? Možemo li stalnu potporu SAD-a uzeti zdravo za gotovo? Kako možemo zamisliti sigurnosnu arhitekturu Europe nakon rata”, navodi se u pismu.
Nove tenzije
Dodaje se da “Europsko vijeće nije u poziciji donositi ključne odluke o predloženim sigurnosnim jamstvima ili dodatnoj financijskoj potpori za Ukrajinu, odobravati daljnje jačanje sankcija prema Rusiji ili donositi odluke o budućnosti procesa proširenja osim ako se ne postigne konsenzus o budućoj strategiji prema Ukrajini”.
Orbanovo pismo podiže tenzije u dugotrajnom sukobu između Budimpešte i Bruxellesa, koji zadržava 13 milijardi eura iz EU fondova za Mađarsku zbog zabrinutosti da zemlja krši standarde EU o vladavini prava.
Ne govoreći to izravno, pismo sugerira da bi Budimpešta mogla iskoristiti svoje pravo veta kako bi blokirala isplatu planirane pomoći od 50 milijardi eura za Ukrajinu – novac koji je potreban za financiranje ukrajinske vlade dok se njezine oružane snage bore protiv ruske invazije.
Osim 50 milijardi eura, Orban prijeti da će blokirati planiranu vojnu pomoć Ukrajini od 500 milijuna eura, kao i otvaranje formalnih pregovora za pridruživanje Kijeva 27-članoj uniji, za koje su se čelnici nadali da će biti odobreni na sljedećem okupljanju Europskog vijeća 14. i 15. prosinca. Prema jednom diplomatu EU kojemu je zajamčena anonimnost kako bi razgovarao o povjerljivim pitanjima, Orbán je “minirao” cijeli proces donošenja odluka EU o Ukrajini kao dio strategije za povećanje pritiska na Europsku komisiju da oslobodi 13 milijardi eura za Mađarskoj.
Diplomat je dodao da je u drugim prilikama Budimpešta bila suzdržana u ključnim glasanjima i dopustila da EU uvede sankcije Rusiji, ali ovom prilikom “ne vidi da će se to dogoditi”: “Nije ovo pitanje neutralnosti Mađarske. Radi se o pritisku.”
Osjetljiv trenutak
Orbánova prijetnja dolazi u posebno osjetljivom trenutku za Ukrajinu, dok se kijevske oružane snage bore da ostvare uspjehe protiv ruskih trupa i neposredno nakon što je američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan upozorio da se “zatvaraju mogućnosti” za američku pomoć Ukrajini.
Dok Mađarska pojačava napetosti i prijeti da će narušiti prosinački summit čelnika EU, neke zemlje već razmišljaju o načinima da zaobiđu Budimpeštu i nastave pomagati Kijevu.
Jedno takvo zaobilazno rješenje moglo bi dovesti do toga da zemlje EU šalju financijsku pomoć Ukrajini putem bilateralnih sporazuma, a ne preko struktura EU kao što je European Peace Facility, koji koordinira vojnu pomoć EU za Kijev – čime bi se Budimpešta zapravo zaobišla i isključila.
Ali taj pristup ne bi funkcionirao kada je riječ o otvaranju formalnih pregovora za pridruživanje Kijeva Europskoj uniji, jer bi Mađarska morala biti dio tog procesa. Kao rezultat toga i radi očuvanja jedinstva EU, isti je diplomat rekao da još nije dobra ideja isključiti Mađarsku. “Razumijem odakle dolaze takve ideje”, rekao je diplomat o onima koji pozivaju na zaobilazno rješenje za vojnu pomoć: “Ali to zaobilaženje EPF-a potkopalo bi jedan europski mehanizam koji imamo za potporu Ukrajini.”
“To je jedina stvar koju možemo pokazati gdje EU kao zajednica podržava Ukrajinu, što pokazuje jedinstvo Rusiji i također Sjedinjenim Američkim Državama”, nastavio je diplomat.
U slučaju mađarskog veta, druga opcija za EU je jednostavno odgoditi ključne odluke o ukrajinskoj politici do početka sljedeće godine, budući da Kijev neće doći do proračunskih problema do ožujka 2024. Odgodom odluke o odmrzavanju fondova EU za Budimpeštu, Europska komisija bi mogla financijski pritisnuti Budimpeštu i prisiliti je na usklađenost oko Ukrajine. “To je obaranje ruku”, dodao je diplomat, koji je rekao da je Europska komisija do sada pokazala veliku vještinu u ublažavanju potencijalnih sukoba s Budimpeštom.
Vrisak.info