Nedavna odluka Vlade Federacije kojom FBiH prihvaća grant namijenjen za financiranje projekta “Mediteranski koridor: Poddionica autoceste Vc tunel Kvanj – Buna u BiH” u iznosu do 20.671.580,77 eura korak je naprijed kada govorimo o financiranju izgradnje približno 5,16 km poddionice, uključujući jedan most te jedan dugi tunel (tunel Kvanj – Buna) i pristupnu cestu.
Ovom odlukom Vlada Federacije BiH potvrdila je kako je dokumentacija prihvatljiva za Federaciju, a posebno ugovor o grantu zaključen 14. ožujka 2025. godine u Sarajevu i 17. ožujka 2025. godine u Luksemburgu između BiH i EIB-a.
Poddionica tunel Kvanj – Buna dio je dionice Mostar jug – Buna. Poddionica počinje otvorenom trasom prije ulaska u tunel Kvanj. Tunel Kvanj projektiran je kao dvocijevni tunel (desna tunelska cijev 2645 m, lijeva tunelska cijev 2720 m).
Poddionica tunelom prolazi kroz brdo Kvanj, zatim vijaduktom “Rotimski potok” (330 m) prelazi Rotimski potok i završava u mjestu Stanojevići, neposredno prije odmorišta “Rotimski potok”, gdje se nastavlja na izgrađenu dionicu Buna – Počitelj.
Neposredno prije završetka ove poddionice bit će izgrađen nadvožnjak “Rujevice” (44 m) kako bi se omogućila nesmetana komunikacija između mjesta Stanojevići i Gubavica. U sklopu izgradnje ove poddionice planirana je i izgradnja priključne prometnice na cestu Buna – Rotimlja, dužine 1414 m, s privremenim naplatnim mjestom.
Prometno povezivanje južnih dijelova Mostara i nastavak prema granici
Pripremni radovi na ovom dijelu koridora su u tijeku, a ono što je važno je činjenica da će završetkom gradnje navedene poddionice u potpunosti prometnu funkcionalnost dobiti i poddionica koja se nastavlja od Bune preko Dubravske visoravni pa do Počitelja (Buna – Počitelj, duga 7,2 km).
Dalje na jug, odnosno jugozapad, od ljeta prošle godine u funkciji je poddionica Počitelj – Zvirovići s kolosalnim mostom Hercegovina, a koja se nastavlja na ranije izgrađenu poddionicu Međugorje – Bijača. Sve navedeno u značajnoj će mjeri skratiti vrijeme putovanja od južnih mostarskih naselja do Republike Hrvatske.
Naravno, da bi središte Mostara u potpunosti bilo povezano s autocestom prema jugu, bit će potrebno početi radove na poddionici Mostar jug – tunel Kvanj. Poddionica Mostar jug – tunel Kvanj, ukupne dužine 9,2 km, predstavlja sjeverni dio dionice Mostar jug – Buna. Poddionica počinje petljom Mostar jug koja se nalazi u blizini Zračne luke Mostar i čini sjecište autoceste s postojećom magistralnom cestom, povezujući autocestu s južnim dijelom Mostara.
Snažan investicijski zamah na sjevernom dijelu koridora
Kada je riječ o sjevernom dijelu koridora na kojemu je trenutačno aktivno više gradilišta, a nedavnom odlukom Vlade, koja se odnosi na poddionicu Medakovo – Ozimice, Federacija BiH prihvatila je grant namijenjen za financiranje u iznosu do 79.072.600 eura koji će se koristiti za financiranje izgradnje nove dionice autoceste od 35 km na koridoru Vc na sjeveru Bosne i Hercegovine, a koja obuhvaća dio projekta Medakovo – Ozimice.
Ovom odlukom Vlada Federacije BiH potvrdila je kako je dokumentacija prihvatljiva za Federaciju, a posebno ugovor o grantu zaključen 30. prosinca 2024. godine u Sarajevu i Luksemburgu između BiH i EIB-a za projekt.
Dionica Medakovo – Ozimice zapravo je i najvažniji dio mozaika gradnje autoceste u ovom dijelu Federacije BiH, a njezini gabariti dodatno naglašavaju značaj. Ukupne dužine 21,5 km, gradi se, uz otvorenu trasu, šest mostova, jedan manji tunel, pet podvožnjaka, jedan nadvožnjak, sedam hidrotehničkih objekata, dvije petlje, čeono i bočno naplatno mjesto te jedan centar za održavanje i kontrolu prometa na autocesti.
Također, dio projekta je i regulacija rijeke Usore u dužini potrebnoj za izvođenje predmetne dionice autoceste na koridoru Vc, regulacija rijeke Tešanjke, premještanje postojeće magistralne ceste M-4, dužine oko 3,5 kilometara, te rekonstrukcija lokalnih cesta.
Plan do 2026: Spoj Zenice i Doboja kroz niz novih dionica
U smislu ovog sjevernog kraka koridora plan je da uskoro bude završena i u promet puštena dionica Putnikovo Brdo – Medakovo (8,5 km) i dio autoceste od Stare stanice do Golubinje (10 km). Jedan od najznačajnijih objekata koji se završava na ovom dijelu je tunel Golubinja.
Pozicioniran je na potezu između Zenice i Žepča i s dužinom od 3,6 kilometara trenutačno je najduži cestovni tunel koji se gradi u BiH. Njegovom izgradnjom znatno će biti skraćen put od Sarajeva prema sjeveru BiH jer će biti izbjegnut obilazak brda, odnosno vožnja kanjonom rijeke Bosne.
Što se tiče sjevernog dijela koridora, strateški plan JP Autoceste FBiH je da do kraja 2026. godine sve ove spomenute dionice budu završene i puštene u promet.
Za dionicu autoceste koja povezuje Mostar s Hrvatskom osigurano 20,6 miljuna eura
Vrisak.info