Niske plaće bile su glavni uzrok zbog kojeg su mnogi radnici otišli iz BiH u inozemstvo, gdje su veće zarade i bolje se cijene radnici i sindikalna prava.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima FBiH stupio je na snagu, a njegova primjena počinje 1. srpnja. Ključna promjena odnosi se na smanjenje ukupne stope doprinosa s 41,5% na 36%, što predstavlja smanjenje od 5,5%. Doprinos za mirovinsko i invalidsko osiguranje smanjuje se sa 6% na 2,5%, doprinos za zdravstveno osiguranje s 4% na 2%, dok doprinos za osiguranje od nezaposlenosti ostaje na 0,5%.
Na minimalnu neto plaću od 1000 KM iznos doprinosa smanjuje se sa 648,23 KM na 562,32 KM, što predstavlja razliku od 85,91 KM po radniku. Kako objašnjava Denis Zukić, izvršni direktor u Konzultantskoj kući FEB d. d., navedena zakonska izmjena ne podrazumijeva automatsko povećanje neto plaća radnika, javlja akta.ba.
“Odgovor na pitanje hoće li zbog izmjena radnicima automatski porasti plaća vrlo je jasan – po sili zakona neće. Ovim zakonom isključivo se smanjuje iznos doprinosa koji poslodavac uplaćuje iz svog troška, dakle iznad bruto plaće radnika. Drugim riječima, to je olakšanje za poslodavce, ne promjena u korist radnika u smislu neto zarade” ističe Zukić.
Dodaje da se uštede ostvarene po osnovi smanjenih doprinosa mogu odraziti na povećanje plaća, ali isključivo ako to poslodavac odluči.
“Zakonska obveza ne postoji, pa ostaje na dobroj volji poslodavca da eventualnu uštedu preusmjeri na zaposlenike”, navodi on.
Fiskalna reforma i potencijalne koristi za gospodarstvo
Udruga poslodavaca FBiH podržala je početak fiskalne reforme.
“Primjena novopredložene stope doprinosa počinje od 1. srpnja tekuće godine. U kombinaciji s produljenjem važenja uredbe o pomoći radnicima kroz isplatu neoporezivog dijela primanja do 450 KM do kraja godine, bio bi to koristan model smanjenja doprinosa na teret poslodavaca do provedbe pune reforme i smanjenja doprinosa na ispod 30%, počevši od 1. siječnja 2026. ” , priopćili su ranije iz Udruge poslodavaca FBiH.
Hoće li radnici osjetiti stvarno povećanje plaća?
Radnike, posebno one u realnom sektoru, najviše zanima otvara li se ovim izmjenama zakonskih akata prostor za povećanje plaće. U vremenu stalnih poskupljenja, korisno bi bilo i povećanje od barem 50 KM.
Poslodavci su u više navrata isticali da bi smanjenje doprinosa omogućilo povećanje plaća.
“Naravno da se otvara mogućnost povećanja plaća, pa i u ovom slučaju kada se doprinosi smanjuju za 5,5%. Mislim da će to biti slučaj, prije svega, s malim plaćama. Ipak, trebamo imati na umu da je plaća tržišna kategorija. Što to znači? Poslodavci će procjenjivati koliko i kakvih radnika im treba i mogu li financijski podnijeti povećanje” , kazao je za Faktor Adnan Smailbegović, predsjednik Udruge poslodavaca FBiH.
“Mi smo još 2023. tražili povećanje plaće sa 619 na 1000 KM. Sad, u 2025., to je i dalje niska plaća u FBiH s obzirom na devalvaciju i povećanje cijena u svim životnim segmentima. Tražimo i tražit ćemo da od 1. srpnja ta minimalna plaća bude 1150 KM, iako smatramo da ni to ne može zadovoljiti potrebe radnika ako je usporedite s prosječnom potrošačkom košaricom. Niske plaće bile su glavni uzrok zbog kojeg su mnogi radnici otišli iz BiH u inozemstvo, gdje su veće zarade i bolje se cijene radnici i sindikalna prava. Ekonomski analitičari, naši političari i predstavnici zakonodavne vlasti koji najavljuju potrese zbog povećanja minimalne plaće bolje neka razmisle o posljedicama potresa zbog gubljenja stanovništva” rekao je za Oslobođenje Muhamed Mahmutović, predsjednik Županijskog odbora Saveza sindikata USŽ-a.
Tko zapravo snosi trošak doprinosa?
A što se događa u praksi? Iako često čujemo kako određeni doprinosi idu “na teret poslodavca”, neki ekonomisti ipak tvrde da nije tako, nego suprotno, idu na teret radnika, odnosno radničke bruto plaće. Takvo što ćemo od poslodavaca rijetko čuti.
Vrisak.info